1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-07-16, 06:13   Temat: Rak szyjki macicy
mala105 napisał/a:
Scc-ag 2,4 *gdzie norma w moim laboratorium to 1,9
CRP 7
OB 16
mala105 napisał/a:
Czy warto udać się wcześniej gdzieś do onkologa? zadzwonić do prowadzącego lekarza? Jak mam postępować?
Do wizyty jeszcze trochę, a ja nie chcę czekać, gdy dzieje się coś, co nie powinno!

Myślę, że masz dobry powód, by umówić się z lekarzem na wcześniejszą wizytę, by wyjaśnić te i inne Twoje wątpliwości.
Co nie znaczy, że musi okazać się, że coś jest źle, ale warto to sprawdzić.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-07-03, 20:23   Temat: Rak szyjki macicy
mala105 napisał/a:
czy tym razem przyczyną może coś gorszego? Przypomnę, że wezly chlonne miałam "czyste".

Przyczyną może być uszkodzenie układu limfatycznego wskutek przebytej radioterapii,
co jednak nie wyklucza tego, że może być ona inna.

Jeśli chodzi Ci o proces nowotworowy, to aby miał - zauważalny - wpływ na funkcjonowanie układu chłonnego
powinien być dość zaawansowany, co tym samym moim zdaniem czyni tę przyczynę mniej prawdopodobną.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-03-14, 23:27   Temat: Rak szyjki macicy
mala105 napisał/a:
natomiast widać, że jest problem z chłonką. Czy to możliwe, że po usunięciu węzłów takie skutki mnie spotykają?

Jest to możliwe: obrzęki limfatyczne (o różnym nasileniu) są / mogą być skutkiem ubocznym limfadenektomii.
Przeciwdziałanie im polega na stosowaniu drenażu limfatycznego, odpowiedniej gimnastyki odbarczającej,
ewentualnie także w stadiach bardziej nasilonych odpowiednich opatrunków (bandażowania) kompresyjnych.
Wskazany może być także oszczędzający tryb życia:
minimalizacja obciążania kończyn zagrożonych obrzękiem, odpowiednie ułożenie do snu.
Powinnaś na ten temat otrzymać odpowiednie zalecenia od swojego lekarza.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-28, 20:49   Temat: Rak szyjki macicy
Skoro były cechy neuroinwazji, ale zabieg wykonano na R0, to ja to rozumiem tak, że wszystkie ogniska przerzutowego zajęcia nerwów znalazły się w laboratorium na stole patomorfologa (a nie pozostały w organizmie).
Jest oczywiście możliwe, jak zauważasz, że jakieś nie zauważone komórki nowotworu mogły pozostać nie usunięte,
czego lekarz nie zauważył, zatem nie opisał w wyniku (który w takim razie wykazywał by resekcję R1).
Nawet jednak takie mikroogniska, gdyby jakieś pozostały, raczej nie powinny dawać odczuwalnych dolegliwości.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-01-28, 19:04   Temat: Rak szyjki macicy
Cytat:
Czy może się zdarzyć, iż scyntygrafia nie wykaże ognisk? Czy jest jakieś lepsze badanie, które ukaże pełną strukturę kości?

Każde badanie obrazowe, więc także i scyntygrafia, ma swój próg czułości,
poniżej którego dostatecznie małych zmian nie wykryje.

Z drugiej strony jeśli są dolegliwości bólowe, to o ile ich przyczyną są zmiany przerzutowe w kościach,
to na pewno byłyby one na tyle zaawansowane, że badanie powinno wykazać ich obecność.

Do wykrywania zmian o charakterze przerzutowym w układzie kostnym jest to jedno z najlepszych badań.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-10-20, 20:20   Temat: Rak szyjki macicy
mala105 napisał/a:
od czego zależy rodzaj otrzymanej chemii?

Generalnie od występowania przeciwwskazań do leczenia cisplatyną lub pochodnymi platyny:
Cytat:
Podczas RCTH najczęściej jest stosowana cisplatyna w monoterapii (jednorazowa dawka 40 mg/m2 w odstępach 7-dniowych).
U chorych z przeciwwskazaniami do leczenia cisplatyną można stosować karboplatynę lub RCTH bez pochodnej platyny.
źródło: Zalecenia (2013 r.), str. 282.

W praktyce wygląda to tak, że lekarz powinien ocenić jaki schemat CTH będzie optymalny
i zaproponować go do zaakceptowania pacjentowi.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-25, 13:16   Temat: Rak szyjki macicy
mala105 napisał/a:
Czyli mam rozumieć, iż operacja w tej sytuacji nie była dobrym posunięciem?

Moim zdaniem przeciwnie, była - skoro dało się operacyjnie pozbyć nacieków nowotworu,
to jest to niewątpliwie lepiej, niż poprzestać na jedynie (chemio-)radioterapii,
przy założeniu oczywiście, że zabieg operacyjny jest możliwy do wykonania, jak w Twojej sytuacji,
co dla stadiów bardziej zaawansowanych jest niemożliwe.

mala105 napisał/a:
"Salinges duae " co to oznacza?

