1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: jak się zachować?
Richelieu

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 6304

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2013-08-13, 12:30   Temat: jak się zachować?
jjusia napisał/a:
Czy na tym etapie choroby, przy grzybicznym nalocie na całym przewodzie pokarmowym można wszystkie leki w tabletkach i płynach zastąpić lekami dożylnymi? Wiadomo, że tylko na zalecenie lekarza z hospicjum. Ale może przedstawić mu taką propozycję.

Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł do rozważenia przez lekarza hospicyjnego.

jjusia napisał/a:
Mam pytanie jak z nimi (głównie z nim) rozmawaić. Chora już słabo kontaktuje, nie je od 10 dni, jest na kroplówkach. Od dwóch dni odmawia zazywania leków. W niedziele zaproponowałam znajomemu, żeby zawiadomił dzieci i ewentualnie pomyślał o wizycie księdza. Rezultat był taki, że stwierdził, iż dzieci muszą pracy pilnować (oboje mieszkają daleko od domu rodzinnego).

Obawiam się, że takie zachowanie wynika z chęci 'wyparcia' ze świadomości faktu nieuchronnie nadchodzącej śmierci.
Zdarza się, że osoby chore lub ich bliscy zachowują się w taki sposób, tak jakby zaprzeczając chorobie lub śmierci można było spowodować, że jej nie będzie.
I w takim razie może być bardzo trudno Ci dotrzeć do niego z przekazaniem informacji,
że to są ostatnie chwile, kiedy można załatwić być może istniejące jakieś ważne sprawy, które wymagają uregulowania,
jak np. kwestie majątkowe, formalne, czy nawet bardzo ważne dla osób wierzących należyte przygotowanie się na rozliczenie ze swego życia przed Bogiem.

Wydaje mi się, że być może sposobem poruszenia tych spraw jest próba delikatnej i taktownej rozmowy w konwencji "życzę Wam najlepiej i w trosce o Wasze dobro proszę, byście rozważyli co można teraz zrobić, by nie żałować później, że się czegoś zaniedbało, nawet, jeśli okaże się, że nie było to potrzebne, to lepiej z ostrożności zadbać o to już teraz, niż zaniechać".
Jeśli na takie argumenty nie znajdziesz zrozumienia i otwarcia, to myślę, że trudno będzie w jakikolwiek sposób im pomóc.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group