1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-15, 20:48   Temat: Dysfagia po radioterapii
Dziś byłam u gastrologa. Pani Doktor powiedziała mi że poszerzyć można tylko coś co jest zwężone. U mnie nie występuje zwężenie przełyku. Lekarze za to sugerowali zwłóknienie. Gastrolog mi powiedział że nie da się poszerzyć, czy wpłynąć jakoś na zmiany bliznowate/blizny w tej okolicy. Niestety. Szkoda.
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-10, 00:20   Temat: Dysfagia po radioterapii
Bardzo dziękuję za informację.

Jak widać warto jest czasem zasięgnąć informacji u kogoś jeszcze oprócz u swojego lekarza, który może nic nie mówić o możliwościach leczenia, co swoją drogą jest ciekawe.

Będę musiała porozmawiać najwyraźniej z jakimś innym lekarzem na temat takiej możliwości. Dziwi mnie to iż twierdzono że nie da się z tym nic zrobić, co najwyżej można dostać tę rurkę do żołądka.

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-09, 23:53   Temat: Dysfagia po radioterapii
W tym roku skończyłam 30 lat. Z dysfagią borykam się ok 8-9 lat.

Nikt mi nie proponował takiego zabiegu, pomimo iż konsultowałam się z kilkoma gastrologami.

Może są jakieś metody operacyjne na zwłóknienie przełyku o których lekarze mnie nie poinformowali.

Muszę przyznać iż moim zdaniem radioterapia w bardzo młodym wieku powinna być stosowana jako ostateczność a nie jako zamiennik chirurgicznego usunięcia guza jak to pisali w swoich publikacjach co poniektórzy lekarze.

Ja mam olbrzymią ilość problemów związanych z tym że przebyłam radioterapię, i przebyłam też kilka operacji z tego powodu.

Jak dla mnie usunięcie guza czyli 1 operacja zamiast radioterapii w celu jego pomniejszenia (i w konsekwencji liczne problemy zdrowotne i operacje "naprawcze") to byłaby dużo korzystniejsza opcja leczenia z punktu widzenia późniejszej jakości życia. Niestety nie mam wyboru i nie mogę zmienić przeszłości.

[ Dodano: 2016-09-09, 23:57 ]
Wiem że część osób z dysfagią ma założoną taka specjalną rurkę która jest podłączona do żołądka, i pewnie to mnie w przyszłości czeka.

[ Dodano: 2016-09-10, 00:01 ]
Z mojej sytuacji zdrowotnej i tego jak byłam leczona na problemy zdrowotne powiązane z leczeniem które otrzymałam, trudno jest mi nie dojść do wniosku iż nowotwór można przeżyć a później umrzeć na skutki uboczne leczenia onkologicznego. Ale leczenie, mogliby wreszcie wymyślić coś normalnego.
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-09, 23:32   Temat: Dysfagia po radioterapii
Dostałam bardzo wysoką dawkę promieniowania w bardzo młodym wieku wobec czego lekarze sugerują zwłóknienie przełyku a nie problemy psychologiczne.

Wygląda na to że jeśli ktoś ma nieszczęście zostać napromienionym jako bardzo młoda osoba, to potem może okazać się że będzie musiał męczyć się do końca życia z czymś takim.

[ Dodano: 2016-09-09, 23:36 ]
O ile dobrze mi wiadomo dawka 5Gy przyjęta jednorazowo na całe ciało jest dawką śmiertelną dla człowieka. W radioterapii stosuje się dawki promieniowania kilka czy też kilkanaście wyższe ale w odstępach czasowych i na fragment ciała.

Nie rozumiem dlaczego miałyby to nie być problemy zdrowotne wynikłe z napromienienia ustroju ludzkiego gigantyczną dawką promieniowania podczas radioterapii.
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-09, 21:25   Temat: Dysfagia po radioterapii
Nie bardzo rozumiem tego rozgraniczenia między ustawieniem oddechowym a głosowym, wobec czego będę chyba musiała zasięgnąć opinii lekarza w tej kwestii.

Nie zmienia to faktu iż przełykanie tabletek wywołuje u mnie objaw utknięcia w gardle, a później jak uda się pokonać tę przeszkodę, tabletki zatrzymują się w przełyku, mam wrażenie jakby to miało mieć miejsce w śródpiersiu.

Nie wiem jak mam zażywać leki, skoro większość z leków przepisywanych do samodzielnego stosowania przez pacjenta ma postać tabletek i często nie wolno ich rozkruszać gdyż np. są to tabletki o spowolnionym uwalnianiu, albo postać kapsułek, których zawartość ma uwolnić się dopiero w żołądku.

