1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 14
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz nerek, przerzuty, rokowania
aw.1979

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3598

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2019-07-31, 21:09   Temat: Guz nerek, przerzuty, rokowania
Witam :)

Bardzo proszę o pomoc w sprawie opisu TK mojego teścia ( 58 lat ). Dzisiaj odebrał wynik badania i jestem przerażona. Czy w opisie badania sformułowania "wszczepy" oznaczają przerzuty? Czy te guzy na nerkach w przypadku wystąpienia przerzutów się operuje? Czekamy na wizytę u onkologa.

Opis badania TK:

Wątroba niepowiększona o gładkich zarysach, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy prawidłowej wielkości o niepogrubiałych ścianach, bez cech obecności złogów. Trzustka prawidłowej wielkości, jednorodna bez zmian patologicznych. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Nerki o nieregularnych zarysach zewnętrznych.
W obwodowej części nerki prawej widoczna zmiana 38mm z cechami umiarkowanego wzmocnienia kontrastowego - Tu. Zmiana o podobnym charakterze 28mm widoczna w biegunie górnym nerki lewej – zmiana w bezpośrednim kontakcie/z cechami nacieku nadnercza lewego. UKM nerki lewej szer. 25mm. UKM nerki prawej nieposzerzony. Oba nadnercza guzkowo pogrubiałe. Śledziona nie powiększona z widoczną hipodensyjną zmianą ze zwapnieniem w ścianie 11mm – torbiel?
Pakiety powiększonych węzłów chłonnych okołoaortalnych na wysokości Th12-L4. Centralnie w śródbrzuszu, przy ścianie jamy brzusznej widoczna masa 75mm ze zbiornikiem powietrza w jej centralnej
części – prawdopodobnie wszczep Neo obejmujący petle jelita cienkiego.
Liczne węzły chłonne krezkowe do 15mm. W podbrzuszu po stronie prawej widoczne cztery zmiany do 35mm – wszczepy. Podobna zmiana 25mm widoczna w śródbrzuszu po stronie lewej. W okolicy głowy trzustki masa (najprawdopodobniej węzłowa) ok. 40mm. Pęcherz moczowy o gładkich i niepogrubiałych ścianach. Ślad płynu w miednicy mniejszej.
W segmentach 4 i 10 płuca prawego widoczne podopłucnowe guzki do 7mm.
Osteolityczna zmiana 25mm w obrębie kości biodrowej lewej w okolicy stawu krzyżowo-biodrowego. Stan po złamaniu żebra VII po stronie lewej.

Bardzo dziękuję za pomoc :)
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-02-16, 22:52   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Już nie cierpi odeszła wczoraj. Dziękuje Wam za wsparcie i merytoryczne porady. Dzięki temu forum mogłam się przygotować do tej ciężkiej chwili. Pozostał smutek i żal :uuu:
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-02-08, 23:19   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Dziękuję bardzo za cenne rady. W hospicjum niestety nic nie wskurałam nawet krzyki nie pomogły, niestety jest kolejka i nie przeskoczę tego, takie realia. W piątek rano stan się na tyle pogorszył, że wezwaliśmy pogotowie. Myśleliśmy, że to już koniec bo nie było z nią kontaktu. Po podaniu kroplówki w piątek i sobotę odzyskała świadomość, poznaje nas i wie co się do niej mówi. Od niedzieli jest dziwnie pobudzona, nawet próbuje wstawać, trzeba ciągle czuwać. Przyklejamy plastry przeciwbólowe i podajemy tramal w kroplach. Ma straszne bóle kostne a najgorzej jest przy zmianie pampersa, krzyczy że boli choć naprawdę ledwo co ją dotykamy. Po prostu rozpadam się w tym momencie na milion kawałków. Nie wiem ile to jeszcze potrwa, wiem że nie powinnam tego pisać, ale modlę się żeby już nie cierpiała :cry:
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-02-03, 23:57   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Rozmawia się z nią normalnie chociaż mam wrażenie, że jest jakaś inna. Na moje pytanie dlaczego mi nie powiedziała o drgawkach stwierdziła "bo ja zapominam". Teść mówił, że powtarza coś kilkakrotnie jakby nie pamiętała, że przed chwilą mówiła to samo. Śpi z na wpół otwartymi oczyma a gałki oczne uciekają tak jakby do góry.
Leki bierze cały czas te same, dołożona jest tylko Megalia. Pytałam lekarza czy ona mogła spowodować takie zaburzenia, gdyż w ulotce w skutkach ubocznych jest możliwość wystąpienia takich objawów, lecz lekarz stwierdził, że nie sądzi.
Nie mniej jednak z uwagi na to że apetyt wrócił kazał odstawić Megalię i podawać podtrzymująco raz w tygodniu. Przepisał Relanium i mamy obserwować.

