1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czy to zaawansowany rak płuc?
lenavia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 5686

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-22, 14:41   Temat: Czy to zaawansowany rak płuc?
Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź :)

Mama ma 64 lata. TK zostało zlecone, ponieważ w RTG wyszedł cień na płucu. Mama miała jeszcze robioną bronchoskopię fiberoskopową, Pani doktor jak powiedziała, że oskrzela są czyste. Jedynie znajduje się tam trochę śluzu? Nie pobrano nic do badań, bo nie było z czego.

Miała robione USG, na którym mówiła mi, że są jakieś guzki nazywane "bawolymi oczami".
Jutro mama ma biopsję wątroby.

Czuje się źle, ma nudności i wymioty. Bardzo bolą ją plecy, przez te zmiany na kręgosłupie, przez co nie może spać. Ogólnie mało śpi, dużo leży i mało je. Mówi jednak, że się niczym nie martwi i jest spokojna. Leży sobie w domu. Pani onkolog powiedziała, że zaczniemy coś robić jak przyjdzie wynik z biopsji, bo jak wiadomo nie wiadomo co to do końca jest.

1. Najbardziej martwią mnie te nudności. Jakieś rady jak im zapobiec?
2. Mama na spanie bierze jedną tabletkę hydroksyzyny - nie pomaga. Jak wyżej, zwiększyć ilość tabletek czy poprosić o coś innego lekarza?
3. Jeśli materiał do biopsji zostanie pobrany z wątroby to wykaże są pochodzi nowotwór?
  Temat: Czy to zaawansowany rak płuc?
lenavia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 5686

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-22, 13:51   Temat: Proszę o interpretację wyniku
Bardzo proszę o interpretację wyników mojej mamy. Co to oznaczania? Gdzie i na jakie przerzuty wskazuje? Czy można ocenić rodzaj i stopień choroby na podstawie tego TK?



[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2017-03-22, 14:23 ]
Wątki scalone.

  Temat: Czy to zaawansowany rak płuc?
lenavia

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 5686

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-03-08, 18:46   Temat: Czy to zaawansowany rak płuc?
Witam serdecznie wszystkich z tego forum :) Nigdy nie sądziłam, że się tu znajdę.

Moja mama ma 63 lata, pali odkąd miała 18 lat. Zawsze trochę pokaszliwała.

Niejaki miesiąc temu wszyscy u nas w domu zachorowali na grypę. Mama zachorowała jako ostatnia, przez 1 dzień miała gorączkę i potem się zaczęło. Wyzdrowiała z grypy, jednak dostała okropnych bólów pleców (wcześniej też ją bolały od czasu do czas, ale słabo).

Zaczęło się chodzenie do lekarza, zastrzyki, tabletki, nic nie pomagało. Zlecono badanie krwi i moczu, gdzie wyszło OB krwi 57 mm i ogromna ilość leukocytów w moczu. Dostała antybiotyk na nerki - nie pomogło. Mama dostała skierowanie na RTG, które wykazało:
- słabo wysycony cień 18mm w górnej wnęce prawej
- poszerzony cień śródpiersia środkowego
- obniżenie kręgu Th6 po złamaniu
- zniekształcone żebro, prawdopodobnie po złamaniu
- zmiany na kręgach w postaci osteofitów
- cechy osteopenii


Mama 2 lata temu miała operację laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego, wyniki RTG, które miała robione przed operacją, były prawidłowe.

Ogólnie mama czuje się dobrze, jednak ma okropne bóle pleców (na wysokości tego obniżonego kręgu) i żeber, przez co nie może porządnie odetchnąć. Wydaje mi się, że częściej kaszle. Nie ma gorączki, jednak nie może spać w nocy z powodu bólu (śpi średnio 3/4 i drzemie w ciągu dnia). Schudła ok. 4/5 kg, bo nie ma apetytu.

Mama dostała od lekarza rodzinnego kartę DILO i skierowanie do onkologa, byliśmy na wywiadzie, gdzie dostała skierowanie do pulmonologa (podejrzenie guza i zmian meta układu kostnego). Byliśmy u niego i dostała skierowanie na badania.
W najbliższym czasie będzie miała robioną bronchoskopię fiberoskopową, USG i TK.

W związku z tym całym monologiem mam parę pytań:
1. Czy to możliwe, aby to już było zaawansowane stadium, jeśli 2 lata temu RTG mamy wyszło prawidłowe?
2. Co może oznaczać poszerzony cień śródpiersia środkowego?
3. Dlaczego mamę zaczęły okropnie boleć plecy dopiero po tej grypie? Czy to może być zwykła osteoporoza, czy też już przerzuty, skoro jej wcześniej nie bolało?
4. Czy bronchoskopia może wykaże czy to rak? Ile mniej więcej czeka się na wyniki?

Wiem, że z tego co tu przytoczyłam może być ciężko coś wywnioskować, ale bardzo się boję o mamę i od razu wyobrażam sobie to, co najgorsze. Całkowicie nie jestem gotowa na to psychicznie i chcę się rozeznać.

Z góry dziękuję każdemu za poświęcony czas i odpowiedź :flower:
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group