Oba jajowody.

mala105 napisał/a:
Najbardziej zależy mi na komentarzu dotyczącego

"Obecne cechy angioinwazji i neuroinwazji."

Stwierdzono obecność komórek nowotworowych w naczyniach (limfatycznych lub krwionośnych)
oraz zajmujących nerwy.
Można zakładać, że ogniska te zostały usunięte radykalnie, skoro lekarz opisujący wynik tak zaznacza:
R0 - co oznacza resekcję radykalną mikroskopowo.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-24, 22:16   Temat: Rak szyjki macicy
mala105 napisał/a:
carcinoma planoepitheliale colli uteri G3
pT2b(IIB)RO

To jest najbardziej istotna część wyniku, oznaczająca obecność raka płaskonabłonkowego szyjki macicy
o wysokim stopniu złośliwości i zaawansowaniu kwalifikującym do leczenia chemioradioterapią (Zalecenia (2013 r.), str. 282):
Cytat:
IIB–IVA
Pierwotna RCTH jest postępowaniem z wyboru w stopniach od IIB do IVA.
Wyniki badań z losowym doborem chorych oraz ich metaanaliza wykazały przewagę RCTH nad samodzielną RTH u chorych na zaawansowanego miejscowo raka szyjki macicy.
Leczenie skojarzone jest standardem postępowania o założeniu radykalnym u chorych w stopniach zaawansowania od IB2 do IVA. Korzyści z leczenia skojarzonego są znacząco większe u chorych w niższych stopniach zaawansowania (bezwzględne różnice w przeżyciach po 5-letniej obserwacji wynoszą 10% wobec 7% i 3%, odpowiednio u chorych z zaawansowaniem w stopniach IB–IIA, IIB i IIIB–IVA).
Podczas RCTH najczęściej jest stosowana cisplatyna w monoterapii (jednorazowa dawka 40 mg/m2 w odstępach 7-dniowych).
U chorych z przeciwwskazaniami do leczenia cisplatyną można stosować karboplatynę lub RCTH bez pochodnej platyny.
Radiochemioterapia zwiększa ryzyko powikłań żołądkowo-jelitowych oraz hematologicznych. Odległe powikłania leczenia skojarzonego są słabo znane.
Dane z jednego badania III fazy z zastosowaniem cisplatyny wraz z gemcytabiną w trakcie
RTH i następnie — po zakończeniu — w fazie leczenia adiuwantowego wskazują na możliwość poprawy wyników leczenia przy zastosowaniu 2 leków łącznie z RTH.


Wykonanie zabiegu operacyjnego, nie przewidywanego w wyżej linkowanych 'Zaleceniach' można interpretować, że zaawansowanie choroby zostało ostatecznie określone po histopatologicznym przebadaniu chorobowo zajętych narządów i jest blisko granicy niższych stadiów.

Niepokojący jest zapis o bardzo małym uzyskanym marginesie operacyjnym w jednym z miejsc (w głębi < 0,1 cm)
co pomimo zapisu o mikroskopowo radykalnym zabiegu chirurgicznym (R0) wymaga miejscowego naświetlania.
Wydaje mi się celowe przedyskutowanie z lekarzem tego problemu - jak on ocenia ryzyko z tym związane i jak planuje je minimalizować.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-03, 20:55   Temat: Rak szyjki macicy
mala105 napisał/a:
Czy jest możliwe, iż naciekał on na jamę macicy?

Rak szyjki macicy szerzy się "na zewnątrz", co ilustruje tabela opisująca poszczególne stadia zaawansowania:



mala105 napisał/a:
czy, po histop. macicy (po radykalnym usunięciu) okazać się może, iż jest to rak trzonu macicy, że badający się pomylili?

Może się okazać, że w macicy rozwijał się inny niezależny nowotwór, zatem nie musiałaby to być pomyłka.
Wynik badania histopatologicznego wkrótce to zweryfikuje, jaki jest charakter ujawnionego polipa.

mala105 napisał/a:
Właśnie jeszcze raz przeglądałam dokładnie całą moją "papirologię" i zauważyłam, że wprowadziłam Was w błąd, gdyż wycinki miałam z kanału (a nie szyjki) i jamy macicy.

Kanał jest wewnętrzną częścią szyjki macicy.
  Temat: Rak szyjki macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 86
Wyświetleń: 37417

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-30, 08:05   Temat: Rak szyjki macicy
mala105 napisał/a:
i jakieś A-p i co to jest?

http://www.forum-onkologi...osterior#216533

mala105 napisał/a:
"Węzły chłonne nie powiększone, Największe przy naczyniach biodrowych 15x9mm"

Te największe węzły są już dość duże, nie musi to oznaczać ich przerzutowego zajęcia, ale powinno to zainteresować lekarza.
Jeśli są jakieś podejrzenia co do czynników ryzyka obecności przerzutów, powinno zostać rozważone usunięcie węzłów chłonnych,
ewentualnie w razie potrzeby terapia uzupełniająca (chemio- / radioterapia)
(Zalecenia (2013 r.), str. 281, ryc. 2).
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group