1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak prostaty |
avanti
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 21400
|
Dział: Nowotwory układu moczowo-płciowego Wysłany: 2012-10-05, 06:37 Temat: Rak prostaty |
niestety nie mam jedynym wynikiem jeest wynik badania PET sprzed kilku dni chodzi mi o jego interpretacje głównie o ten naciek na opłucnej co to jest? Teściowie raczej nie dadzą mi wglądu w całą dokumentacje a jakidą na wizytę dolekarza to on tez imwszystkiego nie mówi |
Temat: Rak prostaty |
avanti
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 21400
|
Dział: Nowotwory układu moczowo-płciowego Wysłany: 2012-10-04, 17:32 Temat: rak postaty z przerzutami, bardzo proszę o pomoc |
Witam wiele miesięcy temu byłam na forum i próbowałam się dowiedzieć na temat raka prostaty albowiem zachorowała na niego mój teść niestety nie dane mi było widzieć wyników więc tematu nie drążyłam. Dziś sytuacaja jest diametralnie różna albowiem wiemy , że teść ma przerzutu niestety wynik nie jest dla na s jednoznaczny, wieć jeśli ktoś mógłby mi pomóc w jego odczytaniu i ewentualnioe powiedzieć jak będzie wyglądało dalsze leczenie o ile wogóle będzie.
Ale od początku.
Około 2,5 roku temu wykryto u mojego teście raka prostaty z tego co mi wiadomo z wyniku histopatologicznego wynikało, że zajmuje 8 stopień w skal Gleansona (nie jestem pewna czy tak ta skala się nazywała) poziom PSA był w okolicach 4,08.
Następnie wdrożono hormonoterapie w postaci zastrzyków i wynik PSA spadł bardzo nisko. niestety nie wiem ile było tych zastrzyków co najmniej kilka w odstepie chyba 6 miesięcy, nastepnie teśc przeszedł radioterapię (lipiec sierpień 2011) wiem, że też miał badanie kości nie wiem jak się ono nazywa, ale w tamtym czasie nie stwierdzono nic patologicznego.
Od początku tego roku poziom PSA dramatycznie zaczął rosnąc w chwili obecnej znów jest na poziomie ponad 4 (nie wiem dokładnie ile). W zwiążku z tym wzrostem PSA teść został skierowany na rezonans magnetyczny, który również nie dał jednoznacznej odpowiedzi w związku z tym przeszedł badanie PET i o to przytocze jego wynik:
PET CT:
Głowa i szyja:
Prawidłowe rozmieszczenie FDG w strefie głowy i szyji
Klatka piersiowa:
Sklerotyczna przebudowa środkowego odcinka żebra 7 po stronie prawej z towarzyszącym naciekiem opłucnej z podwyższonym FDG SUV max do 4,8.
Jama brzuszna i miednica:
W strukturach miękich jamy brzusznej nie stwierdza się patologicznego gromadzenia FDG
Układ kostny:
Sklerotyczna przebudowa przedniej części trzonu i talerza prawej kośći biodorwej (od poziomu panewki do grzebienia biodrowego) z podwyższonym gromadzeniem FDG SUV max do 6.7. Sklerotyczna przebudowa 7 żebra po stronie prawej. Prawidłowe rozmieszczenie FDG w pozostałych częściach układu kostnego.
Wnioski:
Hypermetaboliczne obszary przebudowy tkanki kostnej żebra 7 po stronie prawej oraz prawej kości biodrowej o cechach ognisk przerzutowych aktywnego procesu złośliwego.
Jasne dla nas są przerzutu do biodra i żebra po stronie prawej ale co z tym naciekiem opłucnej?? Czy to oznacza że w obszarze płuc tworzy się lub istniejej juz przerzut? Dodam że teśc okropnie kaszle i osłuchowo jest w prządku w dodatku zdjęcie rtg płuc nic nie wykazało.
Dodam tylko, że poziom CRP oscyluje w granicach 55.
I jeszcze jedno pytanie jak będzie wyglądało dalsze leczenie i aż boje się zapytać jakie są rokowania?