[ Dodano: 2016-02-04, 21:09 ]
Dzisiaj się jeszcze bardziej pogorszyło, chyba nie dużo nam czasu zostało. Teściowa znowu nie je i nie pije już drugi dzień, cały czas śpi. Wstaje z ledwością tylko do łazienki. Podkłada sobie grube podkłady bo zaczęło z niej dołem lecieć i jest to strasznie cuchnące. Chciałam wezwać karetkę, ale nie chciała i powiedziała, że nie da się zbadać i żebyśmy dali jej święty spokój. Serce mi pęka i nie wiem co robić, tyle jej zawdzięczam a teraz jestem bezradna. Najgorsze jest to że nadal nie mamy opieki hospicjum, pomaga lekarz domowy. Jutro będę szukać pomocy żeby chociaż kroplówkę z morfiną podłączyć bo widać, że cierpi bardzo.
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-02-02, 11:33   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
mufaso83 dziękuję bardzo grzybica ciut ustąpiła.

Kochani mam pytanie, teściowa zaczęła mieć w nocy dziwne drgawki, stęka i rozmawia sama ze sobą albo z kimś. Czy ktoś z Waszych bliskich miał w ostatniej fazie choroby coś takiego i co to może oznaczać? czy to mogą być przerzuty do mózgu?
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-01-27, 09:41   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Witam

Dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi :) Czekamy na opiekę hospicjum od 4 stycznia, niestety teściowa nadal oczekuje w kolejce :-( mamy kolejny problem z postaci potężnej grzybicy - jama ustna cała zaatakowana i świąd okolicy intymnej. Nie może jeść przez co schudła jeszcze bardziej, nawet nutridrinki nie przechodzą przez ból w gardle.
Wczoraj poszłam do lekarza rodzinnego w przychodni, dostałam dla niej nystatynę i maść pimafucort a na apetyt megalię, dokupiłam jeszcze probiotyki.
Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić, żeby uporać się z tym grzybem i czy przepisane leki przeciwgrzybicze zwalczą taką grzybicę.
Bardzo się boję o to, że teściowa szybciej umrze z wychudzenia, walczymy o każdy kęs jedzenia, waży 38 kg :-(
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-01-01, 21:51   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Witam wszystkich w nowym roku

Moja teściowa z dniem 30 grudnia zakończyła niepełny cykl chemioterapii tj. pięć wlewów co trzy tygodnie, szóstego już nie otrzymała ze względu na wychudzenie i złą kondycję fizyczną ( waży niespełna 40 kg przy wzroście 163 cm ). Niestety mimo chemii lekarz prowadzący stwierdził, że nastąpiła dalsza progresja choroby.

Wykonano TK brzucha i miednicy mniejszej z kontrastem w celu porównania z badaniem poprzednim, które było przed rozpoczęciem chemii.

Wynik: wątroba niejednorodna bez wyodrębniających się jednoznacznie zmian ogniskowych -do oceny w usg pod kątem meta.
Zastój w prawej nerce i moczowodzie. Nerka lewa bez zastoju - mała ( atroficzna lub hipoplastyczna).

Zaotrzewnowo po lewej stronie aorty węzeł chłonny 20x17mm-jak poprzednio.

Naciek w miednicy mniejszej -obraz bez wyraźnych różnic w porównaniu z badaniem poprzednim.

W jamie macicy płyn.

W lewej pachwinie węzeł 45x38mm - poprzednio 22x15 mm.


