1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 26
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2022-02-04, 19:09   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
Tak bardzo mi przykro crayzy.

Masz rację, Twój tata to wielki wojownik. Ty też pięknie o niego walczyłaś i dbałaś.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-10-09, 17:28   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Ja nie rozstrzygnę kwestii przerzut-zmiana pierwotna.

To może zrobić patomorfolog po specjalistycznych badaniach porównawczych.
Albo onkolog, opierając się na swoim doświadczeniu. Dla mnie, nie-lekarza, też bardziej prawdopodobne jest pojawienie sie kilku przerzutów odległych wywodzących się z raka jamy ustnej niż nagłe stwierdzenie pierwotnego raka płuca od razu w stadium rozsiewu.


Niemniej tak sobie myślę, że być może onkolog teraz chce podać samą chemioterapię jako wymagane leczenie przed immunoterapią w leczeniu postępującego lub przerzutowego raka jamy ustnej:

Cytat:
Niwolumab w leczeniu płaskonabłonkowego raka jamy ustnej, gardła lub krtani postępującego podczas lub po zakończeniu terapii opartej na pochodnych platyny:

1. Kryteria kwalifikacji spełnione łącznie:
1.1. Histologicznie potwierdzony płaskonabłonkowy nowotwór jamy ustnej, gardła lub krtani;
1.2. Udokumentowane niepowodzenie wcześniejszej chemioterapii opartej na pochodnych platyny (w tym stosowaną w skojarzeniu z lekami anty-EGFR);
1.3. Udokumentowany nawrót (miejscowy lub węzłowy) lub uogólnienie (przerzuty) stwierdzony w trakcie lub w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu wcześniejszej chemioterapii z udziałem jednej z pochodnych platyny (w tym stosowanych w skojarzeniu z lekami anty-EGFR);


https://www.gov.pl/attach...6f-f3b713289411 punkt C


W tym ujęciu obecna chemia miałaby sens - jeśli zadziała samodzielnie to ok. A jeśli nie to będzie można rozpocząć kwalifikację do leczenia niwolumabem.
Tyle umiem Ci teraz odpisac.

Pozdrawiam serdecznie, m.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-08-29, 17:58   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Możecie poszukać szybszych terminów w innych ośrodkach. Rozumiem, że Wrocław jest bliską lokalizacją dla Was?
A jak Krotoszyn? Jest tam niebyt duży ośrodek onkologiczny, bardzo dobry, założył go świetny lekarz dr Grzegorz Świątoniowski ( zmarł niestety 2 lata temu z powodu raka).
Zadzwoń, popytaj o terminy rozpoczęcia leczenia.

Jeżeli Nimesil nie daje rady to trzeba pomyśleć o czymś innym - jak wcześniej tata tolerował plastry z fentanylem( Durogesic, Matrifen)? Naświetlania powinny pomóc, ale i tak warto mieć dobry, skuteczny lek pod ręką.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-08-29, 15:58   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
Jeżeli lekarze zadecydowali o rozpoczęciu konkretnego leczenia ( immunoterapia) to znaczy, że mają pewność co będa leczyć, że mają potwierdzenie histopatologiczne nowotworu kwalifikującego się do leczenia danym lekiem. Immunoterapia płaskonabłonkowego raka płuca nie obejmuje leczenia ewentualnych przerzutów płaskonabłonkowego raka nosogardła. I odwrotnie również.

Jaki lek tata ma dostać?
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-03-01, 12:45   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
Dobre wiadomosci crayzy :)
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-12-05, 15:52   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Zmiany resztkowe to podejrzenie , że może tam być żywa tkanka nowotworowa przetrwała po leczeniu ( radiochemioterapia). Podejrzenie a nie pewność.
I dlatego radiolog pisze o konieczności dalszych badań kontrolnych.

Naciek raka był rozległy i może tak być, że niektóre zmiany są widoczne całkiem długo po leczeniu, wchłaniają się powoli bo po prostu szybciej organizm nie jest w stanie „przerobić” i usunąć martwej tkanki.
Sytuacja jest na razie niejednoznaczna.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-12-03, 15:02   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Dopiero teraz zobaczyłam, że ciągle byłam zalogowana na forum - pewnie nie wiedziałaś czemu wciąż nic nie odpisuję...

Dzięki za cały wynik TK - widać w nim jak bardzo trudne leczenie przeszedł Twój tato. Radiolog opisuje jednoznacznie sytuację jako częściową regresję. Czyli na pewno radiochemioterapia podziałała, ale nie da się aktualnie stwierdzić czy widoczne zmiany ( nacieki resztkowe) będą ulegały dalszemu zanikowi czy nie. Stąd konieczność dalszego kontrolowania.
Ta wznowa węzłowa w tkankach szyi była rozległa i może tak być, że regresja nie będzie calkowita. Ale naprawdę trudno teraz wyrokować.

