1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 45
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-05-24, 13:45   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Witajcie

Odebrałam dziś wynik badania histopatologicznego wyciętego z płuca guza.
Bardzo Was proszę o wytłumaczenie wyniku.

Czy to przerzuty z raka piersi, czy nowotwór płuc?
Jakie znaczenie ma informacja o naciekaniu opłucnej?

Czekamy jeszcze na wynik badania w kierunku mutacji EGFR/ALK 1. Co to za badanie? W jakim celu jest wykonywane?

  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-04-21, 10:53   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Nie wiem, czy nadal pisze w dobrym wątku. Bo nadal nie wiemy, czy guz w płucu jest przerzutem raka piersi czy nowotworem płuc. Poniżej wynik badania PET-CT. Jeśli dobrze rozumiem jest też przerzut do wątroby. I tu znowu pytanie: z piersi czy z płuc?

Lekarz przeprowadził konsultację z torakochirurgiem i na podstawie PET-CT mama została skierowana do szpitala na oddział chirurgii klatki piersiowej. Na karcie konsultacji mam napisane: Do diagnostyki inwazyjnej (resekcja klinowa). Niestety po drodze były święta i przed nami majówka, więc przyjęcie na oddział dopiero w drugim tygodniu maja.

Napiszcie proszę na podstawie swojego doświadczenia jak to wygląda. Czy dobrze robię chcąc doprowadzić diagnostykę do końca, czy jednak mama powinna dostać chemię, mimo to, że nie wiemy z jakim nowotworem walczymy.

Czy na chwilę obecną można mówić o rokowaniach? Czy jest szansa, że po zakończeniu diagnostyki uda się chemią spowolnić rozrost choroby? Muszę wiedzieć ile mamy wspólnego czasu.

PET-CT
Rozpoznanie: Guz płuca lewego. Stan po leczeniu operacyjnym (tumorektomia) i RTH z powodu raka sutka prawego (2011).
Problem kliniczny: Ocena zaawansowania choroby przed planowanym leczeniem operacyjnym.
Sposób wykonania badania:
Akwizycję przeprowadzono po 60 minutach od podania 386 MBq 18-F-FDG, na stole z włókna węglowego do planowania radioterapii, bez jodowego środka kontrastowego i.v.
Glikemia przy podaniu radioznacznika wynosiła 109 mg/dl.

GŁOWA I SZYJA
Miernie wzmożony metabolizm glukozy w obrębie:
1. Migdałków podniebiennych, o SUVmax do 5.8, po stronie prawej, obustronne zwapnienia – tło zapalne/pozapalne.
2. Przewodu słuchowego zewnętrznego prawego, o SUVmax=5.7 i śr. 9 mm – najpewniej na tle zapalnym, do oceny miejscowej.
Poza tym obraz metabolizmu glukozy w normie.
Węzły chłonne szyi niepowiększone, nieaktywne metabolicznie.
Tarczyca niepowiększona, bez ognisk patologicznego gromadzenia FDG.

KLATKA PIERSIOWA
Wzmożony metabolizm glukozy w obrębie:
1. Spikularnego guza obwodowego na pograniczu seg. 6/9 płuca lewego, o SUVmax = 12.4 i wym. 36 x 21 mm, z wypustkami do opłucnej ściennej.
2. Miernie aktywnego guzka litego w seg. 4 płuca prawego, o SUVmax = 2.0 i śr. 8 mm.
3. Węzła chłonnego gr. 2R o SUVmax = 3.3 i wym. 10 x 9 mm.
Poza tym obraz metabolizmu glukozy w normie. Zmiany włókniste w seg. 4P – po RTH.
Poza tym płuca bez zmian ogniskowych i zagęszczeń.
Węzły chłonne pachowe, wnęk płucnych i pozostałe węzły chłonne śródpiersia niepowiększone, nieaktywne metabolicznie.
Drobne zwapnienia w sutku prawym. Poza tym sutki bez zmian.

JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA
Wzmożony metabolizm glukozy w obrębie:
1. Jelit w wyniku przyjmowania doustnych leków hypoglikemizujących.
2. Hypodensyjnego ogniska w seg. 6 wątroby o SUVmax = 6.7 i wym. 16 x 13 mm.
Poza tym obraz metabolizmu glukozy w normie.
Złóg w miedniczce nerkowej prawej. Aorta poszerzona do 34 mm.
Fizjologiczne wydalanie znacznika z moczem.

UKŁAD KOSTNY
Obraz metabolizmu glukozy w normie.
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa.

INNE
Nasilone zmiany miażdżycowe w układzie tętniczym, także w tętnicach wieńcowych.

