1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 35
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-10-12, 10:52   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
missy, Ola Olka,
bardzo dziękuję za odpowiedzi :) zatem zrobię USG za pół roku.

Może faktycznie trochę panikuję, ale pomału będziemy myśleć o powiększeniu rodziny, a do tego chciałabym mieć jasną i klarowną sytuację, że nic nie stoi na przeszkodzie :)
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-10-08, 09:51   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Cześć :)

Rok temu zdecydowałam się na docięcie marginesów, niedawno miałam kontrolne USG i mammografie, dziś odebrałam wyniki. W mammografii czysto, z dopiskiem, że z uwagi na gęste utkanie zaleca się uzupełniające USG

USG
W piersi lewej (tam gdzie 6 lat temu DCIS) widoczne są pojedyncze rozsiane torbiele. Największa z nich znajduje się na godzinie 6, w odległości 2 cm od brodawki, w sąsiedztwie blizny pozabiegowej. Ma wielkość 8x5mm, zawiera wewnętrzne przegrody. Innych zmian ogniskowych, poszerzeń przewodów mlekowych nie uwidoczniono. W dołach pachowych nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych.
BIRADS 2

Mam się zgłosić na kontrolę za rok. Znalazłam informacje, że torbiele wielokomorowe statystycznie mają większe szanse na zezłośliwienie. Powinnam nalegać na biopsję, czy to już dmuchanie na zimne?
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-11-12, 13:39   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Cześć!

Trochę minęło od biopsji, ale dopiero teraz chirurg-onkolog stwierdził, że najsensowniej będzie dociąć marginesy wokół zmiany opisywanej wcześniej jako B3, ponieważ pojawiła się ona w miejscu, gdzie kilka lat temu miałam DCIS (poprzednio zachowano marginesy 5mm). Zabieg mam planowany na 27 listopada.
Teoretycznie mogłabym pozostawić to do obserwacji, ale lekarz twierdzi, że lepiej dmuchać na zimne. Co o tym sądzicie?
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-08-05, 09:39   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Wracam z wynikami z biopsji:

" - BLOCZEK A. Trzy wałeczki tkankowe. Pojedyncze poszerzone przewody oraz kilka z cechami Intraductal papilloma. Kategoria B3.
-BLOCZEK B. Dwa wałeczki tkankowe. Pojedyncze poszerzone przewody. Kategoria B2.

BADANIA IMMUNOHISTOCHEMICZNE:
- z bloczka A:
E-Cadherin (+)
SMMS-1(+)
- z bloczka B:
E-cadherin (-)
SMMS-1(+)"

Onkolog powiedział, że jest ok i dalsza opieka w poradni chirurgicznej (bo podobno w poradni chorób piersi nie chcą przyjmować pacjentek z rozpoznaniem onkologicznym...). Domyślam się, że taka decyzja wynika z tego, że od wycięcia guza minęło już 5 lat.

W związku z tym pytanie do Was - czy tak powinna wyglądać standardowa ścieżka? Domyślam się, że już nie tak chętnie i nie tak często będą mi robić badania (do tej pory USG i rezonans co pół roku) - jak często powinnam mieć wykonywane USG i MRI?

Pozdrawiam :)
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-05-16, 09:03   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Lekarz mi powiedział, że lepiej biopsja mammotomiczna, ponieważ nią postarają się usunąć całość zmiany.
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-05-15, 15:37   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Trochę zaniedbałam swój wątek. Ale w sumie nic ciekawego się nie działo (poza wyjściem za mąż :D ), obrazy porównywalne z poprzednimi, ew zmiany na tyle małe, że pozostawały pod obserwacją.

Wczoraj - kontrolne USG.

"W piersi lewej:
- na godzinie 6, obwodowo, na głębokości 1 cm widoczny jest guzek o nieco niejednorodnej echogeniczności i wymiarach 9x5mm. Morfologia zmiany sugeruje guzek dysplastyczny.
- na godzinie 10, 2 cm od brodawki, na głębokości 0,5 cm gładkościenny, hipogeniczny guzek o morfologii FA.

Z uwagi na chorobę podstawową do rozważenia biopsja gruboigłowa lub mammotomiczna."

Dzisiaj dostałam skierowanie na biopsje mammotomiczną, badanie 7 czerwca.
No to czekamy, po raz kolejny...

