1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: guz wątroby
absenteeism

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6622

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-04-01, 22:31   Temat: guz wątroby
Likwidujące objawy wynikające z choroby, np. ból, ale nie prowadzące do wyleczenia czy zmniejszenia się zmian nowotworowych.
  Temat: guz wątroby
absenteeism

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6622

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-30, 20:36   Temat: guz wątroby
A jaką chemię miałby zamiar podać lekarz? Ukierunkowaną na jaki nowotwór?
Bo tu właśnie pojawia się problem - tak jak pisałam wyżej, IHC nie wskazuje wcale na raka wątroby, a na inną lokalizację ogniska pierwotnego. Nie wiadomo jednakże, gdzie się ono znajduje. Nie wiadomo więc tym samym, jakie leczenie można by zastosować.

Przypuszczam więc, że nie wyniki są tu przyczyną odstąpienia od leczenia, a po prostu stadium zaawansowania choroby i brak dokładnej diagnozy - przerzuty są rozsiane, żadna chemioterapia już tego nie wyleczy. A tym bardziej chemioterapia "na chybił trafił".
Tak jak pisałam w poprzednim poście - w tej chwili pozostaje już raczej leczenie objawowe.
  Temat: guz wątroby
absenteeism

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6622

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-27, 16:01   Temat: guz wątroby
mb1 napisał/a:
Czy jest szansa że te przerzuty z głowy znikną po tych naświetlaniach? Bo szczerze bardzo mnie zdziwiły te lampy myślałam że one mamę wyleczą z tych przerzutów a naświetlili mamę 10 razy i koniec kazali iść do chemioterapeuty i czekać ok 5 tyg żeby zrobić TK :(

Niestety te naświetlania, jakie mama miała, nie spowodują zniknięcia przerzutów. Miały one na celu zmniejszenie ich, zmniejszenie ryzyka obrzęku powstałego z racji ich istnienia, jednak nie wyleczą one mamy z przerzutów do mózgu.
TK faktycznie można zrobić po jakimś czasie. Pabi - Dexamethason jest przepisany prawidłowo - on też ma na celu zapobiegać obrzękowi.


Niestety po przeanalizowaniu historii choroby a przede wszystkim leczenia mamy, naszym zdaniem mama nie była leczona do końca prawidłowo...

Postawiono diagnozę guza wątroby - z założeniem istnienia pierwotnego gruczolakoraka wątroby, bo wynik biopsji brzmiał "gruczolakorak".
Wykonano również immunohistochemię, która przeczy założeniu pierwotnego raka wątroby. Wynik CK7 (+) / CK20 (-) , jaki otrzymano, jest bardziej typowy dla niedrobnokomórkowego raka płuca, raka jajnika, piersi lub trzonu macicy.
W takim wypadku powinno być wykonane kolejne barwienie immunohistochemiczne pod kątem TTF-1, i dalej ewentualnie pod kątem tyreoglobuliny - taki jest schemat postępowania przy nowotworach o nieokreślonym punkcie wyjścia i ich badaniu immunohistochemicznym (a z takim nowotworem mieliśmy tu de facto do czynienia).

AFP jest również jednym z markerów diagnostycznych w raku wątroby - tutaj nie oznaczono go przed chemioterapią, w związku z czym nie wiemy, czy zmniejszył się on w trakcie leczenia, czy nie.
Podany wynik (2,85 mg/mL) jest w normie.
Choć dla zachowania pełni informacji należy dodać, iż AFP nie jest bardzo czułym i swoistym markerem raka wątroby, u ok. 60% wynik ponad normę koreluje z faktycznym istnieniem choroby nowotworowej (pierwotnego raka wątroby).

Podana chemia w schemacie LF6 jest chemią stosowaną w raku jelita grubego. I, szczerze mówiąc, nie mam pojęcia skąd pomysł podania akurat tego schematu u Twojej mamy.
Być może ktoś gdzieś podejrzewał raka jelita grubego z przerzutem do wątroby (co mogło sugerować wysokie CEA) i stąd LF6, ale to tylko domysł.

Diagnostyka powinna być poszerzona (przed rozpoczęciem leczenia) o bronchoskopię oraz kolonoskopię, a także o mammografię - kiedy była wykonana ostatnia mammografia u mamy?

