1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-08-14, 13:39   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena napisał/a:
i pomaganie ludziom, których przecież nie znacie.

ale wiem co przechodzą, przeszłam przez chorobę nowotworową z moimi bliskimi już parokrotnie i to zbyt dużo razy.

Tzrymaj się dziewczyno, jak trzeba płacz, jak wolisz przezyć sama żałobę to też mozna, kazdy musi swój własny sposoób odnaleźć żeby jakoś dojść do równowagi psychicznej.

pozdrawiam
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-08-11, 05:42   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena,

Przyjmij wyrazy współczucia ::rose::
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-07-13, 20:11   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena napisał/a:
Rozpoznanie - brak diagnostycznego materiału ???

Przykro mi ale nie pomogę/nie wiem, może było tego materiału za mało?, na prawdę nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytanie.

pozdrawiam
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-06-07, 17:51   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena napisał/a:
czy bardziej dokładne jest badanie TK czy EUS ?

Na pewno EUS.
morena napisał/a:
głowie jest nowotwór złośliwy - najprawdopodobnie glajak.

To wtedy jest możliwość, że trzustka ma stan zapalny. Jak glejak to też potrzebna jest diagnoza czy na pewno i trzeba wtedy skupić się nad głową.
morena napisał/a:
hyba będę musiała zmienić wątek...

Jak będzie już konkretny wynik, przeniesiemy wątek do innego Działu.

pozdrawiam
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-05-30, 18:16   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena napisał/a:
że ten rozpad guza to jest znak regresji ?

napisałam w poście poprzednim
Cytat:
To oczywiście świadczy o rozwijającej się chorobie.

To nie regresja a progresja.
morena napisał/a:
ale wtedy była robiona TK więc nie wiem czy można porównywać.

Porównuje się usg do usg. TK do TK a RM do RM.
morena napisał/a:
Rozmiar guza wzrósł o 0,2mm w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Badania najlepiej zawsze robić na tym samym sprzęcie, w tym samym miejscu. Nie ważne tutaj czy urósł 0.2, rośnie to już jest niepokojące.
morena napisał/a:
że znajdę jakąś pozytywną informację na temat tego rozpadu ale niestety nic konkretnego nie znalazłam.

Nie znajdziesz nic pozytywnego bo rozpad guza nie jest czymś dobrym/pozytywnym.
morena napisał/a:
marzena66, Mama nie miała chemioterapii ani radioterapii - rozpad nie jest wieć skutkiem tych działań, czy w takim wypadku nie ma obawy o te toksyny, które zatruwają organizm ?

Proszę czytaj to co piszemy dokładnie, napisałam w poprzednim poście
marzena66 napisał/a:
Guz rozpada się albo na skutek bardzo szybkiego wzrostu
Uprzedając Twoje kolejne pytanie odpowiem, że nie wiemy w jakim czasie urósł guz w głowie jak już został wykryty.

LUB

marzena66 napisał/a:
albo w wyniku działania chemioterapii -

Ja wiem, że mama nie miała leczenia/chemioterapii, czyli guz w OUN mógł szybko wyrosnąc w głowie i stąd jest w stanie rozpadu.

Jeżeli rzeczywiście dojdzie do rozpadu (może być bez chemii) to toksyny zatrują organizm.

Na panikuj i nie nakręcaj się bo to, że guz jest w stanie rozpadu nie znaczy, że do tego rozpadu dojdzie, na prawdę zdarza się to sporadycznie.

pozdrawiam
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-05-28, 22:36   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena[/b],
Niestety na to wygląda, że w OUN jest kilka ognisk najprawdopodobniej przerzutowych.
morena napisał/a:
Co znaczy stwierdzenie "zawiera rozległą sferę rozpadu "?

Strefa rozpadu dotyczy guzków. Guz rozpada się albo na skutek bardzo szybkiego wzrostu ( nie jest on wtedy w stanie " nadążyć" z odżywianiem swoich namnażających sie komórek i obumiera) albo w wyniku działania chemioterapii - wtedy również obumiera a jego niszczone komórki wydzielają toksyczne dla organizmu substancje. Wówczas mówi się o zespole rozpadu guza nowotworowego, chory jest zatruty metabolitami z obumierającego guza.
To oczywiście świadczy o rozwijającej się chorobie.

pozdrawiam
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-05-25, 17:54   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena napisał/a:
ja się pytam ile trzeba czekać

Nie wiem jaki jest powód takiego postępowania bo zazwyczaj pacjencji po zaniesieniu skierowania mają od razu wyznaczony termin wcześniej/później ale wyznaczony.
morena napisał/a:
lekarze nie chcą się brać za pacjentów z rakiem trzustki bo to są beznadziejne przypadki

No nie aż tak, jest tu na forum mnóstwo przypadków raka trzustki i nie skreślano takich pacjentów już na wstępie.
morena napisał/a:
czy badanie z 30 kwietnia gdzie poziom kreatyniny wynosi 1 (norma jest wpisana do 1,1) będzie aktualne ?

