1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak szyjki macicy - późne powikłania po radioterapii
Polka

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 29635

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-02-15, 23:48   Temat: Rak szyjki macicy - późne powikłania po radioterapii
Witaj smoga, Nie mialam krwawien jako takich, moze troche po wyjatkowo obfitej biegunce. Ja mialam tez polipa w jelicie grubym, ktorego usunieto. Ustalono mi wiec kontrolna kolonoskopie rok po tym zabiegu. Kontrolna kolonoskopia zbiegla sie z nasileniem problemow z przewodem pokarmowym a lekarz prowadzacy badanie zauwazyl podraznienie jelit. Pobral probki do badan, ktore nie wykazaly chorob takich jak IBD (Nieswoiste zapalenie jelit ) komorek rakowych czy innych problemow. To nasunelo wniosek o poznym powiklaniu po napromieniowaniu i moja onkolog skierowala mnie na Tlenoterapie hiperbaryczna. Poprawa jest kolosalna. Pozdrawiam :)
  Temat: Rak szyjki macicy - późne powikłania po radioterapii
Polka

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 29635

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-02-09, 17:47   Temat: Odnawiam temat powiklania po radioterapii
Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga. Warto sie o nia ubiegac. Na dzien dzisiejszy, bez uprzednich dolegliwosci. Pozdrawiam, Ewa
  Temat: Rak szyjki macicy - późne powikłania po radioterapii
Polka

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 29635

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-02-01, 22:09   Temat: Rak szyjki macicy - późne powikłania po radioterapii
dorzro napisał/a:
Od dłuższego czasu interesuję się tematem późnych powikłań po radioterapii. Szczególnie po naświetlaniach j.brzusznej i miednicy małej. W Gdyni w Klinice Medycyny Hiperbarycznej leczą powikłania po radioterapii w komorze hiperbarycznej. Rozmawiałam z dr Jackiem Kot i powiedział mi, że ta metoda jest coraz częściej stosowana. Oczywiście nie jest łatwo na NFZ, ale jest możliwe. Konieczny do kwalifikacji jest wynik badania np. kolonoscopii mówiący o uszkodzeniach popromiennych w śluzówce j. grubego lub innych narządach. Samo leczenie trwa 6 tygodni codziennie. Są to wiadomości sprzed 2 lat. Znalazłam tez taki artykuł dr Jacka Kot.
http://pliszka.net/uro-fi...acje/26-kot.pdf Dotyczy to raka stercza, ale powikłania są z tego samego obszaru. Może się Pani przyda ta informacja pomimo tego, że jest to chyba nieczęsto stosowana metoda leczenia powikłań po radioterapii. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

To prawda, ja wlasnie zakonczylam taka terapie. Tez mialam problemy z biegunkami 2 lata po radio i brachyterapii. Mialam 30 zabiegow tlenoterapii, 5 razy w tygodniu po 90 minut w komorze hyperbarycznej. Mam wrazenie ze juz dziala, choc na efekty ponoc troche trzeba poczekac. U mnie kolonoskopia wykazala podraznienie jelit a pobrane probki wykluczyly inne choroby. Mieszkam co prawda w Danii, ale polecam kazdemu z takimi problemami,aby sie o to ubiegac bo w polsce tez jest dostepna.
  Temat: Rak szyjki macicy - późne powikłania po radioterapii
Polka

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 29635

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-10-19, 20:18   Temat: toksyczność leczenia radioterapii chorych na raka szyjki
etienee,
przypadkiem natrafilam na artykul, ktory byc moze wyjasnia nieco twoje dolegliwosci. Fragmenty artykulu ze stronki
https://podyplomie.pl/ginekologia/14932,radioterapia-chorych-na-raka-szyjki-macicy-zastosowanie-mozliwosci-i-ograniczenia?page=3

Odczyny popromienne stanowią nieuchronne następstwo radioterapii i dotyczą zdrowych tkanek i narządów znajdujących się w obszarze napromienianym: skóry, pęcherza i układu moczowego, odbytnicy i jelit, kości miednicy i kręgosłupa.
Ze względu na czas ujawnienia się uszkodzenia odczyny dzielimy na wczesne, występujące do 3 miesięcy, i późne, ujawniające się ponad 3 miesiące po napromienianiu.
Wczesne odczyny popromienne mają większą dynamikę, łatwiej poddają się leczeniu i ustępują samoistnie po zakończonym napromienianiu. Odczyny późne występują rzadziej, przeważnie wygasają po 2-3 latach, ale w ok. 25% mogą utrzymywać się do 10 lat i mieć trwały wpływ na jakość życia pacjentek po przebytej radioterapii. Najczęstszym późnym powikłaniem są uporczywe biegunki i krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, powodowane zmianami popromiennymi w jelicie grubym i odbytnicy. Przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego i zwężenia pochwy występują rzadziej, w podobnych proporcjach.

Pozdrawiam. :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group