1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 9
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-03-05, 00:20   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Małe sprostowanie: ZUS orzeka do celów rentowych, a do pozarentowych - np. w kwestii karty parkingowej czy zasiłku pielęgnacyjnego - Powiatowe (Miejskie) Zespoły ds Orzekania o Niepełnosprawności.

Ponadto: nowotwór płuc nie zawsze oznacza stopień znaczny. Choroba nie jest równoznaczna ze stopniem. O stopniu decyduje naruszona sprawność organizmu oraz konieczność - w celu pełnienia ról społecznych - częściowej, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-01-10, 18:17   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Przy całkowitej niezdolności można pracować, tyle że wtedy obowiązują progi dochodowe, po przekroczeniu których ZUS zmniejszy lub zawiesi rentę.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-01-04, 18:27   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
marta 31 napisał/a:
a jak się załatwia orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?


o niepełnosprawności orzekają Powiatowe (Miejskie) Zespoły ds Orzekania o Niepełnosprawności i tam też radzę zasięgnąć informacji o tej procedurze. Zasadniczo trzeba złożyć dokumentację z wnioskiem i stawić się na wyznaczoną komisję. W kwestiach indywidualnych służę pomocą na priv.

[ Dodano: 2014-01-04, 18:33 ]
co do tej renty socjalnej, to nie wiem, czy dobrze pamiętam z pracy, ale chyba przysługuje ona tylko osobom, u których niezdolność do pracy powstała przed 18. rokiem życia lub w trakcie nauki, więc nie wiem, czy mama sie kwalifikuje. Najlepiej podejść do MOPSu, porozmawiać z pracownikiem socjalnym, żeby doradził rozwiązanie. Oczywiście oprócz tego postarać się o stopień niepełnosprawności.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-01-02, 18:44   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Do orzeczenia nie musisz się przyznawać, jeśli nie będzie takiej potrzeby, wyciągasz je, kiedy Ty chcesz.

Jednak warto wiedzieć, że niektórych pracodawców takie orzeczenie "urządza", np. ze względu na dofinansowanie z PFRON. Wiele ogłoszeń o pracę zawiera informację: mile widziana osoba z orzeczeniem. Zasadniczo od stopnia umiarkowanego zaczynają się konkretne profity. Radzę poczytać sobie w internecie.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-01-01, 18:49   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Zgromadź historię choroby i udaj się do właściwego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności, żeby złożyć wniosek o przyznanie stopnia. Mając przyznany stopień, będziesz mogła się starać o dofinansowanie do aparatu słuchowego, co będzie myślę sporą pomocą. Radziłabym tylko jak najszybciej podejść do nfz ze zleceniem na aparat, żeby przyznali limit.

Więcej można przeczytać np. tutaj: http://www.aparatysluchow...ndacja-aparatow

Co do zasiłku pielęgnacyjnego, to generalnie przysługuje:

- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.

[ Dodano: 2014-01-01, 18:58 ]
swilek2 napisał/a:

-jest pan niezdolny do pracy
-jest pan całkowicie niezdolny do pracy do 30.09.2015r

Czy to jest 1 grupa?
Pozd.


grupy inwalidzkie już nie funkcjonują, teraz jest orzecznictwo do celów rentowych ("niezdolności") i do celów pozarentowych ("stopnie niepełnosprawności").

Całkowita niezdolność do pracy to nie jest odpowiednik byłej I grupy.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2013-09-24, 22:01   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
małgośka napisał/a:

Czy powinnam się starać o grupę inwalidzką?


Grup inwalidzkich nie ma już od zamierzchłych lat - orzecznictwo w Polsce zostało podzielone na orzecznictwo do celów rentowych i pozarentowych.

Tak jak wspomniałam - obecnie, zamiast grup inwalidzkich, funkcjonują tzw. niezdolności do pracy (orzecznictwo rentowe) i stopnie niepełnosprawności. Napiszę trochę o orzecznictwie pozarentowym, czyli o stopniach niepełnosprawności, bo w tym pracowałam. Małgośka[color=444444][/color], jeśli jeszcze nie byłaś orzekana pod względem stopnia niepełnosprawności, to zachęcam.

Orzecznictwem tym zajmują się Powiatowe lub Miejskie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności, właściwe dla miejsca zameldowania. Składa się wniosek, zaświadczenie lekarskie (odpowiedni druk do pobrania w zespole) i dokumentację medyczną w postaci kserokopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem.

Co do zaświadczenia, to ma ono bardziej charakter wymogu formalnego, który pozwala na łatwiejsze dopasowanie składu komisji do przypadku danej osoby, a może je wypisać lekarz pierwszego kontaktu, nie musi być specjalista, do którego czasem czeka się latami... Właściwe orzekanie dokonywane jest przez członków komisji na podstawie dokumentacji medycznej i badania przedmiotowego.

Tak, jak wspomniałam, orzecznictwo o stopniach niepełnosprawności jest orzecznictwem pozarentowym, ale również daje pewne korzyści, np. świadczenia pieniężne z pomocy społecznej, ulgi na przejazdy, ułatwienia w zaopatrzeniu w przedmioty medyczne, ortopedyczne, udział w terapii zajęciowej, karta parkingowa.

[ Dodano: 2013-09-24, 22:08 ]
Aha, do wniosku składanego do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności dołącza się również orzeczenia innych organów, np. ZUS, OKIiZ, organów MON i MSWiA, co jest pomocne w ustaleniu daty powstania niepełnosprawności.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2013-05-29, 00:03   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
tosienka88 napisał/a:
Ina_b dziękuję za odpowiedź. Więc mówisz, żeby iść - to pójdę;)


I jak tam wynik obrad komisji orzekającej?
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2013-05-12, 14:46   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
tosienka88 napisał/a:
Witam,
i ja mam pytanie:
W listopadzie stwierdzono u mnie raka brodawkowatego tarczycy. Nie wiem jak na to popatrzą, niby mam komisję już 14.05., ale nie wiem czy jest sens iść skoro zaszłam w ciąże i mogą uznać, że jestem zdrowa.


Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałam, ale ciąża nie jest tutaj świadectwem na to, że jesteś zdrowa, patrząc przez pryzmat orzekania o niepełnosprawności. Na komisję oczywiście idź, skoro zadałaś sobie trud związany z rozpoczęciem postępowania. Ostateczna decyzja należy do składu orzekającego. Jak już zapadnie decyzja po komisji - daj proszę znać :)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
ina_b

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2013-05-04, 17:45   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Witajcie, jestem forumowiczem jak najbardziej onkologicznym, a jednocześnie pracownikiem jednego z zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, więc chętnie pomogę w problematycznych sytuacjach :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group