1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Patomorfologia-badania histopatologiczne
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 29707

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-01-24, 16:58   Temat: Patomorfologia-badania histopatologiczne
DorotaP napisał/a:
Ale, kiedy Ci fachowcy zawiodą, to często nasza dociekliwość może uratować nam (albo naszym chorym) życie.
Bo w przypadku mojego męża dwóch patologów oceniło guza jako rak kory nadnercza, a trzeci uważał , że jest to nowotwór typu ,, paraganglioma.

Niestety błędne diagnozy się zdarzają i nikt z nas temu nie zaprzecza. To oczywiste,że najbardziej cierpi na tym pacjent :-(
Cytat:
I nie spotkaliśmy nikogo, kto by nam wytłumaczył dlaczego tak było i czy był tu błąd człowieka.

Dobry lekarz (specjalista)to podstawa w chorobach onkologicznych. Dlatego często naciskamy na to, aby zasięgać tzw "drugiej opini " nie bać się szukać i pytać.
  Temat: Patomorfologia-badania histopatologiczne
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 29707

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-01-23, 22:37   Temat: Patomorfologia-badania histopatologiczne
Cytat:
Opisywanie krwiaka i nacieku zapalnego w znamieniu łagodnym jest jedynie generowaniem szumu informacyjnego, nie niesie za sobą ani przesłanek
diagnostycznych ani prognostycznych,

Zgadzam się, bo mowa tutaj o znamieniu łagodnym a nie o nowotworze a naciek zapalny nie wnosi nic bo nie jest czynnikiem diagnostycznym!
Natomiast co innego w przypadku, gdy mamy doczynienia z nowotworem (czerniakiem ) Tutaj w raporcie patologów powinny być zawarte konkretne informacje (mające znaczenie diagnostyczno-prognostyczne) zgodne z obowiązującymi na świecie standardami i zazwyczaj tak jest. Oczywiście nie zawsze i przykład chociażby tutaj http://www.forum-onkologi...niak-vt4829.htm .
Rzetelność i wiarygodnośc takiego raportu pozostawia wiele do życzenia .
gaba napisał/a:
Wyliczenia w pkt 3 uważam za celowe przerysowanie problemu, w przykładach opisów wyników z ośrodków anglojęzycznych spotkałam się z informacjami jak grubo krojono próbkę i ile przygotowano wycinków, których to informacji próżno szukać w polskich wynikach.

To nie jest przerysowanie problemu tak to wygląda w praktyce.
Oczywiście w przypadku nieścisłości, trudności w postawieniu diagnozy materiał się dokraja zazwyczaj do skutku. Jak w każdym zawodzie wszystko zależy od rzetelności osoby wykonującej. Jeżeli chodzi o czerniaki nigdy nie spotkałam się z raportem patologa mówiącym o ilości i grubości badanych w preparatach skrawków. Być może jest to diagnostycznie istotne przy innych typach nowotworów tego nie wiem.
Dyskusja być może potrzebna jednak problem zbyt subiektywnie (nieścisły merytorycznie ) przedstawiony i troszkę przerysowany ( zwłaszcza, że jak dotąd nie postawiono błędnej diagnozy).Z jednej strony krzywdzący dla patologów a z drugiej wnoszący niepokój. Każdy kto nie ma wystarczającej wiedzy, po przeczytaniu zacznie się zastanawiać, czy aby moje znamię zostało we właściwy sposób zbadane jeśli nie zbadano go w całości nie uważasz?
Uściski :) _itsme_
  Temat: Patomorfologia-badania histopatologiczne
biofanka

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 29707

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-01-23, 19:53   Temat: Patomorfologia-badania histopatologiczne
pathol,
Zgadzam się z powyższym szczególnie z punktem 3 i 8 wynikającego z mojego doświadczenia zawodowego.
Tu należało już dawno zamieścić sprostowanie mea culpa.
Pozdrawiam i dziękuje.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group