1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak urotelialny nerki z przerzutem do wątroby
Richelieu

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 11311

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2016-02-06, 20:34   Temat: Rak urotelialny nerki z przerzutem do wątroby
JACEK1973 napisał/a:
CZY W TYM PRZYPADKU MOŻNA MYŚLEC O INNYCH METODACH ?(IMMUNOTERAPIA)


JACEK1973 napisał/a:
27.07.2015 - WYCIĘCIE NERKI, RAK BRODAWKOWATY UROTERIALNY NACIEKAJĄCY G2 MIEDNICZKI PRAWEJ, pT2

Biorąc po uwagę typ histologiczny nowotworu prawidłowym postępowaniem wydaje się być leczenie prowadzone jak dla raka pęcherza moczowego (RPM) wywodzącego się z nabłonka przejściowego (urotelialnego):
Cytat:
Chorych na nieoperacyjnego raka z nabłonka przejściowego o lokalizacji pozapęcherzowej (moczowód, miedniczka nerkowa) leczy się według takich samych zasad jak chorych na RPM.
źródło: Zalecenia (2013 r.), str. 367.

A zatem ('Zalecenia' j.w., str. 366):
Cytat:
Chemioterapia paliatywna
U około połowy chorych na RPM po cystektomii dochodzi do nawrotu choroby.
W zdecydowanej większości przypadków nawrót ma charakter przerzutów w odległych narządach, a tylko u około 10–30% stwierdza się izolowaną wznowę miejscową.
U chorych z przerzutami odległymi lub nieresekcyjną wznową należy rozważyć zastosowanie systemowej CTH.
Dobór schematu leczenia zależy od wielu czynników (przede wszystkim od obecności chorób towarzyszących oraz stanu ogólnego chorych).
Długotrwałe przeżycia po zastosowaniu wielolekowej CTH obserwowano jedynie u chorych w dobrym stanie ogólnym, bez przerzutów do kości i narządów wewnętrznych (wątroby, płuc), z prawidłowym stężeniem dehydrogenazy mleczanowej i fosfatazy zasadowej.
Wartość CTH jest minimalna, a jej tolerancja bardzo zła u chorych w złym stanie ogólnym z rozsiewem narządowym — u takich osób standardem postępowania jest leczenie objawowe.
Najczęściej stosowanymi schematami CTH w leczeniu RPM są GC oraz M-VAC.
W badaniu klinicznym z randomizacją porównano oba schematy u chorych na uogólnionego RPM, wykazując ich porównywalną skuteczność, jednak schemat GC był mniej toksyczny.
Schemat GC uważa się obecnie za standard w pierwszej linii leczenia paliatywnego chorych na zaawansowanego/uogólnionego RPM.
Mediana czasu przeżycia chorych otrzymujących schemat GC lub M-VAC wynosi 12–30 miesięcy, a długotrwałe przeżycia obserwuje się u około 15% leczonych chorych.
Ocena odpowiedzi na terapię jest przeprowadzana po podaniu 2–3 cykli CTH, a leczenie kontynuuje się do 5–6 cykli jedynie u chorych odnoszących korzyść kliniczną przy akceptowalnej toksyczności leczenia.
W przypadku chorych z nieprawidłową czynnością nerek zamiast cisplatyny stosuje się karboplatynę, jednak nie wykazano równoważnej skuteczności obu leków.
Część chorych niekwalifikujących się do podania analogu platyny może odnieść korzyść z monoterapii gemcytabiną lub podania schematu zawierającego paklitaksel i gemcytabinę.


JACEK1973 napisał/a:
WYDAJE SIĘ ŻE DO MIKROPRZERZUTÓW WĄTROBOWYCH DOSZŁO PRZED WYCIĘCIEM NERKI.

Moim zdaniem ze względu na niezbyt długi czas jaki minął od wycięcia nerki (nefrektomii) do wykrycia tych przerzutów jest to najbardziej prawdopodobne.
Nie zmienia to oceny zasadności wykonania nefrektomii, która jest zalecana także w przypadku choroby uogólnionej ('Zalecenia' j.w., str. 373) jako mająca wpływ na przedłużenie oczekiwanego czasu przeżycia.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group