Nie pamiętam dokładnie ale chyba miesiąc jest ważny taki wynik.
morena napisał/a:
mama odczuwa pieczenie przy oddawaniu moczu i


Warto zatem oddać mocz do badań, może jakaś infekcja, stan zapalny i chociażby furagina pomoże a na pewno nie zaszkodzi.
morena napisał/a:
Jak długo można żyć z przerzutami do mózgu stosując sterydy na zmniejszenie obrzęku ?

Nie ma jakiś zasad, sterydy nie pomagają na przedłużenie życia ale zapobiegają obrzękom i zawsze są stosowane jak pacjent ma przerzuty w OUN, są dość skuteczne i poprawiają na jakiś czas stan chorego.
morena napisał/a:
Czy ryzykować radioterapię mózgowia ?

Jak najbardziej tak, pomaga, też nie na bardzo długo ale też poprawia stan pacjentów, zazwyczaj więcej z tego plusów niż minusów.
morena napisał/a:
Boję się, że po radioterapii może nastąpić pogorszenie i nie będzie z mamą kontaktu.

Raczej powinno być lepiej i przeważnie tak jest a ryzyko jest zawsze przy każdym leczeniu nawet łyknięciu zwykłej "byle jakiej" tabletki.
morena napisał/a:
Poradźcie proszę jak radzić sobie z depresją u chorego ?

Jeśli nie psychoterapia czy rozmowy z onkopsychologiem to leki, antydepresanty na pewno pomogą wyciszyć emocje, uspokoją i poprawią stan psychiczny.

pozdrawiam
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-05-24, 22:40   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena napisał/a:
Trzeba by przeszukać cały organizm w poszukiwaniu ewentualnego innego guza

Jeżeli dla lekarzy przerzut w OUN jest zagadkowy i nie bardzo łączony z trzustką może warto wyprosić lekarza o skierowanie na badanie PET, da wiele informacji bo odszuka wszystkie ewentualne guzki jeśli takowe gdzieś poza trzustką występują. Oczywiście badanie EUS to w tej chwili bardzo ważne i wynik hist.pat.

pozdrawiam
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-05-18, 21:21   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
Markery mogą być podwyższone nie mając raka, mogą być w normie i raka możemy mieć. Owszem one są pomocne ale nie zawsze dają obraz stanu faktycznego. Podczas leczenia jak marker zaczyna "wariować" może bardziej dawać podejrzenie, że coś się złego dzieje.
morena napisał/a:
Czy mam uszanować jej decyzje czy namawiać na leczenie paliatywne ?

Mama jest dorosła i sama musi podejmować decyzje, to Jej zdrowie i życie i tylko Jej wybór, Ty możesz zachęcać, tłumaczyć ale mama musi sama podjąć decyzję, najlepiej po wysłuchaniu lekarza, wszystkich za i przeciw.
Taka moja mała uwaga, bez leczenia rak będzie bardzo szybko się rozsiewał, skutki choroby będą bardzo dla mamy dokuczliwe i męczące, leczenie paliatywne polepsza trochę stan chorego, czasami daje szansę na dłuższy czas życia, uważam, że powinno się leczenie paliatywne wykorzystać, leczymy zawsze do momentu kiedy pacjent jest na tyle silny, że daje radę, zawsze można to w każdej chwili przerwać ale spróbować warto.
morena napisał/a:
brak typowych dolegliwości ze strony trzustki. Czy mogę się ich spodziewać niedługo ? Nie wiem na co się przygotować ?

Gdyby rak trzustki dawał wcześniej dolegliwości to uwierz, że nie byłoby tylu chorych i bardziej możliwe byłoby wyleczenie. Z reguły rak, właściwie każdy daje późne objawy, jak już mamy żółtaczkę, czy duże dolegliwości to choroba już jest bardzo mocno zaawansowana.
Na razie wciąż dokładnie nie wiemy gdzie u mamy jest źródło pierwotne, trzeba poczekać na wynik końcowy i wtedy dopiero podejmować kolejne kroki.

pozdrawiam
  Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
marzena66

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 11659

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-05-18, 20:17   Temat: rak trzustki z przerzutami do mózgu
morena napisał/a:
to po co zlecaja mamie dodatkowe badania tj EUS ?

Po to, żeby pobrać materiał do badań hist.pat. i określić rodzaj raka. Bez tego nawet paliatywnie nie można byłoby leczyć, chemia paliatywna też musi być podana pod kątem rodzaju raka dlatego badania sa konieczne.
morena napisał/a:
Czy jest sens badać co za guz siedzi w trzustce skoro nie ma już nadzieji na uleczenie ?

Jest sens, bo dzięki leczeniu paliatywnemu można dać mamie trochę więcej czasu, skutki takiego leczenia będą mniejsze niż skutki choroby, która będzie wyniszczała organizm.

pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group