1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 18
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-02-11, 13:18   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
swilek2 napisał/a:
(...) jednak skóra w okolicy stawów skokowych to sahara.

Wiem, że w aptece są dostępne preparaty na suche stopy właśnie dla chorych po chemioterapii i radioterapii ( w cenie dwudziestu kilku zł.).
Masć z kasztanowca na pewno pomoże. Natomiast po chemioterapii - tego samego dnia proszę zrobić na całe przedramię okład z Altacetu (trzymać aż do wyschnięcia ) a po zdjęciu troszkę natłuścić skórę tej okolicy.

Zaglądaj tutaj i pisz jak idą sprawy. :-D
Pozdrawiam ciepło.
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-02-11, 10:14   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Z tego względu - jak napisał greg1990:
Cytat:
Basen sobie zdecydowanie odpuść, zbyt łatwo złapiesz tam infekcję - zdecydowanie nie polecam.

lepiej nie korzystać, a poza tym woda jest mocno chlorowana, może nasilić problemy skórne.
Pływanie w basenie samo w sobie nie jest zakazane, pod warunkiem, że nie masz odczynów skórnych i taka atrakcja zdecydowanie poprawia samopoczucie.

swilek2 napisał/a:
Nie wiem czy przy chlorowanej wodzie skóra ( i tak już wysuszona) nie będzie podrażniona.

Oczywiście, że jeszcze bardziej wysuszy, a wysuszona skóra jest bardzo podatna na pęknięcia i uszkodzenia...
Możesz spróbować zastosować na skórę specjalne dermokosmetyki o działaniu ochronnym. Ale najważniejsze to regularne natłuszczanie i nawilżanie skóry 2 lub 3 razy dziennie odpowiednim balsamem o działaniu regeneracyjnym i ochronnym. Do mycia ciała używaj mydełka delikatnego o pH neutralnym dla skóry. Prysznic lub kąpiel w ciepłej ( letniej ) wodzie, nie dłużej niż 10 minut.

Na pewno wiesz, że należy codziennie zmieniać bieliznę osobistą i bardzo często pościelową - ze wzgląd na niekorzystne działanie cytostatyków wydalanych po części przez skórę.
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-02-10, 20:18   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
swilek2 napisał/a:
Jeszcze pytanie czy będzie mnie czekać naświetlanie. Ale to już jak rozumiem PET wykaże.

Tak, badanie PET wykaże czy terapia była skuteczna. I zwykle jest wystarczająca, ale w niektórych przypadkach stosuje się radioterapię - jako uzupełnienie chemioterapii.

swilek2 napisał/a:
Co do ręki to pytałem i ciągle słyszę że teraz to nieważne, ważniejsza jest moja aktualna choroba.

Ależ to oczywiste - teraz wszystkie wysiłki należy skierować na chorobę podstawową.

swilek2 napisał/a:
Mam jej nie przeciążać jednak robić wszystkie czynności domowe.

Nie przeciążać ale na miarę możliwości ręką poruszać i wykonywać czynności domowe. Bo w przeciwnym razie może dojść do ograniczenia ruchomości w stawie i powstania przykurczu....
I jak Dorota poradziła, ja też proponuję maść z kasztanowca na zmęczone, obolałe i uszkodzone żyły cytostatykami. Nie pozwól na toczenie chemii tymi żyłami, bo mogą przepuszczać.

swilek2 napisał/a:
Zastanawiam się jeszcze nad rowerem jak śnieg odpuści.... Czy to za duże obciążenie?

Myślę, że tak. Na rower wsiądź kwiecień - maj. To wszystko oczywiście zależy od Twojego samopoczucia, dozuj stopniowo wysiłek...
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2013-02-10, 17:21   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Witam,

swilek2, jak miło Cię widzieć..... :)

I bagaż doświadczeń już za Tobą. Jak ten czas szybko leci....

swilek2 napisał/a:

Mam takie pytanie: na ostatnim wypisie po chemii napisali mi taką diagnozę " C83.1 z małych wpuklonych (szczelinowatych = cleaved) komórek (rozlany) " natomiast wcześniej pisali "pierwotny chłonniak B-komórkowy śródpiersia" jest to jakaś różnica?

