1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pomóźcie - Rak płuc z przerzutami do kości
absenteeism

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 35545

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-07-16, 07:10   Temat: Pomóźcie - Rak płuc z przerzutami do kości
aneta napisał/a:
(...) rak niedrobnokomórkowy płuca lewego T4N2N1b (absenteeism pisałać że T4N3M1 a tato ma T4N2N1b - to lepiej czy gorzej? i co to znaczy to b na końcu?)

Na wstępie od razu wyjaśnię/przypomnę, że nie jestem lekarzem i moich "diagnoz" nie można traktować za 100% pewne - staram się pomóc na podstawie tego, co wiem, dostępnych mi materiałów etc. Zawsze należy wszystko konsultować z lekarzem prowadzącym lub innymi lekarzami, do których się udacie. To dla wyjaśnienia :)

Co do określenia stopnia choroby w klasyfikacji TNM - N2 oznacza przerzuty w węzłach chłonnych śródpiersia po stronie guza.
Ja wcześniej zaproponowałam N3, ponieważ w poprzednim TK była mowa o zajętych węzłach wnęki po stronie prawej, w ostatnim TK, jakie podałaś, nie ma o tym mowy.
M1b oznacza przerzuty poza klatką piersiową.

Tak czy inaczej jest to najwyższy, IV stopień zaawansowania choroby, decyduje o tym cecha M1b.

Cytat:
Ta biopsja którą miał robioną we wtorek to chyba BAC/KT...

Tak, BAC to biopsja cienkoigłowa, wykonana u Was pod kontrolą TK.

Cytat:
cellulae carcinomatosae-carcinoma non microcellulare virsimiliter adenocarcinoma


Komórki nowotworowe - nowotwór niedrobnokomórkowy prawdopodobnie (vERIsimiliter) gruczolakorak

Niestety najprawdopodobniej, jak już pisałam, pozostaje leczenie paliatywne. Co zostało Wam zaproponowane? Jaki jest plan postępowania terapeutycznego? Czy zostało wdrożone już stosowne leczenie przeciwbólowe?
  Temat: Pomóźcie - Rak płuc z przerzutami do kości
absenteeism

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 35545

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-07-10, 21:31   Temat: Pomóźcie - Rak płuc z przerzutami do kości
Cytat:
Na wtorek ma wyznaczoną biopsję

Biopsję czego?

Niestety wynik TK wskazuje na ognisko pierwotne w płucu lewym z przerzutem w tym samym płucu, zajęte węzły śródpiersia i przerzuty do kości.
Zakładając, że jest to niedrobnokomórkowy rak płuc, wygląda to na T4N3M1
T4 - guz z obecnością innych odrębnych ognisk raka w tym samym płacie płuca
N3 - przerzuty do węzłów wnękowych lub śródpiersiowych po stronie przeciwnej niż guz (wg TK: w śródpiersiu oraz wnęce prawego płuca dość liczne węzły chłonne wielkości do 16 mm)
M1 - przerzuty odległe obecne,
a więc IV stopień zaawansowania, nadający się wyłącznie do leczenia paliatywnego.

Jak już pisałam, przypuszczalnie zostanie zastosowana paliatywna chemioterapia (jeśli pozwolą na to wyniki pacjenta i ewentualne choroby współistniejące), być może paliatywne naświetlania żeber w połączeniu z leczeniem bifosfonianami. Plus oczywiście leczenie p/bólowe.

Czy jesteście teraz pod opieką oddziału onkologii i tam leże tata, czy pulmonologii/chirurgii? Jeśli to drugie, to zapewne dlatego chcą was skierować do poradni onkologicznej, aby dalsze leczenie przejął onkolog. Obawiam się jedynie terminów wizyty.

KONIECZNIE trzeba zgłosić lekarzowi prowadzącemu nieskuteczność leczenia p/bólowego! Tramal nie jest najsilniejszym lekiem p/bólowym, jaki istnieje, dlatego leczenie można spokojnie zmodyfikować i dostosować do pacjenta tak, aby nie odczuwał bólu. Jednak trzeba o tym poinformować lekarza a czasem dość mocno zasugerować mu konieczność ulżenia w bólu.
  Temat: Pomóźcie - Rak płuc z przerzutami do kości
absenteeism

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 35545

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-07-10, 15:26   Temat: Pomóźcie - Rak płuc z przerzutami do kości
Czy była przeprowadzona bronchoskopia lub inne badanie, mówiące o typie histologicznym raka?
Jak bardzo powiększone są węzły chłonne i które? Możesz przytoczyć tutaj opis TK, RTG?

Operacja nie jest możliwa, ponieważ zajęte są oba płuca, co uniemożliwia choćby lobektomię czy pneumonektomię - pacjent miałby bardzo upośledzoną wydolność oddechową. Byłoby to zwykłe działanie na szkodę pacjenta. Dodatkowym elementem wykluczającym operację jest rozsiew raka do kości.

Prawdopodobnie zastosowane zostanie jedynie leczenie paliatywne - zmniejszające dolegliwości, poprawiające stan pacjenta, ale nie mające na celu wyleczenie go z choroby.

Jeżeli Tramal nie pomaga, trzeba to zgłosić lekarzowi, który zaproponuje silniejszy lek przeciwbólowy. Możesz zapytać o paliatywne naświetlania zajętych żeber, co zmniejszy ból, aczkolwiek nie rozwiąże problemu na zawsze.
Czy są podawane bifosfoniany?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group