1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: marihuana medyczna (CBD) jako pomoc w walce z nowotworami
Liszka

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22381

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2018-01-08, 21:35   Temat: marihuana medyczna (CBD) jako pomoc w walce z nowotworami
Justyno, Ty jesteś moderatorem tego forum a ja tylko chwilowym (oby) jego użytkownikiem. Pozwól więc, że "nie będę się kopać z koniem" (bez urazy). Z mojej strony to koniec dyskusji, bo nie zmierza ona, w moim przekonaniu, do szczęśliwego finału. Nie chciałabym zostać zbanowana, zostawiłam tu cząstkę siebie i dobrze mi tu nadal. Nie mam także w sobie wystarczająco dużo ognia i zwyczajnie czasu, aby teraz poświęcać go aż w takiej ilości na pisanie wiadomości. Pozwolę więc zakończyć sobie jedynie ten wątek (oczywiście chętnie przeczytam Twoją odpowiedź, ale nie gniewaj się, już na nią nie odpowiem), tym cytatem:

"Z roku na rok pojawia się coraz więcej danych wskazujących na możliwość wykorzystania kannabinoidów w leczeniu chorych z nowotworami. Badania prowadzone in vitro na hodowlach komórkowych oraz in vivo na modelach zwierzęcych wykazały, że fitokannabinoidy, endokannabinoidy oraz kannabinoidy syntetyczne i ich analogi mogą hamować wzrost wielu typów nowotworów, działając na komórki neoplastyczne cytostatycznie, cytotoksycznie oraz wpływając na modyfikacje szlaków sygnalizacyjnych, co prowadzi do aktywacji programowanej śmierci komórkowej, inhibicji neoangiogenezy lub zahamowania migracji komórek nowotworowych. Aktywność ta w zależności od rodzaju kannabinoidu i typu nowotworu może być zależna lub niezależna od receptorów CB1 i/lub CB2 [32]. Wrażliwość na kannabinoidy wykazano m.in. w przypadku komórek gluczoakoraka płuc [51], glejaka [47], raka tarczycy [17], raka piersi [39], raka stercza [58], chłoniaka z komórek płaszcza [26], raka trzustki [10], raka okrężnicy [55] i czerniaka [7]. Należy przy tym zaznaczyć, że jak wskazują
liczne badania, kannabinoidy są pozbawione działań niepożądanych związanych z innymi chemioterapeutykami, a ponadto działają wybiórczo, ich aktywność antyproliferacyjną stwierdza się przede wszystkim w komórkach transformowanych, a tylko w nieznacznym stopniu
w komórkach prawidłowych [75]."

Całość artykułu jest pod tym adresem i jest to publikacja z 2016 roku: https://www.researchgate....fce491b6311.pdf

Staram się zrozumieć Twoje intencje, ale przypomina mi się od razu historia Augusto i Michaeli Odone, czy niezbyt szczęśliwe początki funkcjonowania witamin, w które nikt nie wierzył bo nie było ich przecież widać, wyśmiewano także akupunkturę mimo, że medycyna chińska radziła sobie z wieloma schorzeniami równie skutecznie, co medycyna Zachodniego Świata. Świat medycyny zachodniej zawsze odpierał się na twardych dowodach, wielokrotnych próbach, piramidzie wymagań i właściwie trudno się temu dziwić bo lekarze nie mogą działać wedle własnego widzimisię. Ale jakże łatwo przekroczyć jest tę granicę, za którą nie widać już pacjenta tylko liczby, nie widać czyjejś nadziei a jedynie statystykę.

Pozostanę więc przy swoim zdaniu a jest ono takie, że wiele przeprowadzonych już badań i wiele prowadzonych obecnie badań wskazuje że kannabinoidy mogą odegrać istotna rolę w leczeniu niektórych nowotworów, mogą również poprawić komfort życia chorych, a to także odgrywa bardzo ważną rolę.

The floor is yours, jak mawiają anglojęzyczni. Życzę Ci spokojnej nocy i dziękuję za rozmowę.
  Temat: marihuana medyczna (CBD) jako pomoc w walce z nowotworami
Liszka

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22381

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2018-01-08, 18:30   Temat: marihuana medyczna (CBD) jako pomoc w walce z nowotworami
JustynaS1975 napisał/a:

Nie przedstawiłaś żadnych dowodów naukowych (publikacje itp.), że wpływ marihuany i konopi siewnych w leczeniu chorych onkologicznie staje się bezsprzeczny.
Pozdrawiam