Dostaliśmy skierowanie o objęcie leczeniem paliatywnym do hospicjum domowego i na tym niestety koniec.

Chciałam zapytać czy to, że nerka lewa się zmniejsza oznacza, że może wogóle przestać pracować i jakie następstwa może nieść za sobą ten powiększający się węzeł w pachwinie. W tym węźle znajduje się guz, który w chwili obecnej urósł do wielkości dużej śliwki.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-10-06, 11:51   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Mamy wynik tomografii :

Badanie TK jamy brzusznej, miednicy z kontrastem.

Wskazania kliniczne: Progresja raka szyjki macicy, po radiochemioterapii.
WYNIK: U podstawy wątroby, obwodowo w segm. VI dwa ogniska 8 i 6 mm-meta? artefakt? -do badania w usg. Zastój w lewej nerce i całym moczowodzie.
Zaotrzewnowo po lewej stronie aorty węzeł chłonny 23 x 15mm.
Naciek szyjki macicy / ściana grubości 13-15 mm z płynem i gazem w jej świetle.
W nacieku sąsiednie pętle jelita, przymacicza, lewy moczowód, podejrzenie nacieku pęcherza moczowego. W jamie macicy płyn.
W lewej pachwinie węzeł 22x15 mm.
Dystalna część kości krzyżowej z odcinkowym przerwaniem okostne brzusznej - podejrzenie nacieku.

Ostatnie zdanie w opisie przepisałam dosłownie, tylko nie za bardzo rozumiem tak jakby składu brakowało.
Czy ten powiększony węzeł po stronie aorty też wskazuje na charakter przerzutowy ?

Teściowa wczoraj miała drugą chemię. Dziś jeszcze ma mieć badanie usg w celu potwierdzenia zmian w wątrobie.Nie możemy uwierzyć, że rak w tak krótkim okresie czasu tak bardzo się rozprzestrzenia.Wychodzi na to, że radio i brachyterapia nie przyniosły wogóle żadnego rezultatu :shock: Co dalej i czy ta chemia spowolni choć trochę tak agresywne raczysko :uuu: Życie z poczuciem, że nic nie można już zrobić jest tragiczne. Ile czasu zostało kilka miesięcy, rok ? Jak żyć z takim ciężarem :cry:
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-09-17, 15:41   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Jesteśmy po wizycie i od 12 września teściowa rozpoczęła cykl chemioterapii (paklitaksel+cisplatyna) we wlewie 24 godz. co trzy tygodnie, niestety zredukowaną ze względu na bardzo słabe wyniki morfologii. Pani doktor prowadząca powiedziała, że jest to słabsza chemia i będzie mniej skuteczna.
Pierwszą chemię teściowa zniosła bardzo dobrze, następną mamy 05 października i wtedy będzie też wynik tomografii komputerowej. Nie wiemy jeszcze jak duży jest rozsiew poza węzłem pachwinowym.
Najbardziej martwi mnie, że teściową nadal bardzo boli podbrzusze a zwłaszcza ta lewa strona łącznie z pachwinami. Z leków przeciwbólowych nakleja plastry i dokłada połówkę sevredolu.
Zastanawiam się czy te mocne bóle oznaczają, że rak dalej się szerzy i ta chemia wogóle coś pomoże...... :(
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-08-26, 14:36   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
No właśnie nie dostaliśmy skierowania "na cito" , ale pomimo to udało mi się w innej przychodni dosłownie wybłagać tomograf, jesteśmy zapisane już na 10 września :) nie powiedziałam lekarzowi moich przemyśleń, akurat ten Pan doktor ma specyficzne przekazywanie złych informacji pacjentowi i obawiałam się, że pozbawi teściową reszty nadziei.
Jutro jedziemy prywatnie do Pani doktor która prowadziła radio i chemioterapię teściowej na oddziale w CO w Łodzi, będziemy walczyć o szybszą terapię.
Zastanawiam się czy zapisać teściową do poradni paliatywnej, leki przeciwbólowe które teraz ma (ketonal, apap) przestają działać i samopoczucie psychiczne fatalne :(
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-08-24, 10:21   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Jesteśmy już po biopsji guzka lewej pachwiny. Biopsja cienkoigłowa.
Wynik-opis bardzo krótki cyt:
" Nieliczne komórki atypowe. Obraz sugeruje przerzut raka płaskonabłonkowego. Materiał cytologiczny skąpy".
Po rozmowie z lekarzem prowadzącym mam mieszane uczucia. Pan doktor stwierdził, że są w tym przypadku trzy możliwości: wycięcia guza z węzłem chłonnym, naświetlania samej pachwiny bądź w przypadku rozsiewu chemioterapia. Myślałam, że mając przed sobą pacjentkę z przerzutami wyznaczy termin stawienia się na oddział onkologii w celu dalszej diagnostyki i leczenia.
Tymczasem dostałyśmy w rękę skierowanie na tomografię, którą mamy sami zrobić tzn. zapisać się i czekać na wyznaczenie terminu :?ale?: Ja rozumiem, że obowiązują pewne zasady i wszystko nie jest od ręki, ale najbliższy termin na tomograf w CO w Łodzi był na grudzień br. Mam wrażenie, że moja teściowa została po prostu zbyta, chyba że się mylę i takie są procedury.
Nie wiem ile czasu zostało mojej teściowej, ale poruszę niebo i ziemię, żeby przyspieszyć dalsze leczenie!
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-07-30, 10:03   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Witam ponownie

