1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Podwyższona Lipaza - powód do niepokoju?
malaperelka

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 37951

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-05-22, 19:57   Temat: Podwyższona Lipaza - powód do niepokoju?
Witam serdecznie

Z góry przepraszam, jeśli moje pytanie nie ma sensu, jednocześnie zaznaczam, że nie szukam u siebie na siłę choroby nowotworowej.

Miałam robioną biochemię i jeden wynik (Lipaza) jest podwyższony 74,75 - norma (13-60). Z USG jamy brzusznej wynika zaś, że trzustka jest w stanie idealnym.

W związku z tym, zwracam się z pytaniem, czy podwyższony wynik Lipazy o 1/4 może być powodem do niepokoju i czy konieczne są dodatkowe badania diagnostyczne? Jeśli tak, to jakie? (znalazłam taką informację w internecie: "Nieznacznie podwyższone wartości oznaczeń lipazy mogą wystąpić np. w chorobach nerek, zapaleniu ślinianek albo chorobie wrzodowej, natomiast rzadko podwyższony poziom lipazy wiąże się z występowaniem guza nowotworowego").

Poniżej przytaczam moje objawy oraz wykonane badania:
Wiek 32 lata, kobieta, w rodzinie brak chorób nowotworowych (pra-pra dziadek zmarł na raka nerki, ale to już dalsza rodzina).

Objawy: Bóle brzucha o nieokreślonej przyczynie i miejscu, biegunki na zmianę z zaparciami, wzdęcia, śluz w kale, odbijanie się, zgaga, pieczenie w przełyku, bulgotanie w brzuchu. Nie występuje chudnięcie.

Badania:
- 31.01.2012 Morfologia krwi obwodowej (wyniki idealne, więc nie będę przytaczać poszczególnych wartości);

- 08.02.2012 Badanie USG Jamy brzusznej:
Wątroba niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności, bez zmian ogniskowych, z zachowanym rysunkiem naczyniowym.
Drogi żółciowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy bez złogów i zmian zapalnych.
Trzustka niepowiększona, o jednorodnej echogeniczności.
Obie nerki prawidłowej wielkości, o wymiarze podłużnym 10,5-11 cm, warstwa miąższowa obu nerek o szer. 15-16 mm, o prawidłowej echogeniczności.
Zastoju moczu i dużych złogów w obu nerkach nie stwierdzam.
Śledziona i okolica przyaortalna bez nieprawidłowości.
Aorta brzuszna nieposzerzona.
Pęcherz moczowy bardzo słabo wypełniony moczem, bez uchwytnych nieprawidłowości.
W okolicy dużych naczyń miednicy mniejszej nie widzę pakietów powiększonych węzłów chłonnych.
Wolnego płynu w jamie brzusznej nie stwierdzam.

- 13.02.2012 Badanie ogólne kału w kierunku tlenowych pałeczek jelitowych i drożdżaków (Escherichia coli, Salmonella, Yersinia, Drożdżaki - nie wyhodowano);

- 13.02.2012 Badanie krwi przeciwciała Helicobacter - wynik ujemny;

- 15.02.2012 Gastroskopia:
Światło przełyku prawidłowe. Nad wpustem nadżerka 3 mm. Linia Z na wysokości górnych fałdów żołądkowych. Wpust w badaniu na wprost i w inwersji prawidłowy. Żołądek o elastycznych ścianach i prawidłowej śluzówce. Odźwiernik równy, okrągły, dobrze się zamyka. Opuszka dwunastnicy i część zstępująca dwunastnicy prawidłowe. Test ureazowy ujemny. Wnioski - Zapalenie refluksowe przełyku t.A wg LA;

- 24.02.2012 Kolonoskopia:
Aparat założono do kątnicy. Oczyszczenie jelita dobre. Okolica wyrostka robaczkowego i zastawki Bauchina niezmieniona. Błona śluzowa wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy, esicy i bańki odbytnicy prawidłowa: gładka, lśniąca, z zachowanym rysunkiem naczyń. Pobrano wycinki z esicy. Kanał odbytu z guzkami krwawniczymi II stopnia. Histopatologia: W wycinkach śluzówka jelita grubego o zachowanej architektonice gruczołowej, z obrzękiem i przekrwieniem oraz pojedynczymi grudkami chłonnymi. Wnioski: Zespół Jelita Drażliwego.

- 19.05.2012 Biochemia:
Aminotransferaza alaninowa - ALT (GPT)
ALT (GPT) 15 U/l <31
Aminotransferaza asparaginianowa - AST (GOT)
AST (GOT) 23,7 U/l <32
Lipaza - surowica
Lipaza
74,75 U/l 13 - 60
Amylaza - surowica
Amylaza-surowica 78,9 U/l 28 - 100
Fosfataza alkaliczna - ALP
Fosfataza alkaliczna (ALP) 67,5 U/l 35 - 104
Bilirubina całkowita - surowica
Bilirubina całkowita (jedn. tradyc.) 0,6 mg/dl < 1,0
Gammaglutamylotranspeptydaza - GGTP
GGTP 16 IU/l 5 - 36

Robiłam również profilaktycznie badanie USG narządów rodnych, poza małym 4mm polipem (który jest pod kontrolą i jeśli nie zniknie w następnym badaniu, które będę mieć robione 08.06.2012, zostanie wycięty), nie ma nieprawidłowości.

Zastosowane leczenie przed Biochemią: Duspatalin (skończyłam brać miesiąc temu), Contix (skończyłam brać dwa miesiące temu). Z leków, które przyjmuję na stałe - probiotyk Saprobi IBS.
Dodam, że nie nadużywam alkoholu, nie palę. Dietę stosuję różną, nie restrykcyjną, ale nie przesadzam również z tłuszczami i czekoladą.

Jeśli chodzi o trzustkę, to miałam kilkudniowy epizod biegunek tłuszczowych oraz bólu z lewej strony brzucha w lutym 2012 (już po zrobieniu gastroskopii) po braniu Gasecu - zalecił mi go internista, przed wizytą u gastrologa (gastrolog jednak powiedziała, że lek nie wpływa na trzustkę, ale objawy pojawiły się gdy go brałam, zniknęły, gdy przestałam). Pamiętam, że mniej więcej 6 lat temu internista na podstawie badania palpacyjnego stwierdził, że mam powiększoną trzustkę (miałam wtedy biegunki oraz wrzody - objawy to fusowate wymioty-, na które się leczyłam, nie pamiętam nazwy leku), po zażywaniu pankreatyny objawy minęły. Nie miałam wtedy wykonywanej żadnej diagnostyki.

Będę wdzięczna za poradę, nie wiem czy powinnam przejmować się wynikiem Lipazy...
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group