1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Jak ułatwić oddychanie choremu na nowotwór płuc? |
_olenka
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4588
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2014-02-01, 16:37 Temat: Jak ułatwić oddychanie choremu na nowotwór płuc? |
Wczoraj, po 20 dniach w dwóch szpitalach mój ojciec wrócił do domu. Do szpitala trafił, bo ciężko mu się oddychało...Najpierw okazało się okazało się, ze ma wodę w płucach, potem że oprócz wody w płucach mieszka też nowotwór....
Odkąd tata jest w domu - oddycha bardzo źle, wręcz charczy, tak jakby cały czas chciał spluwać, a nie potrafi i łapie powietrze jak ryba...nie wiem co robić...nie chce żeby tak się męczył.
Oto wypisy z obu szpitali - wewnętrznego i płucnego. Nie mam jeszcze wyniku w torakochirurgii potwierdzającego typ nowotworu...zamieszczam też zestaw leków jakie dostaliśmy do podawania w domu.
EPIKRYZA z oddziału chorób wewnętrznych
Pacjent lat 78 , dotychczas nie leczony przewlekle, został przyjęty z powodu duszności wysiłkowej narastającej od kilku tygodni z towarzyszącym kaszlem. Przy przyjęciu chory w stanie ogólnym średnim, przytomny, w kontakcie logicznym. W badaniu fizykalnym sinica obwodowa, osłuchowo nad polami płucnymi zniesienie szmeru pęcherzykowatego poniżej kata łopatki po stronie prawej i stłumienie wypuku .
Wykonano podstawowe badania laboratoryjne, EKG, test troponinowy /ujemny/ usg jamy brzusznej. W UKG jamy serca niepowiększone, EF około 55 % , bez istotnych wad zastawkowych, bez płynu w worku osierdziowym. Na podstawie RTG klatki piersiowej i Usg opłucnych potwierdzono obecność płynu w prawej jamie prawej jamie opłucnowej.
Trzykrotnie wykonano torakocenteze, odbarczając 3600 ml płynu barwy jasnożółtawej. Pobrano materiał na badanie cytologiczne. W rtg kontrolnym po nakłuciu uwidoczniono niewielką odmę opłucnowa prawostronną. Chorego konsultowano chirurgicznie- bez wskazania do drenażu jamy opłucnowej. Diagnostykę poszerzono o TK klatki piersiowej. W badaniu w rzucie segmentow dolnych i przysercowych płuca prawego nieregularne masy tkankowe - obraz jak w przypadku pogrubienia opłucnej/ do różnicowania między przerzutami guza o charakterze śluzowatym a międzybłoniakiem opłucnej/ powiększone ww . chłonne śródpiersia, guzki w nadnerczach o charakterze npl.
Chorego konsultowano pulmunologicznie - zalecono drenaż prawej jamy opłucnowej i dalsze leczenie torakochirurgiczne. Ze względu na ponowne narastanie płynu w znieczuleniu miejscowym wprowadzono dren do jamy opłucnowej uzyskując odbarczenie odmy oraz wypływ 2000ml płynu. jednak po 5 dniach od założenia drenu ze względu na brak efektywnego drenażu/ przemieszczenie drenu ponad poziom płynu/ usunięto go. Z uwagi na dalszy ustalony termin leczenia w klinice Chirurgii Klatki piersiowej nie założono ponownie drenażu.
W oddziale chory przyjmował: Metocard 50 , Furosemidum, Spironol 100, Kalipoz prolongatum, Tleboterapia bierna 21 min.
BADANIE CYTOLOGII ASPIRACYJNEJ
liczne pobudzone komórki międzyblonka, częściowo w układach brodawkowych. Wskazane kliniczne wykluczenie rozrostu mezotelium. Brak danych klinicznych.
załączę jeszcze plik z tomografu oraz odpis z drugiego szpitala. |
|
|