1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
gaba

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15346

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-08, 13:32   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Ten chłoniak rozwija się dosyć szybko, nawet u starszych osób. TK zrobione rok temu mogło by nic nie wykazać. Bóle od lat były prawdopodobnie jednak ze zwyrodnienia.

To co opisałaś (MisiekW mnie zabije) to częsty przebieg tego chłoniaka u starszej osoby w PL. Jakaś przypadkowo wykryta masa, brak wskazówek w badaniach z krwi, przedłużająca się diagnostyka obrazowa, pobranie materiału jak już są widoczne węzły i dopiero właściwa diagnoza. Do hematologa się czeka. Organizm już wymęczony chorobą (gorączki) i za późno na chemioterapię (nie zawsze skuteczną), no i wątpliwości etyczne - trudno wytłumaczyć choremu całą złożoność sytuacji i uzyskać świadomą zgodę. Nie miej pretensji do rodziny- taki jest charakter tej choroby i taka rzeczywistość w naszej opiece medycznej. Czasami musimy przyznać że jesteśmy bezsilni.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
gaba

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15346

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-06, 20:22   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Przy takich ocenach należy brać pod uwagę że medycyna to nauka eksperymentalna z dużym marginesem błędu. Oni naprawdę nie wiedzą czy chemia zadziała czy nie. Wiedzą np że w raku płuca taki konkretnie schemat daje dobrą odpowiedź w 45%, a częściową odpowiedź w następnych 30% czyli 3 na 4 pacjentów odniesie korzyść ale który z tych 4 pod drzwiami będzie miał skutki uboczne bez szans na poprawę to nie wiadomo. Lekarze wychodzą z założenia że jak pacjent przychodzi to chce leczenia więc sprawdzają tylko czy nie grozi to natychmiastowymi powikłaniami i podają chemię - każdemu. Tylko najbardziej odważni i doświadczeni potrafią powiedzieć rodzinie "To nie ma sensu, stanu juz się nie poprawi, tylko przedłuży odchodzenie"

Nie wgłębiałam się za bardzo w chłoniaki ale to co pamiętam z takich ogólnych artykułów to "pure prognosis" jak była mowa o chłoniakach DLBCL u starszych osób.

I zwróć uwagę że żaden lekarz nie zakwalifikował chorej do chemioterapii skierowanie to nie jest kwalifikacja do leczenia, kwalifikację przeprowadza lekarz który ma podać chemię.

A tak ogólnie to czy ktoś porozmawiał o tym z chorą i zapytał jej o zdanie?
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
gaba

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15346

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-06, 19:44   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Zawsze można podać chemię, tylko pytanie po co? Ja nie przeczytałam jeszcze żadnej historii tego chłoniaka u starszej osoby która skończyła się istotnym wydłużeniem życia. Jak masz tak duże wątpliwości to weź dokumentację i idź do hematologa na prywatną wizytę i zapytaj o sens leczenia i czego można się spodziewać. Przynajmniej będziesz wiedziała że zrobiłaś co mogłaś.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
gaba

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15346

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-29, 16:52   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
napisałam Ci - bada się długo nowotwory niskozróżnicowane w których komórki nowotworowe całkowicie (albo prawie) utraciły podobieństwo do komórek z których "wyszły", u mnie tak jest i w 3 pracowniach nikt do niczego nie doszedł. Zdarza się, podaje się wtedy pochodne platyny ale nadzieja na istotne przedłużenie życia jest nieduża.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
gaba

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15346

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-28, 13:24   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Narząd rodny nie jest objęty badaniem w rezonansie i usg jamy brzusznej (zalicza się do tzw miednicy małej), ale jeżeli jest jakaś duża zmiana to widać i lekarz opisuje.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
gaba

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15346

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-27, 20:00   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Z grubsza to badania his-pat robi się tak: barwienia podstawowe (wynikające z lokalizacji) 2-3 dni, później patolog to ogląda (patolog nie zawsze jest na pełny etat i nie jest codziennie) jak jest coś typowego albo nowotwór zróżnicowany i od razu widać co to jest to wynik jest po ok 7 dniach. Jeżeli po pierwszym oglądzie patolog nie jest pewny to zleca dodatkowe barwienia w kierunku jaki mu się wydaje najbardziej prawdopodobny, (2-3 dni jak nie ma kolejki do badania), patolog ogląda i albo już jest pewny (wynik po 14 dniach) albo zleca następne barwienia i znowu ogląda (wynik po 21 dniach) może być jeszcze kolejny cykl barwień albo patolog się poddaje i w wyniku jest nowotwór o nie znanym punkcie wyjścia.

Po objawach to raczej nikt nie rozpozna, zwłaszcza że w tym wypadku objawy nietypowe i tylko związane z lokalizacją przerzutu. Rezonans pokaże zmiany w narządzie rodnym, TK klatki piersiowej też pokazałoby raka piersi (z wyjątkiem bardzo małego guzka) i zmienione węzły pachowe.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
gaba

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15346

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-01, 23:33   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
ktoś to miejsce oglądał dokładnie? Tak mi się jakoś kojarzy z półpaścem, albo bardziej ogólnie zapalenie nerwu.
W kwestiach trudności z diagnozą to mnie już nic nie jest w stanie zdziwić.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group