1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak pęcherza moczowego z przerzutami |
Richelieu
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5638
|
Dział: Nowotwory układu moczowo-płciowego Wysłany: 2017-02-15, 20:05 Temat: Rak pęcherza moczowego z przerzutami |
Aisza napisał/a: | Nie daje mi spokoju myśl czy jeżeli miałaby chemioterapię okołooperacyjną (tuż przed lub po) nie doszłoby do przerzutów. Czy to niefrasobliwość lekarzy?
W zaleceniach Towarzystwa Urologicznego chemioterapia jest zalecana - niestety doczytałam o tym dopiero teraz - ale nasza pani doktor stwierdziła że nie jest potrzebna. |
Owszem, aktualne Zalecenia (2013 r.), opublikowane jeszcze przed rozpoznaniem Waszego przypadku,
zawierają wskazania zastosowania chemioterapii przedoperacyjnej (str. 365):
Cytat: | Chemioterapia neoadiuwantowa
Pojawia się coraz więcej danych uzasadniających zastosowanie CTH neoadiuwantowej przed cystektomią u chorych na raka pęcherza z cechą cT2 lub cT3.
W badaniach klinicznych z losowym doborem chorych wykazano korzyść w zakresie czasu przeżycia po zastosowaniu przedoperacyjnej CTH (zwłaszcza u chorych z cechą cT3) — uzyskane wyniki potwierdzono w metaanalizie, w której wykazano znamienne wydłużenie czasu całkowitego przeżycia oraz czasu przeżycia wolnego od choroby po zastosowaniu przedoperacyjnej CTH.
Leczenie neoadiuwantowe RPM jest wskazane przede wszystkim u chorych ze stopniem zaawansowania cT3 w dobrym stanie ogólnym (ECOG =< 1).
Schematy CTH powinny zawierać cisplatynę (GC - gemcytabina i cisplatyna lub M-VAC - metotreksat, winblastyna, doksorubicyna i cisplatyna; tab. 19) - podaje się na ogół 3 cykle. |
Ola Olka napisał/a: | Aisza napisał/a: | Przed cystektomią ani po nie została poddana chemioterapii ani radioterapii. |
Przed nie było zapewne potrzeby bo mama zakwalifikowała się do leczenia operacyjnego. |
W świetle wyżej przywołanego cytatu jest to co najmniej poważnie wątpliwe:
zastosowanie CTH neoadjuwantowej (yCTH) wg 'Zaleceń' jest wskazane jako znajdujące uzasadnienie w wynikach aktualnych badań klinicznych.
Chemioterapia pooperacyjna (uzupełniająca, adjuwantowa) wg dotychczasowych badań ma znacznie mniejsze znaczenie,
może być stosowana jeśli nie podano wcześniej yCTH, zatem np. w takiej sytuacji jak w Waszym przypadku.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że jej skuteczność jest (zapewne nawet znacznie) mniejsza niż w przypadku yCTH:
Cytat: | Chemioterapia uzupełniająca
Rola CTH uzupełniającej radykalny zabieg operacyjny u chorych na RPM jest niepewna i nie jest ona postępowaniem standardowym (nie wykazano jednoznacznie korzyści).
Uważa się jednak, że zastosowanie leczenia uzupełniającego można rozważać u chorych na raka wywodzącego się z nabłonka przejściowego szerzącego się pozapęcherzowo (≥ pT3), z zajęciem węzłów chłonnych lub z innymi czynnikami ryzyka (np. zajęciem naczyń).
Chorzy powinni otrzymać rzynajmniej 3 cykle CTH zawierającej cisplatynę (schematy GC lub M-VAC).
Stosowanie CTH uzupełniającej może dotyczyć wyłącznie chorych w dobrym stanie sprawności ogólnej, którzy nie otrzymali leczenia neoadiuwantowego. | źródło: 'Zalecenia' j.w., str. 365-366.
