1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Badania genetyczne. |
drMarta
Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 28618
|
Dział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny Wysłany: 2011-06-20, 09:07 Temat: Badania genetyczne. |
Witajcie,
Pod koniec czerwca w Warszawie otwarte zostanie Centrum Profilaktyki przy Centrum Onkologii na Ursynowie (ul. Roentgena 5). M.in. częścią Centrum Profilaktyki będzie działająca od lat Poradnia Genetyczna. Aby ustalić termin wizyty potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego (wydawane jeśli w rodzinie były przypadki nowotworów, które mogą być związane z odziedziczeniem mutacji konkretnego genu).
Czytając Wasze rozważania odnośnie różnych nowotworów i robienia badań genetycznych, myślę, że warto wymienić te lokalizacje, które są wskazaniem do takich badań. Z pewnością są to wybrane nowotwory sutka (zwłaszcza występujące przed 40r.ż), jajnika, jelita grubego, prostaty.
Wymieniany przez wiele osób rak płuca statystycznie u mężczyzn w blisko 90% przypisywany jest czynnemu paleniu tytoniu, u kobiet 80% przypisywane jest czynnemu paleniu tytoniu. Do tego dochodzą "procenty" osób będących biernymi palaczami (u mężczyzn to około 5% zachorowań, u kobiet aż 15%), raptem kilka procent to zachorowalność związana z czynnikami innymi (np. kontakt z pyłem azbestowym).
Tym samym powtarzające się w rodzinach zachorowania na raka płuca to efekt głównie nawyków - powtarzającego się w kolejnych pokoleniach kontaktu z dymem tytoniowym (czynnego lub biernego). Badania wskazują, że kontakt z dymem tytoniowym może prowadzić do uszkodzenia genu P54, czego konsekwencją jest rozwój raka płuca. Tak można wyjaśnić większość zachorowań, oczywiście nie zapominając o tych kilku procentach osób nie mających kontaktu z tytoniem.
Całkowite ryzyko zachorowania na raka płuca spada do poziomu osoby nigdy nie mającej kontaktu z tytoniem (czynnego ani biernego) dopiero 20lat po rzuceniu palenia!
Nowotwory związane z dziedziczeniem wybranych genów, to wg statystyk poniżej 10% przypadków. A stwierdzenie danej mutacji - np. BRCA1 lub BRCA2 w przypadku raka sutka, przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki pozwala bardzo skutecznie obniżyć ryzyko rozwoju raka mimo występowania mutacji. A regularne badania profilaktyczne pozwalają na wczesną diagnozę ewentualnej zmiany, co sprzyja skutecznemu leczeniu.
Pozdrawiam ciepło, MP |
|
|