[ Dodano: 2019-05-15, 15:37 ]
Trochę zaniedbałam swój wątek. Ale w sumie nic ciekawego się nie działo (poza wyjściem za mąż :D ), obrazy porównywalne z poprzednimi, ew zmiany na tyle małe, że pozostawały pod obserwacją.

Wczoraj - kontrolne USG.

"W piersi lewej:
- na godzinie 6, obwodowo, na głębokości 1 cm widoczny jest guzek o nieco niejednorodnej echogeniczności i wymiarach 9x5mm. Morfologia zmiany sugeruje guzek dysplastyczny.
- na godzinie 10, 2 cm od brodawki, na głębokości 0,5 cm gładkościenny, hipogeniczny guzek o morfologii FA.

Z uwagi na chorobę podstawową do rozważenia biopsja gruboigłowa lub mammotomiczna."

Dzisiaj dostałam skierowanie na biopsje mammotomiczną, badanie 7 czerwca.
No to czekamy, po raz kolejny...
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2018-01-09, 12:03   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Odebrałam wyniki MRI, dokładny wynik przepiszę jak wrócę do domu, ale generalnie bez zmian w porównaniu do badania poprzedniego. Kolejne MRI za pół roku, bo BI-RADS 3.

Dostałam też skierowanie na scyntygrafię kości, termin mam mieć w lutym :) W sumie zastanawiam się, czy to co odczuwam, to faktycznie ból kości, no ale coś mnie boli, szczególnie na wysokości piszczela i kości promieniowej. Czasami też czuję ukłucia w różnych dziwnych miejscach, ale jest to chwilowe. Lekarka powiedziała, że to raczej nie od Tamoxifenu - a wcześniej czytałam, że ten lek może wywoływać podobne objawy. No nic, zobaczymy co tam wyjdzie :)
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-10-23, 20:38   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
gaba, dziękuję za odpowiedź.

Temat depresji nie jest mi obcy, jakby nie było, jestem z wykształcenia psychologiem. Łączę "doła" z zażywaniem tamoxifenu, ponieważ pojawił się on gdy wróciłam do jedzenia pigułek po dwóch miesiącach przerwy. I całkiem poważnie zastanawiam się nad ich odstawieniem, ze względu na coraz to nowe dolegliwości - pajączki na nogach, wypadające włosy, a teraz jeszcze te zaburzenia nastroju. Ech, no nic, trzeba się pozbierać, faktycznie skorzystam z pomocy :)

Pozdrawiam
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-10-23, 10:13   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Po konsultacji z lekarzem zaproponowano mi dwie opcje - albo biopsja pod kontrolą MRI albo obserwacja i ponowne MRI w grudniu. Zdecydowałam sie na drugi wariant, onkolog też mówi, że jego zdaniem to dobra decyzja.
Zatem jednak czekam.
Jeszcze pytanie, czy ktoś sie spotkał z mocno obniżonym nastrojem podczas zażywania tamoxifenu?
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-09-27, 11:07   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Hej, jestem po USG. Biopsji nie bylo, ponieważ na USG nic nie widać... Wizytę u onkologa mam dopiero za trzy tygodnie.. Jak jeszcze, prócz biopsji można zweryfikować co to za ustrojstwo? Mam nadzieje ze każą mi po prostu czekać na rozwój wypadkow.

Pozdrawiam!
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-09-26, 11:01   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
gaba, dziękuję.

Czy endokrynolog ma sens teraz, kiedy jestem na tamoksyfie?
Niby wolno, a mi się wydaje, że szybko, w ciągu pół roku pojawiło się coś całkiem nowego i ma już 8x5 mm :| No nic, to czekam, będę się umawiać na wizytę do ginekologa, postaram się znaleźć takiego który specjalizuje się też w endokrynologii.
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-09-25, 12:28   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Hej.

Wracam z wynikami rezonansu. Cóż, chyba nie jest zbyt kolorowo, i pierwszy raz faktycznie się boję.

"Tak jak we wcześniej wykonanym badaniu w sekwencji dynamicznej po dożylnym podaniu środka kontrastowego uwidoczniono punktowe wzmocnienia w obrębie kwadratu dolno - zewnętrznego piersi lewej oraz niewielkie obszary w obwodowej części piersi prawej.

