1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
lewmarek

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 33007

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-08-09, 08:43   Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
zabka11 napisał/a:

czy ktos moze sie wypowiedzieć? będę wdzięczna.


A co to się wypowiadać... dwa pierwsze wyglądają na odczynowe węzły chłonne, które zaczęły pracować ze względu na jakiś problem (ząb? przeziębienie? zapalenie gardła?), w trzecim guzku nie doszukano się żadnych cech złośliwości.

Co mógłbym poradzić? Dobry szampan.
  Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
lewmarek

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 33007

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-08-04, 21:01   Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
zabka11 napisał/a:
wyniki odbieram juz pojutrze, ale ten tydzien czekania to dla mnie wiecznosc......

Pamiętaj tylko o jednym: biopsja to NIE JEST badanie histopatologiczne, a "jedynie" cytologiczne. Z polskiego na nasze: zdarza się, wcale nie tak rzadko, że późniejszy wynik pooperacyjny jest inny od wcześniejszego z biopsji.
zabka11 napisał/a:

czy bez wzgledu na wynik myslicie ze warto skonsultowac wyniki z endokrynologiem(w pzrypadku tez zmiany w tarczycy) oraz onkologiem (jesli chodzi i o zmiane w tarczycy,jak i o te guzki na sliniance i pod żuchwą)?

Oczywiście, że warto. Choćby przecież dlatego, żeby pokazać wynik, przecież ktoś musi fachowym okiem zerknąć co będzie napisane na wyniku i ew. pokierować dalej.
  Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
lewmarek

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 33007

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-08-01, 12:00   Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
zabka11 napisał/a:

kurczę ta niepewnośc mnie dobija


Postaraj się zrelaksować i nie myśleć o tym (wiem, wiem, trudno ale jaką inną masz alternatywę?) Najważniejsze, że zajęłaś się tematem i działasz. Na wynik i tak nie masz wpływu, więc odpocznij.
  Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
lewmarek

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 33007

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-08-01, 11:35   Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
zabka11 napisał/a:
Lewmarek

powiedz czy ten guz miales wyczuwalny palcami (taka kulka,nieruchoma) pzred uchem?
cały czas sie zastanawiam, czy to z\rzeczywiscie guz czy oze jakas torbiel,no ale podobno torbiel lekarz wykonujący USG od razu portafi rozpoznac - czy wiesz moze czym sie rozni guz od torbieli na USG?
czy tez miales takie objawy jak ja: piekacy bol okolicy uch ai żuchwy, gorąco rozchodzące się w tych miejscach, wrazenie jakby bólu ucha od środka?


Miałem dobrze wyczuwalny guzek, który był w zagłębieniu (nie wiem jak to się fachowo nazywa) za kątem żuchwy, jakiś centymetr może dwa pod uchem. Normalnie nie był on widoczny, ale mogłem go sobie palcami "wyjąć". Był więc ruchomy, palpacyjnie dało radę wyczuć, że jest dobrze ograniczony od ślinianki.

Nie bolał przez ładnych kilka lat. Pewno nic bym z tym nie robił, gdyby nie to, że odezwał się przy zwykłym zapaleniu gardła. Zaczął boleć, pokazałem jednemu lekarzowi, drugiemu i się zaczęło.

Później również pobolewał, też ,,piekąco'' a przynajmniej tak mi się wydawało (cholera wie ile w tym było autosugestii). Również czasem mnie zakłuwało w uchu. Oczywiście im więcej o tym myślałem, tym bardziej bolał ;)

Jeśli chodzi o USG to tak, lekarz powinien odróżnić na nim torbiel od zmiany guzkowatej. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale torbiel jest raczej ,,płynna'', a guz to guz.
  Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
lewmarek

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 33007

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-08-01, 10:30   Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
zabka11 napisał/a:

a to wycięcie? jak to wyglądało?


Bezpardonowo wtrącę się, ale cóż, taki ze mnie gburowaty typ.

Wycięcie wezła chłonnego robi się w znieczuleniu miejscowym, jest więc bezbolesne. O ile mnie pamięć nie myli to jest raczej chirurgia jednego dnia niż jakiś pobyt w szpitalu.

W ogóle wycinanie węzłów jest dobrym pomysłem przy niejednoznacznym podejrzeniu delikwenta. Podobno BAC węzłów jest obarczone dużym ryzykiem błędu, a wycięcie daje stuprocentową diagnozę.
  Temat: USG szyi - zmiany w tarczycy i śliniance
lewmarek

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 33007

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-07-29, 21:18   Temat: Re: Prośba o interpretację wyników USG Szyi
zabka11 napisał/a:
Mam 30 lat, jestem kobietą, trafiłam na USG z guzkiem przed uchem wyczuwalnym palcami, zgrubieniem pod żuchwą - wszystko z lewej strony, bóle piekące lewej strony twarzy i ucha.


Na tarczycy się nie znam, więc nawet nie zabieram głosu. Jeśli zaś chodzi o podejrzenie TU w śliniance przyusznej, to faktycznie jest to niepokojące.

O ile duża większość (jakieś 4/5) guzów ślinianki przyusznej to guzy łagodne, to u Ciebie występuje ból (ZWYKLE nieobecny przy guzie łagodnym) i pakiety powiększonych węzłów chłonnych. Te węzły nie są jakieś kosmicznie powiększone, ale niepokój może budzić ich ilość.

Z drugiej strony, pamiętaj że medycyna to nie jest matematyka (niestety albo stety). Ja miałem guza łagodnego i też miałem ból (prawdopodobnie powiększający się guz uciskał nerw albo coś innego) i tez miałem ogromny węzeł chłonny w okolicy, prawie 3 cm również bez zachowanej wnęki. Okazało się, że węzeł był kompletnie odczynowy, a powiększony przez inne historie typu krzywo rosnąca ósemka i zapalenie gardła. Nie chorujesz czasem na podobne przypadłości?

Natomiast z tymi trzema tygodniami czekania na wynik biopsji bym polemizował... Ja czekałem kilka dni u dr Kubickiego w Warszawie. Żadnych znajomości, po prostu ładnie poprosiłem o szybki wynik, a potem molestowałem panią w sekretariacie "czy już jest?" Normalnie czeka się około tygodnia.

Daj znać koniecznie i nie przejmuj się.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group