Ten abstrakt wydaje się intersujący: http://jpet.aspetjournals...18/3/1375.short

Tu jest ciekawa wzmianka: https://www.sciencedirect...305737212001399

Oraz tu: https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC3442177/

Naprawdę, w języku angielskim (i zapewne nie tylko), jest takich danych coraz więcej. Nie są to artykuły z magazynów popularnonaukowych, nie sądzę wiec, żeby wszystkie te osoby prowadzące badania były niewiarygodne. Mogłabym tu zamieszczać takie linki przez kilka kolejnych kwadransów, ale przecież nie o to chodzi, aby udowadniać kto ma rację (zwłaszcza tutaj nie powinno to mieć miejsca). Nie czuję się także dostatecznie kompetentna, aby dyskutować na poziomie akademickim z uwagi na brak stosownego wykształcenia (jestem lingwistką). Fakt ten nie czyni jednak ze mnie zupełnej ignorantki i nie pozbawia mnie umiejętności wyciągania wniosków, choć oczywiście staram się z pokorą podchodzić do własnych ułomności. Nie jest moją intencją dyskutowanie na temat poziomu skuteczności i spektrum w jakim działać mogą pochodne marihuany i kannabinoidów. Chciałam zwrócić jedynie uwagę, że lekceważące wypowiedzi na ich temat też już chyba powinny zostać zarzucone.

Pozdrawiam
  Temat: marihuana medyczna (CBD) jako pomoc w walce z nowotworami
Liszka

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22381

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2018-01-08, 17:32   Temat: marihuana medyczna (CBD) jako pomoc w walce z nowotworami
JustynaS1975 napisał/a:


Dwa pozostałe zalinkowane artykuły głównie dotyczą neurologii.

Pozdrawiam


Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Zamieściłam je celowo, nie chodziło mi bowiem tylko o działanie tych substancji (CBD zwłaszcza) jedynie w przypadku chorób nowotworowych, ale także i w przypadku innych chorób. Po prostu nieco uwiera mnie takie ogólne wrażenie jakie odnoszę (może niesłusznie) w aspekcie wykorzystywania marihuany i konopi siewnych w leczeniu chorych. Uważam, że są one lekceważone podczas gdy ich wpływ na kondycję wielu pacjentów staje się bezsprzeczny.

Ja także pozdrawiam

[ Dodano: 2018-01-08, 17:36 ]
marzena66 napisał/a:
ja ze swojej strony dodam, że my nie zabraniamy pisać o tym, dyskutować bo nawet na forum jest dział przystosowany do tego, my nie pozwalamy na forum umieszczać linków do sklepów, szamanów, czy reklam towarów, to jest po prostu zabroniene zgodnie z Regulaminem forum.


OK, rozumiem. Dziękuję za wyjaśnienie, miałam takie wrażenie, że "sproszkowany psi pazur" i wyciągi z marihuany czy konopi siewnych zostały tu jakoś dziwnie zrównane w skuteczności ;)
  Temat: marihuana medyczna (CBD) jako pomoc w walce z nowotworami
Liszka

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 22381

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2018-01-08, 00:10   Temat: marihuana medyczna (CBD) jako pomoc w walce z nowotworami
Trochę spóźniona ta moja odpowiedź, dyskusja już się chyba przetoczyła, ale pozwolę sobie nie zgodzić się na temat braku badań efektywności CBD.

Poniżej linki do stron traktujących o CBD, warto zwrócić uwagę, że niektóre publikacje mają już kilka lat. Jestem zadeklarowaną zwolenniczką metod konwencjonalnych, ale od kilku lat naukowcy i lekarze publikujący w magazynach medycznych nie wypowiadają się na temat tychże metod jedynie pozytywnie. Odnieść można wręcz wrażenie, że wielu z nich jest zawiedzionych skutkami leczenia konwencjonalnego. Moim zdaniem, należy pozostawać otwartym na wiele różnych opcji, co oczywiście nie znaczy, że należy rzucać się w wir szaleństwa zjadania pestek, wypijania litrów dziwnych ziół itp. Jednakże, marihuana i jej pochodne, a także konopie siewne i CBD zasługują na uwagę szczególną.

A teraz lektura:

https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC3579246/

http://www.uab.edu/news/r...urology-meeting

http://www.thelancet.com/...0674-1/fulltext

Próby leczenia epilepsji przy pomocy marihuany odnotowano już w 18-stuleciu a dziś dobrze już wiemy, że roślina ta i jej pochodne łagodzą ból towarzyszący wielu chorobom nowotworowym, redukują nudności i poprawiają apetyt. Nawet jeśli nie leczy nowotworów, to pomaga poprawić kondycję chorego, co przecież ma ogromne znacznie dla powodzenia konwencjonalnego leczenia. Coraz częściej mówi się także, że hamuje rozwój i migrację komórek nowotworowych.

Respektując zasady tego forum nie musimy przecież popadać w kolejną skrajność i odrzucać wszystko to, czego rutynowo w leczeniu się dziś nie stosuje. Każda przesada jest szkodliwa. Nie oczekuję po CBD i THC cudów, ale jest wiele publikacji wskazujących, że mogą być one znakomitych uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego i naprawdę nie potrzeba wiele wysiłku, aby dowody na to znaleźć w szanowanych publikacjach.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group