W Waszej sytuacji, skoro doszło do przerzutów do wątroby, tj. odległych, najprawdopodobniej mowa jest o leczeniu paliatywnym, zatem odpowiednie wskazania wyglądają następująco:
Cytat: | Chemioterapia paliatywna
U około połowy chorych na RPM po cystektomii dochodzi do nawrotu choroby.
W zdecydowanej większości przypadków nawrót ma charakter przerzutów w odległych narządach, a tylko u około 10–30% stwierdza się izolowaną wznowę miejscową.
U chorych z przerzutami odległymi lub nieresekcyjną wznową należy rozważyć zastosowanie systemowej CTH.
Dobór schematu leczenia zależy od wielu czynników (przede wszystkim od obecności chorób towarzyszących oraz stanu ogólnego chorych).
Długotrwałe przeżycia po zastosowaniu wielolekowej CTH obserwowano jedynie u chorych w dobrym stanie ogólnym, bez przerzutów do kości i narządów wewnętrznych (wątroby, płuc), z prawidłowym stężeniem dehydrogenazy mleczanowej i fosfatazy zasadowej.
Wartość CTH jest minimalna, a jej tolerancja bardzo zła u chorych w złym stanie ogólnym z rozsiewem narządowym - u takich osób standardem postępowania jest leczenie objawowe.
Najczęściej stosowanymi schematami CTH w leczeniu RPM są GC oraz M-VAC. W badaniu klinicznym z randomizacją porównano oba schematy u chorych na uogólnionego RPM, wykazując ich porównywalną skuteczność, jednak schemat GC był mniej toksyczny. Schemat GC uważa się obecnie za standard w pierwszej linii leczenia paliatywnego chorych na zaawansowanego/uogólnionego RPM. Mediana czasu przeżycia chorych otrzymujących schemat GC lub M-VAC wynosi 12–30 miesięcy, a długotrwałe przeżycia obserwuje się u około 15% leczonych chorych. Ocena odpowiedzi na terapię jest przeprowadzana po podaniu 2–3 cykli CTH, a leczenie kontynuuje się do 5–6 cykli jedynie u chorych odnoszących korzyść kliniczną przy akceptowalnej toksyczności leczenia.
W przypadku chorych z nieprawidłową czynnością nerek zamiast cisplatyny stosuje się karboplatynę, jednak nie wykazano równoważnej skuteczności obu leków. Część chorych niekwalifikujących się do podania analogu platyny może odnieść korzyść z monoterapii gemcytabiną lub podania schematu zawierającego paklitaksel i gemcytabinę.
Winflunina w drugiej linii leczenia u osób leczonych wcześniej schematami zawierającymi cisplatynę wpływa na marginalne przedłużenie czasu przeżycia w porównaniu z leczeniem wyłącznie objawowym, kosztem większej toksyczności.
Chorych na nieoperacyjnego raka z nabłonka przejściowego o lokalizacji pozapęcherzowej (moczowód, miedniczka nerkowa) leczy się według takich samych zasad jak chorych na RPM. | źródło: 'Zalecenia' j.w., str. 366-367.
Wracając do Twojego pytania
Aisza napisał/a: | Nie daje mi spokoju myśl czy jeżeli miałaby chemioterapię okołooperacyjną (tuż przed lub po) nie doszłoby do przerzutów. |
Dużo wiedzy na ten temat mogłyby wnieść odpowiedzi na pytania czy wykonano także zabieg usunięcia lokalnych węzłów chłonnych, i czy znaleziono w nich przerzuty nowotworu:
Cytat: | Podczas radykalnej cystektomii pożądane jest wycięcie przynajmniej 15 węzłów chłonnych, co spełnia kryteria rozszerzonej limfadenektomii. | źródło: Zalecenia j.w., str. 363.
Ryzyko wystąpienia przerzutów i wznowy/progresji choroby w dużej mierze zależy od wykonania tego zabiegu i oceny obecności albo braku przerzutów do lokalnych węzłów chłonnych. |
|
|