1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 13
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-31, 23:14   Temat: Guz lity nerki
Napisz kiedyś, co u Ciebie. :) Bo myślę często...
Może założymy - wraz z moim mężem - taki klub "ozdrowieńców". :)
Tych, co otarli się o, to czego najbardziej się bali...
Ale pamiętają o innych, których diagnoza była gorsza, czują, jak trzeba cenić każdą chwilę i wspierać wszystkich, którzy nadal walczą. :okok"
I nadal, pomimo radości, czasami nie czują się bezpieczni :-(
Wiem, że tacy znikają z forum - z ulgą i starają się zapomnieć o strachu - że to nie Ja tylko Inni.
Ale życie daje różne próby i wyzwania. I po coś to jest, ma sens. U nas to zdarzenie miało wielki wpływ na dalsze plany, takie przewartościowanie różnych rzeczy.
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-26, 00:26   Temat: Guz lity nerki
Majaja, powiem Ci zupełnie osobiście, ale z sercem, ponieważ jesteś w wieku mojej córki i czuję jakąś więź z Tobą. :)
Pojawiłam się na forum, gdyż mój mąż miał guza nerki, obecnie po operacji, miał być rak - na szczęście jest łagodniejszy nowotwór-onkocytoma.
Teraz zaglądam na forum z Twojego powodu. :)
Jak byś była moją córką prosiłabym Cię na wszystko, byś zrobiła ten rezonans, to nie jest aż tyle promieniowania.
Ryzyko nowotworu też jest niewielkie, ale ... lepiej się upewnić, życie przed Tobą.
Pozdrawiam. Ela B.
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-21, 22:54   Temat: Guz lity nerki
majaja napisał/a:
dobrze że nie znałam tych statystyk wcześniej, bo już w ogóle bym się załamała.

Ciekawość zabiła kota - satysfakcja go wskrzesiła. ;) :lol:
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-21, 22:19   Temat: Guz lity nerki
Wyczytałam, że 85% guzów nerki to niestety raki, w tym najczęściej RCC. 3-7% guzów litych to onkocytoma, w tym 30-40% z nich współistnieje z rakiem jasnokomórkowym (więc jest ryzyko !) - u mojego męża nie wykryto jednak komórek rakowych w badaniu histopatologicznym, ani w samym guzie, ani w tkance otaczającej - z marginesów wyciętych w czasie zabiegu.
Mąż coraz lepiej, ból i słabość zmniejsza się stopniowo, psychicznie oczywiście szczęśliwy lecz trochę oszołomiony tą "zmianą na banana", bo już trochę przepracował tego raka.
Po wyniku TK nikt nie wspominał o możliwości guza łagodnego, nawet po operacji mówiono tylko o określeniu stopnia złośliwości.
Trochę to dziwne i trudne, nawet radość jakaś niepełna, do końca nie dociera.
A Ty daj znać jak najszybciej, co w końcu wyszło !
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-21, 21:29   Temat: Guz lity nerki
Myślę, że to dobra wiadomość. 8-)
W każdym razie lepsza niż potwierdzenie nowotworu. Zwłaszcza, że jednak częstsze są złośliwe niż te łagodne.
Ta onkocytoma u mojego męża to jakiś fuks. :-D
Ja jednak bym na Twoim miejscu zrobiła jednak ten rezonans.
I także z pewnością następne USG "niezależne", tzn. bez preinformacji sugerującej cokolwiek.
Mówię to nie puntu widzenia medycznego, bo się nie znam, ale z puntu widzenia psychologicznego (bo się znam ;) ).
Podobnie w przypadku mojego męża - ta onkocytoma - to super wiadomość (i uczciliśmy to zgodnie z zaleceniami szampanem :) ), ale badań na pewno nie zaniedbamy.
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-21, 20:36   Temat: Guz lity nerki
Zdaje się, że zdarza się coś takiego...
http://eurologia.pl/a/142...ynik-tomografii
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-20, 19:04   Temat: Guz lity nerki
Trochę racji ma doktor i pewnie intuicję.
Pewnie ma rację, że to zmiana niezłośliwa ! Z całych sił Go popieram :-D
Co prawda brak objawów nie wyklucza nowotworu we wczesnym stadium, jak wiemy - i tu Doktor ma trochę przestarzałą wiedzę.
Ale też ten ból, to chyba raczej nie od tego, co jest w nerce.
Będzie dobrze, zobaczysz !
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-20, 17:59   Temat: Guz lity nerki
Dziś odebraliśmy wynik histopatologiczny pooperacyjny - i zaskoczenie bardzo pozytywne.
Ja marzyłam tylko by była niższa złośliwość raka (jakieś G1) - rozpoznanie przecież było w zasadzie jednoznaczne - RCC.
A tu stwierdzono guz łagodny - onkocytoma !!!
I właśnie był zmiana litą - bogato unaczynioną.
Więc nie tylko czarne scenariusze są możliwe ! :)
Nie wiem czy w RM wyszłaby jakaś różnica. Ale po USG i KT obstawiano raka jasnokomórkowego. Po operacji Profesor był raczej powściągliwy, używał słowa "guz"- kazał czekać na wyniki histopatologii, ale w wypisie był jednak "guz złośliwy nerki".
Mam wielką nadzieję nadzieję, że u Ciebie będzie podobnie - tzn. zmiana niezłośliwa.
Przykro mi tylko, że u wielu innych osób jest gorsze rozpoznanie, ale przecież to też nie przesądza złego przebiegu choroby.
Trzymam kciuki za wszystkich
:uhm!:
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-20, 01:31   Temat: Guz lity nerki
majaja napisał/a:


Czy Twojemu mężowi jakiś lekarz powiedział może, co stałoby się, gdyby nie wykryli tego raka?