Rozumiem, że cała ta okolica pooperacyjna i ponaświetlaniowa jest teraz zagojona? Nie ma owrzodzeń, wysięków?
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-12-02, 14:59   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
Wiesz, czasami nie wszystko się wchłonie, w sensie zniknie. Niektore zmiany resztkowe pozostają w formie zwłoknień, tkanek nieaktywnych metabolicznie w TK lub rezonansie.

A jak jest opisana ta zmiana u taty w tomografie?
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-08-15, 17:31   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
Generalnie opioidy należy odstawiać stopniowo, żeby uniknąć niemiłych objawów typu nudności, drżenia, lęki i inne.

Czy dobrze rozumiem, że w trakcie stosowania fentanylu ból był odczywalny? To by oznaczało niewystarczającą dawkę lub konieczność zmiany leczenia, np.dodanie innego leku.
Czy teraz bez plastrów ból jest faktycznie taki sam czy zaczął narastać? Bo stężenie fentanylu we krwi utrzymuje się jeszcze przez dłuższy czas po odklejeniu (lub zapomnieniu) plastra. I pewnie dlatego Tata nie odczuł od razu żadnej zmiany.

Tak czy inaczej kwestię doboru dawek uzgodnijcie z lekarzem.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-04-14, 22:35   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
Hej crayzy,
Co u Taty? Już po naświetlaniach?
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-01-30, 20:23   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Co z Tatą? Jak infekcja? Kaszel się uspokaja czy nasila?
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-01-07, 17:14   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
No co Ty, nie uraziłaś mnie :)
Ja z kolei nie chciałam Cię przestraszyć - tylko raczej wyczulić na różne niejednoznaczne w tej chorobie sytuacje.

Powodzenia jutro!
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-01-06, 21:35   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Mój post był odpowiedzią na Twój opis sytuacji - wszystko wyglądało nieciekawie wg Twoich słów. Teraz piszesz już inaczej, dokładniej przedstawiasz zachowanie Taty i cała wymowa posta jest inna. Niewątpliwym problemem jest stan psychiczny Taty i sądzę, że bez fachowej pomocy może być mu trudno uwierzyć, ze to leczenie może mieć sens.

Absolutnie nie wyrokowałam, że macie do czynienia z postępem choroby - ocenić stan chorego może lekarz. Ja jedynie, po Twoim poście, zasugerowałam, że być może nie wszystkiemu jest winien fentanyl.
Koniecznie przygotujcie się dobrze do najbliższej wizyty w środę - czasem warto spisać na karteczce wszystkie ważne dla Was pytania.
Trzymam kciuki.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-01-06, 18:45   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
To fakt, że fentanyl ma swoje skutki uboczne. Ale brak bólu jest istotniejszy.

Inna sprawa, że Twój opis stanu Taty jest mocno niepokojący i nie wiem czy za wszystko odpowiada fentanyl ( ciągła senność, brak apetytu, itd.).

Na pewno pokrzykiwanie i awantury to w ogóle nie jest sposób na porozumiewanie się z osobą chorą a już na pewno nie z osobą chorą na zaawansowanego raka i w trakcie ciężkiego leczenia.
Nie rozumiem sformułowania, że Tata wygonił psychologa - jest jasne, że na siłę nie można z nikim rozmawiać. Ale skuteczny psycholog nie da się wygonić tylko będzie wiedział kiedy i jak wrócić do danego pacjenta.

Najbardziej niepokoją mnie rozbieżne pomysły lekarzy co do leczenia Taty - od cth paliatywnej do chemii indukcyjnej, rth i operacji. Nie mogę jednak stwierdzić, bo nie jestem lekarzem i nie widzę Taty, czy aktualna sytuacja to wynik postępującej choroby czy „tylko” skutki uboczne fentanylu.
Z całą pewnością bardzo ważna byłaby informacja od lekarzy jaki charakter ma obecne leczenie - chodzi mi o możliwość uzyskania opieki HD w przypadku leczenia paliatywnego.
Wiem, pisałaś, ze mama to pielęgniarka. Ale specjalistyczne leczenie przeciwbólowe i generalnie różne komplikacje wywołane chorobą onkologiczną i chemioterapią nie są zadaniem dla pielęgniarki.
Jeżeli obecne leczenie nie jest prowadzone z intencją wyleczenia to macie pełne prawo do opieki HD.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 44626

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-12-26, 14:56   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
Schemat PF to cisplatyna i fluorouracyl:
Cytat:
Najczęściej stosowanym schematem wielolekowym jest skojarzenie cisplatyny i fluorouracylu we wlewie ciągłym (schemat PF), które wykorzystuje synergistyczne działanie obu leków. Klasyczny schemat PF obejmuje cisplatynę w dawce 100 mg/m2 w dniu 1. oraz fluorouracyl w dawce 500–1000 mg/m2 dziennie w formie 72–96-godzinnego ciągłego wlewu.

http://onkologia.zaleceni...yi_20140807.pdf str.31
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group