1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: drobnokomorkowy rak pluc c.d. walki
kangur_2007

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 62008

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-04-22, 10:04   Temat: drobnokomorkowy rak pluc c.d. walki
urszula napisał/a:
mam pytanie mieszkam we wroclawiu gdzie moge zrobic badania genetyczne w kierunku raka pluc?czy sa one bezplatne?mam 46 lat mama we wrzesniu 2008 zmarla na drobnokomorkowego raka pluc troche sie boje zaznaczam ze jestem palaczka i trudno poki co rzucic mi ten nalog. czy moge isc do lekarza rodzinnego i poprosic o skierowanie do poradni chorob pluc?chodzi o to ze przeciez we wczesnym stadium tej choroby zdjecie nic nie wykaże tylko tk jestem w pierwszej grupie ryzyka a o profilaktyce tak duzo sie mowi.gdyby ktos cos wiedzial na ten temat prosze o pomoc bede wdzieczna.


Niezmiernie wątpię czy znajdziesz kogoś, kto zafunduje ci testy genetyczne. Pozostawiając na chwilę na boku kwestię, kto miałby za te testy placić i dlaczego, zastanów się przez moment : po co? Co będziesz z tego miała, jak takie testy przeprowadzisz?.

Powiedzmy hipotetycznie, że wyjdzie ci, że z powodu dziedzicznego obciążenia genetycznego masz wysokie ryzyko zachorowania na raka płuc. I co dalej? I nic. Nie zmienisz sobie rodziców, nie zmienisz własnego genotypu, a terapie genowe są w powijakach i będą tam jeszcze przez wiele lat. Gdybyś miała bardzo wysoką skłonność genetyczną do raka piersi i związane z tym bardzo wysokie ryzyko zachorowania, miałabyś przynajmniej opcję profilaktycznego usunięcia na własne żądanie obu piersi - drastyczny zabieg, ale w pewnych rzadkich wypadkach ratujący życie. W wypadku raka płuc nie masz takiej opcji, bo obu płuc przecież nie usuniesz.

W zasadzie jedyna rzecz, jaką realnie możesz zrobić w ramach profilaktyki, żeby ograniczyć ryzyko zachorowania na raka płuc, to nie palić i prowadzić zdrowy tryb życia. Związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy paleniem a rakiem płuc jest od dawna znany medycynie.

Ale skoro ty nie chcesz przestać palić, to do czego właściwie mają ci służyć testy genetyczne? Do uzasadnienia, że możesz palić dalej, skoro i tak masz wysoki stopień ryzyka zachorowania na raka?

Czy wiesz, że w niektórych krajach, ostatnio np. w Wielkiej Brytanii, zaczyna się odmawiać leczenia na koszt państwa pacjentom z rakiem płuc, którzy palą i odrzucają żądania lekarzy, żeby przestali?
  Temat: drobnokomorkowy rak pluc c.d. walki
kangur_2007

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 62008

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-04-07, 14:54   Temat: drobnokomorkowy rak pluc c.d. walki
Dobrze, że ostatnie dwa miesiące spędziliście razem. Nie każdemu to jest dane. Trzymaj się.

  Temat: drobnokomorkowy rak pluc c.d. walki
kangur_2007

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 62008

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2009-03-28, 12:26   Temat: drobnokomorkowy rak pluc c.d. walki
DumSpiro-Spero napisał/a:

Aniu, dawno Ci chciałam już to napisać, ale nie chciałam "wybiegać przed szereg"; nie wysyłaj taty z powrotem. On nie da rady w takim stanie znieść tak obciążającej podróży.
Aniu, przemyśl następującą myśl : "tata zostaje z nami do końca". Niestety, w rachubę wchodzi naprawdę niewiele czasu.. :


Insitu, ja nigdy nie chcialem się wcinać w tą dyskusję, ale jest jeszcze jeden aspekt: Tata Ani nie nadaje sie do transportu lotniczego dokądkolwiek samolotem rejsowym. Jeśli nastąpi załamanie jego stanu na pokładzie, samolot nie będzie kontynuował lotu przez Atlantyk, tylko zawróci na najbliższe lotnisko w celu przekazania chorego pasażera do szpitala. Chorych w takim stanie transportuje się na długie dystanse wyspecjalizowanymi charterami, pod opieką lekarza, a koszty są prohibicyjne.

Znane są przypadki zapaści w samolocie rejsowym, w których linia lotnicza następnie ciągała o koszta awaryjnego lądowania (od kilkudziesięciu tysięcy dolarow w górę) rodzinę i lekarzy, którzy pozwolili lecieć choremu w stanie nie nadającym sie do przewozu. Szczególowe warunki przewozu, te trzy czy cztery strony bardzo drobnego druku w bilecie, których nikt nie czyta, nakładają na pasażera obowiązek powiadomienia linii lotniczej o swoim stanie zdrowia, o ile lot mógłby mu zaszkodzić.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group