WNIOSKI
W badaniu PET-CT guz płuca lewego, guzek w płucu prawym i ognisko w wątrobie o charakterze procesu rozrostowego. Opisany węzeł chłonny gr. 2R niejednoznaczny, podejrzenie meta.
Nie można wykluczyć wystąpienia drugiego procesu rozrostowego – guz płuca lewego do oceny mikroskopowej.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-27, 13:42   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Dziękuję, zrobimy tylko PET.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-27, 11:24   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Witajcie ponownie

Mama wychodzi dziś ze szpitala. Miała TK klatki piersiowej, spirometrię. Bronchoskopia się nie udała - nie udało się dojść do zmiany. Nie mam w tej chwili dostępu do wyniku TK klatki piersiowej, dostaniemy je dopiero z wypisem. Wiem tylko, że guz jest spory (4 x 2 cm) i że wg. lekarza wygląda to bardziej na zmianę pierwotną a nie na przerzut. Wraz z wypisem mamy otrzymać skierowanie na PET. Jeśli badanie nie wykaże innych zmian, lekarze rozważają wycięcie guza, jeśli zmiany będą - chemia.

Czy oprócz PET robić TK jamy brzusznej i miednicy, czy odpuścić już te badania?
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-20, 17:40   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Dziękuję Missy. No właśnie ta osteoartopatia płucna jest dla mnie czymś zupełnie nowym. Czy ma to jakiś związek z przerzutem?

Jutro mama idzie do szpitala, by zdiagnozować co to za dziad w płucu siedzi. Nosi ją bardzo. Nie może sobie miejsca znaleźć. Obyśmy po tej hospitalizacji wiedziały jak dalej postępować.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-20, 11:19   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Witajcie

Czy może mi ktoś wyjaśnić wynik scyntygrafii??



Z góry dziękuję.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-11, 20:19   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Dziękuję gaba, taki mam plan. W pn zadzwonię do tego szpitala. Na stronie www nie mogę znaleźć żadnej informacji, że wykonują badania prywatnie.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-11, 18:26   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Dzięki gaba. Wcześniak w domu jest, ale ma już 6 lat, więc nosić na rękach go nie trzeba :mrgreen:

Jeśli chodzi o kartę DILO to w szoku jestem. Nie sądziłam, że można dyskryminować chorych, którzy mieli pecha zachorować zanim została ona wprowadzona. Trudno, jest jak jest. Trzeba działać pomimo przeciwności.

Konsultuję przypadek mamy z innym onkologiem ze szpitala specjalizującego się w chorobach płuc. Wg niego nie powinniśmy tyle czekać i w pierwszej kolejności wykonać mamie TK klatki piersiowej. On też ma wątpliwości czy to aby na pewno przerzut z piersi. Wykonamy badanie prywatnie w nadchodzącym tygodniu. Nie mogę siedzieć z założonymi rękoma 3 tygodnie i udawać, że nic się nie zmieniło, że jest ok. Uda nam się może chociaż ustalić, czy trzeba walczyć o bronchoskopie czy nie.

Martwię się o stan psychiczny mamy. Widać, ze wizyta o chemioterapeutki ją podłamała. Powiedziała mi, że ona zrobiła już w życiu co musiała, że może odejść, bo ja już sobie w życiu poradzę. Nie wiedziałam co odpowiedzieć. W weekend jest lepiej, bo jesteśmy w domu i dbamy, żeby miała zajęcie i nie myślała za dużo. Gorzej jest w tygodniu, bo większość czasu spędza sama.

Jak tylko wyleczy przeziębienie (jest na antybiotyku, bo strasznie kaszle) codziennie będziemy chodziły na krótki spacer.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-11, 15:54   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Dziękuję gaba za odpowiedź.

Mam pytanie odnośnie karty DILO. Dlaczego mamie nikt takiej karty nie założył? W Olsztynie pacjent z taką kartą na TK czeka 2 dni. To by przyspieszyło diagnostykę. Czy mogę taką kartę dla niej uzyskać?

Napiszcie też proszę czy po scyntygrafii musimy się (ja, mąż i dzieci) całkowicie od niej na 2 dni odizolować? Mieszkamy razem.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-10, 12:52   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
To chyba czwarta lekarka w ciągu 5 lat leczena w poradni chemioterapii. Wczoraj właśnie była kolejna zmiana, mama pierwszy raz widziała na oczy tą lekarkę. Nie zapoznała się z wcześniejszymi wynikami. Sprawdziła tylko ile lat minęło od zachorowania.

Ostatnia mammografia piersi była robiona wraz z RTG klatki piersiowej tj. 1 marca br. Wynik:

Stan po BCT piersi prawej - na pograniczu kwadrantów górnych piersi prawej bliznowate zageszczenie tkanki gruczołowej z wciągnieciem skóry - obraz jak w badaniu oprzednim.
Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej (ACR 2 / B wg atlasu Birads 2013 r.). Tkanka gruczołowa z cechami włóknienia.
Rozsiane zwapnienia łagodne w obu piersiach.
Radiologicznych cech procesu naciekowego ani mikrozwapnień podejrzanych o złośliwość nie stwierdza się.
Doły pachowe w uwidocznionym zakresie wolne.
Obraz porównywalny do badania poprzedniego z 04.03.2016 r.
BIRADS II

Ostatnie USG mama miała robione w 2014 roku. W jej przypadku mało skuteczne badanie, rak w USG nie wyszedł, dopiero mammografia okazała się skuteczna.