Wygląda na to że nie można się leczyć takimi lekami jak się ma dysfagię, gdyż płyny nie są w stanie "przepchnąć" tych tabletek, a w mojej sytuacji mam nawet trudności z przełykaniem np. jogurtów zawierających kawałki owoców, zupy zawierające makaron np. jak w zupkach chińskich.
Zawsze jak jem cokolwiek to muszę popijać wszystko olbrzymią ilością płynów żeby jedzenie przeszło.

[ Dodano: 2016-09-09, 21:32 ]
Najlepsze jest to że dysfagia pojawiła się u mnie dopiero wiele lat po leczeniu. Kiedy byłam na konsultacjach onkologicznych, lekarze nic nie mówili wtedy o tym iż w przyszłości po radioterapii może się okazać iż nie będę mogła normalnie jeść, wobec czego dla mnie to jest nieoczekiwaną niespodzianką.

Teraz będę musiała spędzić tak resztę życia.
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-09, 18:05   Temat: Dysfagia po radioterapii
Czyli to że jedna struna głosowa się nie rusza ( nie bierze czynnego udziału w otwieraniu się i zamykaniu tej szpary) nie może być powodem dla którego mam problem z przełykaniem?

To dziwne, bo tutaj piszą inaczej:

http://pulmonologia.mp.pl...struny-glosowej
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-09, 16:56   Temat: Dysfagia po radioterapii
Kiedy ktoś ma porażony nerw krtaniowy wsteczny ( w tym strunę głosową) też wszystko prawidłowo się zamyka?
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-09, 10:34   Temat: Dysfagia po radioterapii
Czyli jedzenie czy tabletki nie przechodzą najpierw przez gardło gdzie znajdują się min. struny głosowe tylko prosto z ust trafiają do przełyku?
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-08, 21:49   Temat: Dysfagia po radioterapii
Widzę że muszę najwyraźniej cierpieć na ekstremalnie rzadkie powikłanie radioterapii, skoro nikt nic nie wie i nie odpisuje.

Nie wiedziałam że to jest aż tak ekstremalnie rzadka przypadłość.

Dziękuję za brak odpowiedzi.

Pozdrawiam.
  Temat: Dysfagia po radioterapii
Millax

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 9172

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2016-09-04, 11:48   Temat: Dysfagia po radioterapii
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Mam pytanie do osób które zetknęły się z tematem dysfagii.

Chciałabym się dowiedzieć co można zrobić kiedy ktoś z dysfagią ma przepisywane przez lekarzy mnóstwo leków w postaci tabletek, których producent zabrania rozkruszać, a leki te nie mają żadnych płynnych zamienników które pacjent mógłby stosować w domu.

Niestety pomimo zgłaszania u lekarzy którzy przepisują mi te leki rozmowa przebiega na zasadzie np "popić dużą ilością wody, albo połknąć w tracie posiłku".

Problem w tym iż jeśli tabletka miałaby zostać "przepchnięta" przez pokarm, to musiałby on mieć postać stałą, gdyż w przypadku postaci płynnej tabletki dalej stoj

Jestem osobą która przebyła leczenie onkologiczne wiele lat temu i cierpię od wielu lat na dysfagię. Przełykam normalnie płyny , ale wszelka inna żywność i tabletki zatrzymują mi się w przewodzie pokarmowym i nie chcą przejść nawet po popiciu dużej ilości wody ( nawet po ok. 0,5l).

Oprócz tego mam porażoną 1 strunę głosową i czuję że tabletki czasem też mają jeszcze jedną przeszkodę do pokonania, tj. "wchodzą mi" gdzieś w okolice porażonej struny i nie chcą przejść do przełyku. Czuję że na pewno tak jest bo nieraz mi się wraca tabletka w trakcie odkrztuszania i czuję czasem też pieczenie i gorzki smak od leku.

Miałam robione badanie RTG z kontrastem i kilkukrotnie gastroskopię. badania te nic nie wykazały, choć nie dziwię się temu gdyż do badania RTG z zakontrastowaniem przełyku podano mi kontrast w postaci płynu, a ja mam problem z połykaniem pokarmów stałych.

Nie wiem czy istnieją jeszcze jakieś badania które mogłyby uwidocznić problem, myślałam iż jeśli ktoś ma problem z połykaniem pokarmów stałych z nie płynów to badanie radiologiczne powinno być przeprowadzone właśnie pod tym kontem, ale najwyraźniej nie ma takiej możliwości.

Byłam u kilku gastrologów i sugerowali oni zwłóknienie przełyku po radioterapii okolic śródpiersia jaką przebyłam. Co do porażonej struny głosowej to laryngolog zdawał się nie być w ogóle zainteresowany tym że mi tam wchodzą te tabletki.

Nie wiem co robić. Mam dosyć chodzenia latami po różnych gabinetach specjalistycznych, gdzie problem ten jest traktowany jako mało poważna choroba. Nie mam też tyle czasu żeby jeździć po całym kraju i szukać specjalisty nie wiadomo gdzie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group