1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 12
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-04-22, 07:51   Temat: Nowotwór gardła środkowego
Przyjmij ode mnie szczere wyrazy współczucia, ogromnie mi przykro...

Myślę o Was ciepło, M.
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-03-13, 19:30   Temat: Nowotwór gardła środkowego
4rest,
Przepraszam jeśli Cię uraziłam. Absolutnie nie miałam na myśli tego, że nic nie robisz. Chodziło mi tylko o kolejność załatwiania pewnych spraw, o priorytetowość co do HD. O konieczności zapisania Taty pod opiekę HD pisałam dawno, chyba w grudniu bo obawiałam się, że wiele nagłych i przykrych dolegliwości może Was a przede wszystkim Tatę zaskoczyć. I najgorsza jest wtedy bezradność i szukanie pomocy w strachu, bólu i niewiedzy.

Jeszcze raz przepraszam. Trzymajcie się.
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-03-13, 13:24   Temat: Nowotwór gardła środkowego
4rest,
Co powiedział Ci lekarz w ramach rozmowy uświadamiającej?

Z całą pewnością najważniejsze teraz pytanie to:
czy ważniejsze jest ulżenie Tacie w tych okropnych dolegliwościach czy twarde dążenie do wykonania naświetlań?
Posłuchaj - naświetlania paliatywne nie są jakimś cudownym lekiem na tak rozrośnięty nowotwór. Na tym etapie choroby tych kilka sesji radioterapii nie przyniesie Tacie ulgi i spokoju. Po każdych naświetlaniach pojawia się jakiś obrzęk - nie wiadomo czy u Taty pierwszy okres po radioterapii nie będzie gorszy od tego obecnego.
Tata potrzebuje fachowej opieki w domu a nie oczekiwania na kilka naświetlań. Potrzebuje leków przeciwbólowych nie w formie pastylek doustnych, ale zapewne zastrzyków albo podawania przez PEG. Effentora ( fentanyl) jest też dostępna w formie sprayu donosowego ( Instanyl).
Powtarzam się - koniecznie załatw opiekę hospicjum domowego. Nauczą Was jak dbać o tracheostomię, jak podawać leki przez PEG albo robić zastrzyki. Nie może być tak, że piszesz:
Cytat:
Widdze, ze się meczy ale wciąż czekam na naświetlanie
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-02-14, 08:03   Temat: Nowotwór gardła środkowego
4rest,
Ja Ci nie napiszę jakie leki Tata ma przyjmować a jakich nie - o tym musi zadecydować właściwy lekarz. Dobrze byłoby skontaktować się z Poradnią Leczenia Bólu i poprosić o wskazówki w tej trudnej sytuacji.
Czy dobrze rozumiem, że Tata nie jest pod opieką hospicjum domowego? Nie wiem ile jeszcze poczekacie na te naświetlania paliatywne - musisz przy tym wiedzieć, że niekoniecznie muszą one spektakularnie zadziałać w kwestii przyniesienia Tacie ulgi. Być może troche przystopują nowotwór, ale równie dobrze Tata może w ogóle nie odczuć żadnych korzyści.
Dolegliwości powodowane przez rosnący nowotwór będą sie wzmagać i sami absolutnie nie poradzicie sobie z różnymi problemami. Ani pogotowie ani lekarze w WCO nie pomogą w takiej sytuacji.
Hospicjum domowe to wszechstronna opieka nad chorym w jego domu. Lekarz i pielegniarka przychodzą do domu, doradzają, ustawiają leki przeciwbólowe i wszelkie inne, wypisują recepty, pomagają w problemach z odżywianiem, itd, itd.
Poszukaj w Waszej okolicy HD i zgłoś Tatę, potrzebne jest tylko skierowanie np. od lekarza rodzinnego ( w oparciu o stwierdzenie, że Tata ma leczenie paliatywne). Nie zawsze od razu można zostać przyjętym do HD, czesto są kolejki więc nie czekaj, proszę.

Pozdrawiam ciepło, M.
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-02-13, 21:37   Temat: Nowotwór gardła środkowego
Zaldiar - on może powodować zaparcia. Czy Tata nadal go stosuje czy przeszedł tylko na Nimesil?
Jak wygląda miejsce wprowadzenia PEG’a w powłoki brzuszne? Nadal stan ropny? Czy Tata ma gorączkę?
Czy ból jest nadal na tym samym poziomie? Cały brzuch boli? Jest wzdęty, twardy?