Nie z sercem jest problem tylko z naczyniami (miażdżyca). Nie mam teraz dostepu do wszystkich wyników mamy, ale na jesieni miała chyba robiony holter i wynik był całkiem dobry.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-08, 18:48   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Dziękuję marzena66 za rozszyfrowanie markerów. Niskie wartości markerów tlą w mojej głowie nadzieję, że może to jednak pomyłka. Cóż, nadzieja podobno umiera ostatnia.

Wizyta ginekologiczna nie wykazała żadnych niepokojących zmian.

W piątek mama miała TK stawu skokowego, bo puchną jej kostki i prześwietlenie się lekarzowi nie podobało. Dziś odebrałam wynik. TK uwidoczniło zwyrodnienie stawu i nic poza tym. Badanie niestety jednak było wykonane bez kontrastu.

Jutro wizyta u onkologa. Czy na skierowaniu na bronchoskopię musi być napisane czy ma być to bronchoskopia zwykła czy fluorescencyjna? Ta druga jest lepszą metodą diagnostyczną?

[ Dodano: 2017-03-09, 12:48 ]
Witajcie
Jesteśmy po wizycie u onkologa w poradni chemioterapii.

Lekarka powiedziała, że wg niej lekarz opisujący zdjęcie nie miał żadnych wątpliwości pisząc, że to przerzut, że kiedy nie są pewni to piszą "prawdopodobnie" czy coś w tym stylu, a tu jest czarno na białym z czym się mierzymy. Powiedziała też, że chorego z przerzutami nie można wyleczyć a jedynie zatrzymać chorobę.

Mama dostała skierowanie na TK klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy oraz na scyntygrafię kości.

Badanie TK wyznaczono nam dopiero na 30 marca (jest to dzień 65 urodzin mamy), natomiast scyntygrafię na 17 marca. Następna wizyta u onkologa 6 kwietnia. Wtedy lekarz ma zaproponować leczenie.

Nie udało mi się przekonać lekarki, że być może nie jest to przerzut z piersi, że być może jest inne ognisko choroby. Riposta była krótka: leczymy raka piersi z przerzutami. Dowiedziałam się też, ze nie jest to na pewno rak płuc - podobno świadczy o tym kształt zmiany. Ne mogę pojąć jak doszło do przerzutów? Mama miała w piersi 2 ogniska nowotworu: jeden o niskiej złośliwości, a drugi typu comedo (nie dający przerzutów), węzeł wartowniczy był czysty. Nic nie wskazywało na możliwość rozsiewu choroby :?ale?:

Nie dostałyśmy skierowania na bronchoskopię :uuu: . Czy nie jest to podstawowe badanie określające rodzaj dziada, z którym walczymy? Czy powinnam zawalczyć i zrobić mamie to badanie prywatnie? Jak się za to zabrać? Bez skierowania nie można go wykonać nawet prywatnie, a jak się wstępnie orientowaliśmy, to pierwsze wolne terminy w Olsztynie są dopiero pod koniec marca (nie zdążymy z wynikiem hist-pat do terminu wizyty u onkologa).

Dodam jeszcze, że mama jest przeziębiona i od kilku dni bardzo kaszle. Lekarka ją osłuchała i powiedziała, że ma płytki oddech. Mama mało się rusza. Odpowiedzialne są za to głównie bóle stawów kolanowych i problemy z krążeniem. Boję się, że będzie miało to wpływ na leczenie, że ona tego nie udźwignie.

Proszę doradźcie co mam dalej robić.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-08, 07:57   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Witam
Wczoraj wieczorem mąż pojechał z mamą do lab zrobić markery.

Wyniki:
CEA 1,9 ng/ml (<3,4)
CA 125 12,4 U/ml (<35)
CA 15-3 17,9 U/ml (<25)

Dziś wizyta u ginekologa.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-06, 19:45   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Dziękuję Gaba, zrobimy te markery.
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-06, 08:51   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Umówiłam mamę do ginekologa na środę.
Chciałabym też przed wizytą u onkologa zrobić jej markery nowotworowe.
Jedno z lab w Olsztynie proponuje taki pakiet:
- Ca 15-3 (piersi, jajniki, płuca)
- Beta HCG (macica)
- CEA (przewód pokarmowy)
- AFP (wątroba, jajniki)
- Ca 19-9 (trzustka, żołądek, wątroba)
- Ca 125 (jajniki)

Czy mamy wykonać wszystkie te badania? Czy to prawda, że wyniki często są fałszywie dodatnie albo fałszywie ujemne?
  Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Mikalika

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42739

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-04, 14:36   Temat: Rak piersi przewodowy / wewnątrzprzewodowy
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. TK głowy mama miała jakoś tak w czerwcu 2016 r. Niestety bez kontrastu. U ginekologa mama była ok. pół roku temu i wynik usg był dobry.

Najbardziej, to przeraża mnie właśnie ta walka o skierowania na badania.
Jeśli będzie taka konieczność, to wszystkie zalecane przez Was badania zrobię mamie prywatnie.

Dam znać co wywalczę w czwartek u onkologa.
 
Strona 1 z 3
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group