Innymi słowami, chłoniak pierwotny śródpiersia z dużych komórek B (PMLBCL), jest odmianą DLBCL.
Schemat leczenia czyli CHOP jest standardem.
Te chłoniaki cechują się sporą chemiowrażliwością. Odsetek uzyskiwanych całkowitych
remisji przekracza 60%..

swilek2 napisał/a:
Badanie z trepanu wykazało że szpik jest wolny.

Dobra informacja, bez nacieku na szpik.

swilek2 napisał/a:
Powiedzcie jeszcze jak to jest z powrotem do pracy po całym leczeniu. Chodzi mi o to że jak lekarz stwierdzi że jestem wolny od "dziada" to jest jakaś rechabilitacja czy coś takiego?

Zasadniczo każdy pacjent w indywidualny sposób radzi sobie z chorobą i w swoim rytmie odzyskuje pełnię sił. Bardzo wielu pacjentów po 8 miesiącach od rozpoczęcia leczenia wraca do niemal normalnego trybu życia. :) Są wprawdzie troszkę osłabieni i nie mogą sobie pozwolić na zbyt szybkie tempo życia ( praca obciążająca fizycznie lub psychicznie ), ale udzielają się towarzysko, podróżują, zwiedzają itp. to znaczy nie przebywają cały czas w domu.

swilek2 napisał/a:
Ręka prawa spod której miałem wycinany węzęł do dziś przy trochę większym obciążeniu mnie rwie. Lewa w którą dostaje kroplówki cały czas też nie lepiej, żyły spalone jak to pielęgniarka stwierdziła też boli. O kondycji nie mówię bo wejść na 3 piętro to zadyszka jak po biegu kilometrowym.

Mam nadzieję, że objawy które podałeś są przejściowe. Przy najbliższej wizycie porozmawiaj o nich z lekarzem. Nad kondycją pracuj powoli, stopniowo ( drobnymi kroczkami ) i z czasem powinno być dobrze..

Pozdrawiam i życzę szybkiego odzyskania sił i dużo zdrowia. :)
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-11-16, 14:52   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Witaj swilek2 :)
dzielny wojowniku...
Włosami się nie przejmuj, odrosną. Najważniejsze to czuć się w miarę dobrze podczas chemioterapii a przede wszystkim odzyskać pełne zdrowie.
Mam dla Ciebie stronę, do której możesz zajrzeć i pogłębić swoją związaną z choroba.

klik

Rozpocząłeś leczenie...i będziemy z Tobą cały czas... :uhm!:

Cytat:
Lekarz polecił mi jagody goji - co o tym sądzicie?

Poczytałam co nieco, tego nie przyjmowałam, więc nie mogę się wypowiedzieć.

Pozdrawiam..
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-30, 19:51   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Owszem, czas ma kluczowe znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych. Myślę że podjęcie decyzji o wdrożeniu leczenia nie potrwa dłużej niż tego wymaga sytuacja kliniczna. :)

swilek2, jak widzisz nie pozostaniesz sam z problemem. Tu na naszym Forum zawsze możesz liczyć na pomoc i wsparcie.

Trzymaj się... :-D
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-30, 17:28   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Cytat:
Rozpoznanie na wyniku to: primary mediastinal b-cell lymphoma

Pierwotny chłoniak śródpiersia z dużych komórek limfocytów B

Ponieważ istnieje podobieństwo komórek PMBL do komórek komórki Reed-Sternberga
występujących w ziarnicy złośliwej (choroba Hodgkina), często potrzeba badań różnicujących.