Bardzo proszę o pomoc
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-10-04, 18:43 ]
Wątki scalone. |
Temat: Rak prostaty |
avanti
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 21400
|
Dział: Nowotwory układu moczowo-płciowego Wysłany: 2010-09-13, 10:45 Temat: Rak prostaty |
Dziękuj ebardzo za odpowiedź postaram sie zdobyć ten wynik PSA, ale najgorsze jest to, że ani moj mąż ani sam chory czyli mouj teść nie bardzo są zainteresowani tematem, w tym znaczeniu, że się boją i nie pytają o nic lekarza. Odnosze wrażenie, że wychodą z założenia, że jeżeli nie będą mówićani drążyć sprawy choroby to ona sama zniknie. Mam tylko nadzieje, ze jk zapytam o te badania to coś mi powiedzą!
[ Dodano: 2010-09-14, 08:57 ]
Nie widziałąm niestety wyników, ale rozmawiałam z teściem i powiedział mi, że wynik PSA na podstawie którgo dostał skierowanie na biopsje to 4,19. Wczoraj był u lekarza gdzie dostał zastrzyk w brzuch i za 11 tygodni ma znowu zrobić badanie PSA, i potem kolejny zastrzyk i potem znów czekanie 11 tygodni, a potem albo koplejny zastrzyk albo naświetlania, wszystko będzie zależałood spadku PSA. Lekarz nadal nie proponował zabiegu, jak rozumiem naświetlania mają się odbyć zamiast wycięcia prostaty? Czy brak propozycji zbiegu oznacza, że choroba jest już zbyt zaawansowana?? Czy można naciskać lekarza na zabieg czy nie ma sensu? Niestety narazie nie mam dostępu do badań o których pisał Kangur, może później uda mi się je zdobyć! |
Temat: Rak prostaty |
avanti
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 21400
|
Dział: Nowotwory układu moczowo-płciowego Wysłany: 2010-09-09, 08:07 Temat: Rak prostaty |
Witam! Bardzo proszę o pomoc!
U taty mojego męża wykryto raka prostaty, ale nie bardzo lekarze mówia jaki jest jego stan i wogle.
Niestey nie mam wyników badań ale widziałam je i postaram się napisać co pamiętam.
Tato zstał skierowany do szpitala na biopsję z powodu wysokiego PSA (niestety nie mam wyniku) ostatnio odebrał wynik biopsji, z tego co widziałam to zostały pobrane wycinki z prawego i lewego płata prostaty.
Przy 6 czy siedmiu z wycinków było rozpoznanie adenocarcinoma prostae + określenie w pocentach chyba zajęcia danego wycinka przez tkankę nwotworową + określenie stanu wg skali gleansona, wiem że wyniki poszczególnych wycinków były pomiędzy 20% a 50-60% niestety nie ma dokładnych danych,
w jednym z pobranych wycinków nie stwierdzono komórek nowotworowych, a w jednym był użyty skrót PIN( niestety nie wiem co oznacZa)
W rozpoznaniu końcowym było adenocarcinoma prostae Gleanson(4+4),
natomiast NIE BYŁO wskazania na stopień złośliwośći nowotworu (czyli G1, G2 czy G3)
ani stopnia zaawansowania (T1, T2 itd)
Teraz Tato przyjmować ma przez 3 tygodnie jakieś tabletki, później zastrzyki,
które według opinii lekarza mają służyć gromadzeniu się komórek nowotworowych w jednym punkcie,
anastępnie tato ma być poddany naswietlaniom laserowym.
Ponadto tato został zakwalifikowany do HT czy ktoś się orientuje co oznacza ten skrót?
To tyle co wiem, mam świadomoć że nie są bardzo konkretne informacje,
ale czy na podstawie ogólnego rozpoznania adenoarcinoma prostae Gleanson (4+4)
można ustalić jak barzo rak jest zaawansowany i stopień jego złośliwości,
dodam tylko, że lekarz nic nie wspomniał o planowanym zabiegu wycięcia prostaty,
czy to oznacza, że stan jest za poważny i zostaje tylko opieka paliatywna?
Barzo prosze o pomoc, jakąś informacje która pomoże nam poznać bliżej stan mojego teścia,
jak przebiega standardowo leczenie tego typu nowotworu, jaka jest długość przeżycia itp.
Będę wdzięczna za każdą informację, a swoją drogąspróbuje zdobyć wynik i zamieścić go w całości na forum.
Dodam tylko że teść ma 64 lata. |
|
|