1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak szyjki macicy z przerzutami lokalnymi
Richelieu

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11137

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-01-20, 21:44   Temat: Rak szyjki macicy z przerzutami lokalnymi
Według materiału polskojęzycznego (str. 109) oraz angielskojęzycznego:

Vaginal intraepithelial neoplasia - jest to wysoce zaawansowany stan przedrakowy pochwy (źródło polskie), właściwie już stan nowotworowy w najwcześniejszym stadium - tzw. in situ (źródło angielskie).

Carcinoma planoepitheliale G-2 akeratodes infiltrans colli uteri - rak płaskonabłonkowy nierogowaciejący naciekający szyjkę macicy o średnim stopniu złośliwości (G-2).
Odległość marginesu 4 mm (zapas zdrowej tkanki) nie jest zbyt wielka.

Guz kanału - stwierdzenie naciekania grubościennych (dużych ?) naczyń krwionośnych raczej wyklucza możliwość całkowitego usunięcia tych fragmentów guza, a co za tym idzie - stawia pod znakiem zapytania wielkość szansy na radykalne wyleczenie. Jednak oprócz leczenia operacyjnego pozostaje jeszcze chemio- i radioterapia.

pT2a2No:
Na podstawie badania patologicznego (p) stwierdzono wielkość guza / jego zaawansowanie w stopniu 2 (2a ?) - nie znalazłem źródeł odniesienia, jednak zwykle są 3 lub 4 stadia, zatem to uznać można za raczej średnie (?) ("2" występująca bezpośrednio przed N: nie spotkałem takiego oznaczenia. Może to jakiś błąd w zapisie wyniku ?).
No - prawdopodobnie N0 - oznacza, że nie stwierdzono przerzutów nowotworu do węzłów chłonnych, co jest na pewno dobrą diagnozą.

Więcej informacji o nowotworach narządów rodnych: tutaj,
o klasyfikacji TNM: tutaj, oraz tutaj.

Przykro mi, że nie mogę bardziej pomóc, na pewno ktoś lepiej zorientowany uzupełni te informacje.
Życzę sukcesów w walce z chorobą i serdecznie pozdrawiam.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group