1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór jelita grubego, przerzuty wątroba, podejrzenie pluc
Jolana

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7507

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-14, 20:45   Temat: Nowotwór jelita grubego, przerzuty wątroba, podejrzenie pluc
Sama terapia onkologiczna dla pacjenta jest związana z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi - niekiedy długofalowymi. Osłabienie występuje dosyć często. Objawy "nietolerancji" nasilają się z każdym kolejnym podaniem leku ( zjawisko kumulacji).

ALE, niezmiernie ważną sprawą jest określenie ogólnego stanu zdrowia Taty i wydolności poszczególnych narządów. Pomocne są badania laboratoryjne wykonywane z krwi i moczu.

Jeśli wszystko jest w granicach normy -to uważam, że propozycja lekarza jest słuszna. Rezygnacja z leczenia zmniejsza szansę na poprawę zdrowia. Decyzja zawsze należy do chorego.
  Temat: Nowotwór jelita grubego, przerzuty wątroba, podejrzenie pluc
Jolana

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7507

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-12-14, 16:06   Temat: Re: Nowotwór jelita grubego, przerzuty wątroba, podejrzenie
AndrewKR napisał/a:

Czy nie zrezygnować z chemioterapii lub z leczenia avastinem.

W tej kwestii proszę słuchać rady/propozycji lekarza prowadzącego Tatę. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Pacjenta.

AndrewKR napisał/a:

Czy zmiany na płucach mogą być zmianami przerzutowymi jeśli główne ognisko zostało usunięte? Czy nowe zmiany na wątrobie to też przerzuty?

Tak - to są zmiany przerzutowe. Obecnie uległy dyskretnej regresji. Nowe zmiany w wątrobie również są opisywane jako przerzutowe i noszą miano progresji czyli są rozwojowe.

Odnośnie ogniska pierwotnego - cechą nowotworów złośliwych jest to, że ich komórki rozsiewają się w organizmie. W tym celu wykorzystują drogę krwi lub chłonkę. I właśnie dlatego, że guzy przerzutowe powstają w wyniku rozsiewu nowotworu - istnieje zawsze ryzyko przerzutu, mimo leczenia operacyjnego ogniska pierwotnego, mimo leczenia uzupełniającego... Stąd tak ścisły jest nadzór onkologiczny u każdego chorego na nowotwory złośliwe. Aby w porę podjąć odpowiednie działania. Nie wiem czy wiesz, że w guzie który ma pół cm średnicy - jest 5 miliardów komórek... Wyobrażasz sobie?

Aby doszło do przerzutu wystarczy - aby oderwała się jedna lub kilka komórek a zapoczątkują powstanie nowego ogniska tego samego nowotworu w nowym miejscu...
Nie zawsze leczenie onkologiczne jest skuteczne. Dlatego zawsze jest sprawdzana reakcja czyli wynik leczenia. Od tego wyniku jest uzależnione dalsze postępowanie medyczne.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group