Z tego, co powiedział znajomy lekarz, to nawet przez kilka lat mogłoby nie być objawów (tempo zależy od stopnia złośliwości guza), potem krwiomocz i/lub przerzuty w płucach, albo do kośca. Więc raczej nie ma wyboru... :uuu:
Może u kogoś taki nowotwór zahamowuje swój wzrost, ale tego nie wiemy, gdyż wiedza jest o tych pacjentach, którzy już mają większy stopień zaawansowania. Trudno więc określić, jak to było u nich wcześniej.
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-19, 15:13   Temat: Guz lity nerki
Mojego męża nic nie bolało, miał nadciśnienie, dlatego zbadano nerki, ale lekarze mówią, że to i tak nie od tego nowotworu.
Nie znam Twojego regionu, ale co Ci mogę doradzić, to szukaj ordynatora z miejscowej kliniki urologii, gdzie zajmują się operacjami nerek - najlepiej i najprościej poprzez gabinet prywatny. W razie potrzeby skieruje Cię bezpośrednio na oddział, a także ma doświadczenie w różnicowaniu.
Daj znać, co dalej.
Ja mam córkę 28 lat, więc szczególnie myślę o Tobie. :) :okok"
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-19, 12:58   Temat: Guz lity nerki
Jednak nie nakręcaj się niepotrzebnie.
Takie pojedyncze przypadki raków różnorodnych w rodzinie ma każdy.
Co do wieku. Jesteś BARDZO młoda! Nawet Twój komentarz o tym świadczy:-D Za prę lat będziesz mówić o sobie "jestem jeszcze młoda", a "nie jestem już taka młoda" dopiero po 50-tce i to w gorsze dni (mam 56 - wiem co mówię ;) ).
Pod obserwacją - niekoniecznie onkologa, tylko przychodni urologicznej np. przyszpitalnej - jest się przez 5 lat. Potem normalnie, jak każdy.
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-19, 11:41   Temat: Guz lity nerki
Powikłania po operacji częściowej resekcji nerki są bardzo rzadkie, niewiele ponad 1%. Przy operacji przez dobrego chirurga - a tylko tacy robią NSS nie ma się czego obawiać - ryzyko jak przy każdej operacji. Mój mąż jest ponad trzy tygodnie po operacji i czuje się coraz lepiej, komplikacji nie było żadnych, a to starszy 65-letni pan.
My też na początku baliśmy się i mąż początkowo wolał radykalną nefrektomię, nawet niektórzy lekarze mówili, że 'lepiej wyciąć wszystko", ale to przestarzała wiedza.
Profesor, który operował męża wyjaśnił i upewnił, że NSS jest to obecnie standard dla małych guzów i NA PEWNO nie zwiększa ryzyka przerzutów, natomiast jest to znacznie korzystniejsze dla zdrowia pacjenta.
Gdy ktoś miał nowotwór ryzyko wznowy czy też innego nowotworu jest oczywiście większe niż u kogoś, kto był całkiem zdrowy. Wczesne wykrycie daje jednak ogromne szanse na zdrowie - prawie 90%.
Ale u Ciebie wcale nie musi to być nowotwór, nie jesteś w grupie ryzyka, więc nie martw się na zapas.
Oczywiście badanie szczegółowe da pewność, że ta zmiana to nic złego.
Obstawiam, że zostaniesz jedynie sympatykiem tego forum :)
  Temat: Guz lity nerki
elsie

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 41794

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-19, 00:39   Temat: Guz lity nerki
Powinnaś mieć zrobione jak najszybciej badanie obrazowe dokładniejsze niż USG i z kontrastem dla wykazania unaczynienia i innych cech obrazu różnicujących od torbieli i innych łagodnych zmian. U mojego Męża na podstawie KT stwierdzono, że guz nerki, wykryty również przypadkowo w USG (określony jako zmiana lita) jest nowotworem - zmianą bogato unaczynioną litą. Nie kierowano na rezonans, lekarz powiedział, że tomografia z kontrastem jest tu wystarczającym badaniem, by wykluczyć lub potwierdzić nowotwór.
Po wyniku tomografii mąż został skierowany na pilną operację, którą wykonano w ciągu 3 tyg. po tomografii. Była to częściowa klinowa resekcja nerki, gdyż guz był relatywnie niewielki - 21x31x31 mm. Chirurg stwierdził na podstawie wyglądu wyciętej zmiany, że był to na pewno rak jasnokomórkowy, jeszcze czekamy na wyniki hist.pat.
Oprócz operacji żadne leczenie nie jest zalecane, tylko okresowa kontrola.

[ Dodano: 2013-05-19, 00:49 ]
Co do wyniku histopatologii - to raczej już po zabiegu, raczej nie słyszałam o biopsji w takich przypadkach. Decyzja o operacji jest podejmowana na podstawie wyniku tomografii i/lub rezonansu, a badanie komórek zmiany patologicznej (to jest właśnie hist.pat.) robi się po wycięciu guza.
Wyniki funkcji nerek i krwi mogą być też dobre przy nowotworze, ale w każdym razie dobrze to rokuje.
Jesteś bardzo młoda, nowotwór nerki rzadziej występuje w tym wieku.
Zmiana w USG nie musi być nowotworem, ale na pewno trzeba to sprawdzić i mieć pod kontrolą.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group