I dlatego - tak myślę, otrzymałeś skierowanie do szpitala. prawdopodobnie w celu przeprowadzenia dokładniejszych badań i uzyskania dokładniejszych informacji klinicznych. Na marginesie wspomnę, że obie dotykają najczęściej ludzi młodych przed 34 rokiem życia.
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-26, 21:26   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Czas szybko biegnie- za 4 dni - będzie wszystko jasne... ;)
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-26, 09:38   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Witaj swilek,
Cytat:
CD20 (+); CD3 (+); CD30(-); CD15 (-); MAC387 (-); ALK-1; EMA (-); Ki-67 90%.

Otóż te tajemnicze skróty opisane w badaniu immunohistochemicznym (IHC) służą do identyfikacji typu chłoniaka.

Cytat:
I co to wszystko znaczy?

Czy to jest chłoniak, i ewentualnie do jakiego należy podtypu ? - to zadanie lekarza. :)

Nie zwlekaj z wizytą..
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-22, 10:55   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
swilek2, życzę Ci dużej cierpliwości w chorobie. Pamiętaj - zawsze jesteśmy do dyspozycji ( na miarę naszych możliwości ). Tak czy inaczej jedziemy na jednym wózku... Jak coś już będzie wiadomo odezwij się.
Pozdrawiam :) i ... :uhm!:
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-21, 21:00   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
swilek2 napisał/a:


Oj lepiej nie wymieniaj bo się załamie ;)
Ciekawe tylko jakie są terminy oczekiwań na poszczególne badania. Widziałem w poście o węzłach ile ktoś czeka na biobsję. Porażka.

Rożny jest czas oczekiwania na badania i wyniki. Wszystko zależy od ośrodka w którym są badania wykonywane a przede wszystkim od sprawności organizacyjnej tejże placówki.

Cytat:
Czyli czeka mnie jeszcze troszkę czekania na właściwe leczenie. Choć już zaczełem pić soczki z buraczków :mrgreen: tak na wszelki wypadek.

Ile to potrwa trudno powiedzieć... Soczki z warzyw i owoców są wręcz zalecane.... :-D

:okok"
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-21, 20:37   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Inne dodatkowe badania diagnostyczne zależne są od stopnia trudności z postawieniem diagnozy. Niekiedy wykonuje się dodatkowo - rtg nosogardła, tomografię komputerową , USG, trepanobiopsję szpiku z kości biodrowej, testy tarczycowe. Jak również także urografię, pasaż przewodu pokarmowego, ekg lub usg serca....
Mam wymieniać więcej ? ;)
Tych badań wszystkich mam nadzieję nie zlecą - oczywiście wszystkim decyduje lekarz prowadzący. :)
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-21, 20:23   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
swilek2 napisał/a:
Wiem :)
Jednak od pierwszego zabiegu mineło właśnie 3 miesiące i już trochę mam dość czekania na diagnozę :cry: .
Ale cóż takie życie :-D


Objawy sygnalizujące chłoniaki często mają niespecyficzny przebieg, stąd bardzo ważne jest, żeby wykonać szereg badań by je ocenić, porównać itd...
Część badań masz za sobą, teraz już nie powinno długo trwać. :-D
Głowa do góry, :) medycyna coraz lepiej daje sobie radę z nimi - jeśli rzeczywiście to choroba z grupy chłoniaków.
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-21, 20:04   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Dokładna diagnostyka wymaga czasu. :) To ważne poprawnego przeprowadzenia leczenia.. :uhm!:
  Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Jolana

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 56953

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2012-10-21, 19:52   Temat: Czy to musi byc chlonniak?
Cytat:

przewertowałem właśnie wypisy i znalazłem: LDH 439,0U/l


Zdecydowanie za wysoki.
Norma - 120-240 U/L
Gdy jest podwyższony o wiele łatwiej postawić diagnozę. No nic czekamy na wyniki...i dalsze postępowanie.

Trzymaj się... :)
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group