1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Wydzielony z tematu: Moja przygoda z czerniakiem
missy

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 36754

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2018-12-16, 18:23   Temat: Wydzielony z tematu: Moja przygoda z czerniakiem
Jeśli możesz, jeśli dasz radę to mów za Tatę - jeśli tylko Tata też będzie chciał takiej formy komunikacji. To bardziej niż trudne, ale warto spróbować. Mów, ubieraj w słowa wszystkie emocje i myśli, które krążą w Jego głowie - Tata niech potakuje lub mruga. Bądź głosem Taty jeśli to przyniesie Mu ulgę.

Przekaż Tacie, że dużo osób z forum o Nim ciągle myśli.
Trzymaj się córko Tomka.
  Temat: Wydzielony z tematu: Moja przygoda z czerniakiem
missy

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 36754

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2018-12-08, 19:39   Temat: Wydzielony z tematu: Moja przygoda z czerniakiem
Witaj,

Bardzo zmartwiła mnie Twoja wiadomość o stanie Taty...

Czy operacja była doszczętna, wycięto cały guz? Czy to było jedyne ognisko przerzutowe w mózgu? Masz może opis rezonansu?
Rozumiem, że obecnie Tata otrzymuje jakieś leki - sterydy?

Co do warunków kwalifikacyjnych do podawania ipilimumabu to wymóg dotyczący bezobjawowych przerzutów do mózgu nie jest bezpodstawnym wymogiem producenta leku.
Objawowe przerzuty do CUN albo stan po ich usunięciu ( operacja, rth) wymagający stosowania konkretnych leków przeciw różnym objawom neurologicznym to sytuacja bardzo poważna i niestabilna. Lek immunologiczny nie jest obojętny dla organizmu, ma swoje działania niepożądane - mogą one dotyczyć także układu nerwowego.

Cytat:
Działania neurologiczne pochodzenia immunologicznego
Podanie ipilimumabu jest związane z poważnymi neurologicznymi działaniami niepożądanymi pochodzenia immunologicznego. W badaniach klinicznych zgłaszano przypadki zespołu Guillain-Barré, które prowadziły do zgonu. Zgłaszano także występowanie objawów przypominających miastenię (patrz punkt 4.8). U pacjentów może wystąpić osłabienie mięśniowe oraz neuropatia czuciowa.
Należy przeanalizować przypadki niemożliwej do wyjaśnienia neuropatii ruchowej, osłabienia mięśniowego lub neuropatii czuciowej trwającej > 4 dni oraz wykluczyć przyczyny niezapalne, takie jak progresja choroby, infekcje, zespoły metaboliczne oraz działania jednocześnie stosowanych leków. U pacjentów z umiarkowaną (stopnia 2.) neuropatią ruchową (z elementem czuciowym lub bez elementu czuciowego), prawdopodobnie związana ze stosowaniem ipilimumabu, należy wstrzymać zaplanowaną dawkę. Jeśli nasilenie objawów neurologicznych powróci do stanu sprzed leczenia, u pacjenta można wznowić podawanie ipilimumabu (patrz punkt 4.2).
Należy zaprzestać podawania ipilimumabu u pacjentów z ciężką (stopnia 3. lub 4.) neuropatią czuciową o dowiedzionym lub podejrzewanym związku ze stosowaniem ipilimumabu (patrz
punkt 4.2). Pacjentów należy leczyć zgodnie z wytycznymi dotyczącymi postępowania z neuropatią czuciową oraz natychmiast rozpocząć dożylne podanie kortykosteroidów (np. metylprednizolonu w dawce 2 mg/kg mc./dobę).
Należy zwrócić uwagę na postępujące objawy neuropatii ruchowej i zastosować odpowiednie leczenie. Należy zaprzestać podawania ipilimumabu u pacjentów z ciężką (stopnia 3. lub 4.) neuropatią ruchową, niezależnie od jej przyczyny (patrz punkt 4.2).

http://ec.europa.eu/healt...x_139835_pl.pdf

W tej samej ulotce jest też informacja dotycząca stosowania ipilimumabu i kortykosteroidów ( czyt.sterydów):
Cytat:
Kortykosteroidy
Należy unikać stosowania ogólnego kortykosteroidów przed rozpoczęciem podawania ipilimumabu z powodu ich potencjalnego wpływu na aktywność farmakodynamiczną i skuteczność ipilimumabu.

Jeżeli jest tak jak się domyślam to Tata po operacji i po rth dostawał/dostaje sterydy.

Nie chcę Cię tym postem zdenerwować ani dodatkowo zmartwić - próbuję tylko zwrócić uwagę na to, że tzw.”nie łapanie się do tabelki” ma swoje powody medyczne. Po prostu nie można zaryzykować podania leku w sytuacji gdy ( tak bardzo, bardzo w skrócie) potencjalne skutki uboczne mogą być niebezpieczne dla chorego a ewentualne korzyści nie przewyższają obecnych problemów neurologicznych.

Nie wiem czy mój post cokolwiek wyjaśnił, na pewno najlepiej byłoby gdyby spokojnie wytłumaczył Wam to wszystko lekarz.
Najważniejsze teraz jest określenie czy stan Taty jest przejściowy, może w jakimś stopniu odwracalny czy może niestety rozległość udaru wyklucza myślenie o większej poprawie.
Napisz więcej, jak lekarze oceniają Tatę neurologicznie, jakie leki stosują, czy Tata je samodzielnie?

Ps. I przekaż, proszę, Tacie pozdrowienia ode mnie, od nas wszystkich.
  Temat: Wydzielony z tematu: Moja przygoda z czerniakiem
missy

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 36754

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2018-01-17, 20:19   Temat: Wydzielony z tematu: Moja przygoda z czerniakiem
tojo67,
Genialna wiadomość! 🤩
Cieszę się, że ach och 😁
  Temat: Wydzielony z tematu: Moja przygoda z czerniakiem
missy

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 36754

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2017-11-21, 12:01   Temat: Wydzielony z tematu: Moja przygoda z czerniakiem
Aaa, brawo fifi007 za spostrzegawczość!
Dołączam z życzeniami!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group