1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak szyjki macicy
Madzia70

Odpowiedzi: 112
Wyświetleń: 51466

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-09-06, 07:56   Temat: Rak szyjki macicy
moina,
Ja bym pewnie nie wytrzymała nerwowo ;) i jakieś leczenie przeciwzakrzepowe bym włączyła. Nawet nie ze względu na podwyższony D-dimer, bo tego nie obniży, tylko ze względu na to, że choroba nowotworowa = zwiększone ryzyko zakrzepów. Dałabym na przykład kwas acetylosalicylowy w dawce 75 mg/dobę (czyli popularny Acard, Polocard, Bestpirin - nazwa handlowa obojętna ;) ) dostępny bez recepty. Ma inny mechanizm działania niż enoksaparyna, ale działanie przeciwzakrzepowe jest :) Trzeba pamiętać, że działanie kw. acetylosalicylowego utrzymuje się ok. 10 dni.
  Temat: Rak szyjki macicy
Madzia70

Odpowiedzi: 112
Wyświetleń: 51466

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-09-06, 07:05   Temat: Rak szyjki macicy
moina,
moina napisał/a:
o ile ze skierowaniem na morfologię nie ma problemów to ze skierowaniem na biochemie już tak . Internista tłumaczy się że , nie może dać takiego skierowania gdyż nie będzie ono honorowane

"Biochemia" to bardzo szerokie pojęcie obejmujące kilkadziesiąt badań :) Nie wszystkie NFZ refunduje, kiedy zlecone są przez lekarza rodzinnego. O ile lekarz pierwszego kontaktu może dać skierowanie np. na poziom kreatyniny (i NFZ zrefunduje takie badanie), o tyle np. wykonanie poziomu dimeru D nie jest refundowane przez NFZ, kiedy zalecone jest przez lekarza POZ - choć każdy lekarz oczywiście skierowanie może wydać. Dodam, że płatne badanie można zrobić bez skierowania.

moina napisał/a:
dała im oryginalny wypis , bo jej powiedziała że musi to mieć u siebie w karcie

Lekarzowi POZ nie wolno brać od pacjenta oryginałów kart wypisowych ze szpitala. Wg rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia do dokumentacji dołączane mają być kopie tych dokumentów.

moina napisał/a:
lekarz internista robi mi problem z wypisaniem skierowania na morfologię oraz biochemie , twierdząc że nie ma podstaw do wystawienia skierowania

Wg wymogów NFZ: lekarz kieruje na badania o ile są mu one niezbędne do postawienia diagnozy i leczenia pacjenta. Mama jako zdiagnozowana i leczona wymogów NFZ nie spełnia. Można by się oczywiście zastanowić, czy spełnia wymogi standardów postępowania w obserwacji takiego pacjenta jak Twoja Mama, ale to jest pytanie do onkologa prowadzącego (ja tego nie wiem).
mufaso83 napisał/a:
poprosiliśmy o wystawienie dla lekarz rodzinnej informacji o zaleceniach i od tej pory problemu nie mamy.

I to będzie najlepsze rozwiązanie. Bo może wcale nie trzeba pobierać Mamie krwi co chwilę (pomyśl, ile ten biedny, schorowany organizm natrudzi się, żeby wyprodukować te 5 ml nośnika tlenu, które my lekką ręką co chwilę zabieramy?) za to warto zrobić rtg klatki piersiowej raz na jakiś czas.

moina napisał/a:
Twierdzi iż nie ma podstawa do wypisania tego leku [Clexane] a samo to że są podwyższone D-dimery nie są dla niej podstawa do wypisania tego leku

To akurat prawda, jeśli u Mamy nie ma cech żylnej choroby zakrzepowo - zatorowej (ŻChZZ). Dimer D rośnie w kilku sytuacjach, między innymi w ŻChZZ i w chorobach nowotworowych. Enoksaparyna (Clexane) jest substancją zapobiegającą zakrzepicy, natomiast nie ma wpływu na obniżenie dimeru D w chorobie nowotworowej. Oczywiście nowotworom też może towarzyszyć zakrzepica i często towarzyszy, i wtedy stosowanie enoksaparyny jest zasadne. Natomiast stosowanie Clexane nie obniży dimeru D, jeśli zakrzepicy nie ma, a narazi Mamę na powikłania związane z leczeniem przeciwzakrzepowym. Dlatego w tej sytuacji zaleciłabym wnikliwą obserwację pacjenta pod kątem ŻChZZ właśnie i oczywiście zastosowanie enoksaparyny wtedy, kiedy będzie potrzebna.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group