Jak odżywianie przez PEG? W miarę normalnie? Czy Tata może pić dodatkowo?
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-02-13, 20:25   Temat: Nowotwór gardła środkowego
4rest,
Czy znasz postałe wyniki morfologii? Takie crp zdecydowanie może być w poważnym zakażeniu bakteryjnym. Od kiedy Tata bierze Augmentin?
Czy oprócz Nimesilu Tata stosował inne leki przeciwbólowe?
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-02-13, 17:38   Temat: Nowotwór gardła środkowego
Nie, nie jest to normalna sytuacja.
Jakie leki Tata dostał do domu? Antybiotyki? Czy na pogotowiu lub w WCO sprawdzano Tacie morfologię?
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2018-12-29, 12:51   Temat: Nowotwór gardła środkowego
Madziu70,
Dzięki :)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Madzia70: 2018-12-29, 13:09 ]
Dla niewtajemniczonych: Missy (kochana dziewczyna) wyciągnęła mnie przez kontakt osobisty z głębokich Mazur na Forum. Wszyscy możecie czuć się bezpiecznie mając Taką Moderatorkę :heart:

  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2018-12-29, 12:10   Temat: Nowotwór gardła środkowego
Mogę czegoś nie wiedzieć, ale odesłanie pacjenta bez założenia sondy jest zastanawiające... Tej procedury nie musi wykonywać lekarz, dobrze przeszkolona pielęgniarka też to umie. Chyba, że u Taty jest to wyjątkowo trudne do przeprowadzenia z powodu nacieków nowotworowych - czy w WCO zakładanie sondy przeszło szybko i bez problemów czy odwrotnie, zabieg się przedłużał?
Jest też opcja, że w Waszym szpitalu obawiają się cokolwiek robić bo pacjent onkologiczny no to od razu niepewność co i jak.
Skoro nie macie opieki HD ( a przydałaby się bardzo) to trzeba sprawdzić SOR w którymś z poznańskich szpitali klinicznych, niemożliwe, żeby nikt nie pomógł Tacie.

[ Dodano: 2018-12-29, 12:13 ]
Zadzwoniłam na SOR do szpitala im. św.Jana Pawła II przy ul.28 czerwca 1956r. - powiedziano, żeby przyjechać do nich do opieki świątecznej a jak tam nie pomogą to przekierują do lekarza na SOR.
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2018-12-26, 21:54   Temat: Nowotwór gardła środkowego
4rest,
Radioterapia może, ale nie musi powstrzymać rozwój nowotworu.
Zdecydowanie trzeba teraz zadbać o prawidłowe leczenie objawowe - chodzi mi o pomoc w przypadku trudności z oddychaniem, dalszych trudności z jedzeniem, pomoc w razie bólu i innych jeszcze dolegliwości. Takie wsparcie uzyskacie w hospicjum domowym, do którego można Tatę zapisać ze skierowaniem np. od lek.rodzinnego.
Onkolodzy nie bedą w stanie wiele zdziałać skoro możliwa jest jedynie rth paliatywna - prawdopodobnie na chemioterapię Tata jest zbyt słaby. Choroba będzie postępować i musicie być „zaopiekowani” tak, żeby nie działać potem w panice jeśli stan Taty pogorszy się nagle.
Wizyty domowe lekarza i pielęgniarki z HD mogą bardzo pomóc Tacie.

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2018-12-13, 19:01   Temat: Nowotwór gardła środkowego
Oczekiwanie na histpat jest różne w różnych ośrodkach - zazwyczaj ok.2-3 tygodni, ale może też być wcześniej. Najlepiej zapytaj jutro lekarza w WCO.
Co do leczenia to jego wprowadzenie musi uwzględniać stan ogólny pacjenta - czyli ogólny stan zdrowia ( ewentualne inne choroby). Nie umiem Ci teraz napisać nic konkretnego bez konkretnych wyników - wszystko zależy od rodzaju nowotworu oraz jego faktycznego zaawansowania.

Nie wiem czym jest spowodowane swędzenie języka więc trudno cokolwiek doradzić ( nie ma leków na taki konkretnie objaw...). Jeśli to podrażnienie któregoś z nerwów na skutek nacieku nowotworowego to tylko leczenie przeciwnowotworowe może coś zdziałać. Płukanki są skuteczne w przypadku stanów zapalnych, aft, grzybicy - czy język ( jego powierzchnia) wygląda nietypowo?
  Temat: Nowotwór gardła środkowego
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 16198

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2018-12-13, 18:05   Temat: Nowotwór gardła środkowego
4rest,
Witaj na forum.
Tak jak sam napisałeś - zaawansowanie choroby jest duże. Bardzo istotną sprawą, poza oczywistym badaniem wycinka, jest także wykonanie badań oceniających obecność lub brak przerzutów odległych - rtg płuc i usg jamy brzusznej.
Operacja nie jest w ogóle przewidziana dla tak zaawansowanych miejscowo nowotworów- o ile to możliwe stosuje się chemioradioterapię. Niemniej obecnie nie wiemy jeszcze z czym mamy do czynienia ( w sensie histopatologii).
Leczenie będzie można zaplanować po ustaleniu rodzaju nowotworu oraz tego czy są obecne przerzuty odległe.

Pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group