1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak płuca z przerzutami
majkelek

Odpowiedzi: 158
Wyświetleń: 59803

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-20, 16:10   Temat: Rak płuca z przerzutami
keiti78Zg napisał/a:
Mamie trudniej sie opiekowac, lekarz juz proponuje hospicjum stacjonarne, nie wiem co o tym myslec.
Tu nie ma prostych odpowiedzi ani prostych rozwiązań. Trzeba spokojnie usiąść i zastanowić się w gronie najbliższych czy jesteście w stanie zapewnić cioci odpowiednią opiekę w domu.
keiti78Zg napisał/a:
Do tego nastapiły obrzeki limmfatyczne, jak tu zn imi sobie radzić?
http://www.forum-onkologi...zenie-vt491.htm

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
  Temat: Rak płuca z przerzutami
majkelek

Odpowiedzi: 158
Wyświetleń: 59803

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-17, 03:07   Temat: Rak płuca z przerzutami
Nie, to nie jest rak drobnokomórkowy. W rozpoznaniu jest napisane carcinoma non microcellulare = rak niedrobnokomórkowy i dalej adenocarcinoma (i nie wiem czy nie popełnię błędu jak powiem, że po polsku to będzie rak gruczołowy (?)).Tak czy inaczej termin rak niedrobnokomórkowy obejmuje szerokie spektrum typów raka, które zwyczajowo dzieli się pod względem mikrobiologicznym. I tak adenocarcinoma (płucna), to nowotwór powstały z komórek gruczołów wydzielniczych w płucach. Zatem rak jest jak najbardziej niedrobnokomórkowy.

Pytałaś też w wątku o epidemiologie ADL (adenocarcinoma of lungs). Postaram Ci się krótko odpowiedzieć, aby nie zaśmiecać wątku, ale zaznaczam, że to temat-rzeka (zresztą jak w przypadku każdego raka). Nie można stwierdzić jednoznacznie, że rak wywoływany jest przez niedoleczone infekcje płuc, choć jest to rozważane jako czynnik ryzyka (trzeba jednak zaznaczyć, że odsetek ludzi z częstymi infekcjami płuc może być znacznie większy na terenach, gdzie jest duże zanieczyszczenie powietrza). Natomiast statystyki, które przytoczyłaś tyczą się raka płuc ogólnie, bez wyszczególniania jego podtypów (bo np. rak drobnokomórkowy wystąpuje prawie wyłącznie u palaczy). Co do ADL, to do niedawna był to najczęstszy podtyp raka płuc u kobiet oraz u niepalących mężczyzn. Widać było również istotną różnicę geograficzną (częściej ten podtyp występował w Azji). Źródło: http://ije.oxfordjournals...4.full.pdf+html Nie jest jednak pewne, na ile istotny jest wpływ rozwoju metod diagnostycznych na przytoczoną analizę.
W drugim artykule http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17426202 przeczytać można o tym, że w latach 1973-1998 odsetek zachorowań na ADL wciąż rósł, natomiast od 1999 do 2003 zaczął nieznacznie spadać. Autorzy jednocześnie starają się dowieść, że odsetek zachorowań na ten podtyp raka nie jest związany z wielkością konsumpcji papierosów o niskiej zawartości substancji smolistych (na ile ich argument jest przekonujący, zostawiam to ocenie czytelników).
Do dość interesującego wniosku doszli autorzy artykułu http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19273483 , którzy wykazali, iż istnieje zależność pomiędzy odsetkiem osób zapadających na rzeczony podtyp raka płuc, a ilością pojazdów spalinowych na danym terenie.
Na podstawie badań genetycznych wiadomo natomiast, że w ADL występuje dość często nadekspresja EGFR. Prowadzone są także badania nad wyszczególnieniem innych podtypów ADL związanych z mutacją genów odpowiedzialnych za inne szlaki komórkowe (np. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16144918 )
Chciałbym jednak zauważyć, że nie jest znana przyczyna powstawania tego typu raka, nie są znane czynniki genetyczne, a czynniki ryzyka są takie, jak w większości typów raka płuc (wiek, zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów, kontakt z chemikaliami, ...), z tym, że rzeczywiście w przypadku tego podtypu jest większy odsetek chorujących, którzy nigdy nie palili papierosów.

Tak czy inaczej, trzeba z gadem walczyć! Dużo siły życzę!!!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group