Niestety w tym stadium choroby, w jakim mama obecnie się znajduje, nasze powyższe analizy są tylko smutnym podsumowaniem historii leczenia mamy, ponieważ w tym momencie zwyczajnie nie ma sensu mamy męczyć dodatkowymi badaniami jak broncho/kolonoskopia (dość nieprzyjemnymi, nie oszukujmy się).
Skoro było już paliatywne napromienianie mózgowia, to niestety można już mamę leczyć wyłącznie objawowo.
Przykro mi.

Jestem bardzo ciekawa konsultacji z chemioterapeutą i jego decyzji co do ewent. dalszego leczenia (?) mamy.

Z ciekawości: w jakim ośrodku mama jest leczona?
  Temat: guz wątroby
absenteeism

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6622

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-27, 00:12   Temat: guz wątroby
W jakich jednostkach jest oznaczona bilirubina?

Czyli między PET (listopad 2011) a obecnym czasem (marzec 2012) nie były wykonane żadne badania obrazowe?

Czy AFP było oznaczane wcześniej niż 20.01.2012 i w jakich jest podane jednostkach - ng/ml?

Biopsja wątroby była biopsją cienko czy gruboigłową, są na ten temat jakieś informacje w wypisie (np. jest napisane "BAC wątroby")?
  Temat: guz wątroby
absenteeism

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6622

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-26, 16:56   Temat: guz wątroby
mb1 napisał/a:
Po podaniu chemii nie było robione żadne prześwietlenie podano mamie 4 cykle ( jakieś takie dziwne bo w strzykawce i co tydzień- nie wiem dlaczego?) i przerwano bo powiedzieli że teraz głowa jest ważniejsza.

Nie było wykonanych żadnych badań obrazowych - PET, TK jamy brzusznej, chociażby USG po tych 4 cyklach chemii?
To na pewno był schemat LF6 w 4 cyklach? Bo standardowo LF6 podaje się do 6 cykli co 28 dni, a nie co tydzień. Masz może jakiś wypis z któregoś cyklu, żeby zorientować się w dawkach poszczególnych cytostatyków?

Czy CEA było oznaczane już wcześniej (przed chemioterapią)?
Przy tak wysokim jego poziomie nikt nie sugerował wykonania kolonoskopii?

mb1 napisał/a:
Tak pomyliłam się oznaczenie jest C 80- nowotwór złośliwy bez określenia jego umiejscowienia Z51.1

Z51.1 oznacza po prostu podanie chemioterapii.

Niestety, tak jak pisałam wyżej przy mnogich przerzutach do mózgu choroba jest już mocno zaawansowana. Lekarze dobrze zrobili, naświetlając głowę.
Kiedy macie wizytę u chemioterapeuty?
  Temat: guz wątroby
absenteeism

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 6622

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-25, 19:45   Temat: guz wątroby
mb1 napisał/a:
Na wszystkich badanach jest opis C 80 nowotwór złośliwy bez określenia jego umiejscowienia Z1.1( co to znaczy?)

Są to oznaczenia wg klasyfikacji ICD-10:
C.80 - Nowotwór złośliwy bez określenia jego umiejscowienia
Jesteś pewna, że jest tam dalej Z1.1? Bo wg ICD-10 Z01.1 (tak wygląda prawidłowe oznaczenie) oznacza "badanie uszu i słuchu", a chyba nie o to chodzi.

mb1 napisał/a:
Mama pobrała 4 kursy chemii LF 6 (co to znaczy?)

Schemat chemioterapii LF6 oznacza schemat składający się z fluorouracylu i folinianu wapnia.

mb1 napisał/a:
Czy ktoś mógłby mi napisać co to oznacza wszystko i czy mamy przypadek jest do wyleczenia.

Niestety jest to stadium zaawansowane choroby - są mnogie przerzuty do mózgu. Możliwe jest tylko leczenie paliatywne - wydłużające życie pacjenta, zmniejszające objawy wynikające z choroby, jednak nie prowadzące do trwałego wyleczenia. Przykro mi.

Jak obecnie czuje się mama po naświetlaniach, stan się poprawił?

Czy oprócz biopsji wątroby i badania PET nie przeprowadzano innych, mogących wskazać lokalizację pierwotną zmiany (np. bronchoskopii, kolonoskopii, gastroskopii)?

Czy po 4 cyklach chemii zmiany w obrębie wątroby, nadnerczy, węzłów chłonnych zmniejszyły się?

Masz może wynik PET i możesz go tu umieścić?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group