Teściowa otrzymała 2 brachyterapie, które miała na początku czerwca. Po tych naświetlaniach było wszystko w porządku. Tydzień temu teściowa wyczuła bolący guzek w lewej pachwinie. Guzek boli nadal wraz z lewą stroną podbrzusza a ból promieniuje do kolana nogi. Czy to możliwe że ten guzek to przerzut do węzła chłonnego w tak krótkim okresie czasu od zakończenia terapii?
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-25, 12:54   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Dziękuje bardzo za odpowiedź :)

W piątek odebraliśmy teściową z CO z Łodzi, została wypisana po 30 naświetlaniach.

Według karty wypisowej stadium raka : IIIab.

Leczenie: radioterapia na obszar narządu rodnego + reg. ww. chłonne.

Zalecenia: kontrola w poradni za 2-3 tygodnie i ewentualnie brachyterapia.

Teściowa pytała lekarza prowadzącego o terminie rozpoczęcia brachyterapii, lekarz powiedział że po badaniu w poradni się okaże i być może nie będzie ona potrzebna.
Obecnie teściowa jest w nawet niezłej kondycji, ma założony dren w nerce, plamienia z dróg rodnych też są na razie niewielkie.

Czy dobrze przeczuwamy, że teściowa może się nie kwalifikować do brachyterapii w tym stadium zaawansowania raka i będzie to wogóle koniec leczenia? Co znaczy zapis "reg. ww. chłonne" i czy martwica nowotworu spowoduje dalszy postęp choroby?
  Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
aw.1979

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 20872

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-05-13, 10:22   Temat: Rak szyjki macicy zaawansowany
Witam

W styczniu b.r. u mojej teściowej (54 lata) został zdiagnozowany rak szyjki macicy. W badaniu histopatologicznym: carcinoma planoepitheliale invasivum G2 czyli rak płaskonabłonkowy.
Po wykonanym usg okazało się że nieoperacyjny z naciekami na przednią ścianę pochwy i pęcherz moczowy.

W chwili obecnej teściowa jest po 20-tym cyklu radioterapii i 2 chemie.

Pomimo radioterapii okazało się że jest martwica nowotworu i poważny zastój w nerce- teraz założono dren.
Poza tym ma być dołożonych 8 radioterapii o niższej dawce promieniowania.

Czytałam że niższe dawki stosuje się u pacjentów, którzy już nie rokują na wyleczenie a radioterapia ma jedynie opóźnić na jakiś czas rozwój choroby.
Jak pytaliśmy czy teściowa ma szanse na chociaż 5-letnie przeżycie to lekarz powiedział, że musiałby się zdarzyć cud.

Będę wdzięczna za radę , mam złe przeczucia.....

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-05-13, 10:41 ]
Post wydzielony do oddzielnego wątku i w nim proszę kontynuować 'swoją historię'.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group