W stosunku do poprzedniego badania na granicy kwadratów zewnętrznych piersi lewej pojawiło się nowe ognisko wzmocnienia, nieobecne poprzednio zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z naczyń krwionośnych, zmiana wykazuje krzywą typu I - może odpowiadać naczyniakowi. Do przodu od tego ogniska uwidocznia się kolejne ognisko wskazujące nieco słabsze wzmocnienie, również nieobecne poprzednio, z krzywą typu II - zmiana niejasna.

Dodatkowo bardzo dyskretna progresja pojedynczego z węzłów chlonnych w lewym dole pachowym. Wymiary opisywanych poniżej ognisk wzmocnienia wynoszą odpowiednio : 7x3 mm, kolejne z ognisk 8x5 mm. W pozostałym zakresue obraz obu piersi nie uległ istotnym zmianom w stosunku do poprzednio wykonanego badania.

WNIOSKI:
W bieżącym badaniu pojawiły się dwie nieobecne poprzednio zmiany po lewej. Pierwsza wykazuje nieco większe wzmocnienie i krzywą wzmocnienia typu I około 7x3mm - mogąca odpowiadać naczyniakowi, oraz kolejna nieco słabiej odgraniczona zmiana wykazująca krzywą wzmocniena typu II o wymiarach 8x5mm - zmiana niejasna.
Obie zmiany położone są na granicy kwadratów zewnętrznych piersi lewej.
Dodatkowo bardzo dyskretna progresja wielkości pojedynczego z węzłów chłonnych w lewym dole pachowym. BIRADS 3"

Dostałam skierowanie na biopsję gruboigłową pod kontrolą USG - idę za dwa dni. Tylko, że poprzednio taka biopsja mylnie wykluczyła nowotwór, i to dwukrotnie! :| Co jeszcze teraz mogę zrobić? Wyniki będę mieć dopiero pod koniec października - czy ten okres czekania coś zmienia, próbować go przyspieszyć badaniem prywatnym? Teraz, po rezonansie na jego wyniki też czekałam prawie miesiąc.. trochę dołujące, czuję, że ten czas będzie się pewnie strasznie dłużyć.

Staram się sobie wmówić, że to mogą być łagodne zmiany, że BIRADS tylko 3, ale ten węzeł chłonny mnie niepokoi.. jakie mogą być przyczyny jego powiększenia? :(

Pozdrawiam wszystkich,
Agnieszka
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-07, 13:36   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Wracam z wynikami z dzisiejszego USG:

"W operowanej piersi na granicy kwadratów dolnych widoczne jest pozabiegowe zaburzenie architektury tkanki gruczołowej.
W piersi lewej pomiędzy godz. 4-5, w odległości 2 cm od brodawki, na głębokości 5 mm widoczna jest gładkościenna, bezechowa struktura - najpewniej odcinkowo poszerzony przewód mlekowy o wym. 5x2mm.

Zmian ogniskowych w badaniu nie uwidoczniono.
W dołach pachowych nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych.

BIRADS 2
Wskazana dalsza kontrola"

Właśnie mniej więcej w tym miejscu które jest opisane czuję ból. Lekarz stwierdził, że po prostu jestem bardzo wrażliwa. Czym "gładkościenna, bezechowa struktura" może jeszcze być?
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-12-01, 12:18   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
gaba, dziękuję :)

Byłam u lekarza - w połowie przyszłego tygodnia mam mieć robione USG. Dam znać co i jak :)
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Eufrazja

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 43126

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-11-30, 11:42   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
gaba,
Dziękuję za odpowiedź.

Tak, wiem, że dużo kobiet odczuwa ból. Tylko mi w sumie nic nie dolegało, po operacji jakiś czas pobolało - potem spokój. I teraz nagle boli, czuję też jakby zgrubienia w tej piersi, których też wcześniej nie czułam.

Może to jakieś zmiany hormonalne przed okresem - nie mam pojęcia, ale nigdy tak nie miałam, stąd mój niepokój.

Tamoxifen biorę - miałam ok. 2 miesięczną przerwę ponieważ kości mi bardzo doskwierały. Ale znalazłam Tamoxifen innej firmy po którym czuje się dużo lepiej i teraz go grzecznie jem :)

[ Dodano: 2016-11-30, 11:50 ]
Wrzucam też wynik ostatniego MRI:

12.07.2016

"W wykonanym badaniu podobnie jak poprzednio drobnopunktowe ogniska wzmocnienia pokontrastowego, bez odpowiedników morfologicznych w obrazach bez wzmocnienia - w kwadracie dolnym zewnętrznym po stronie lewej oraz podobny obraz po stronie prawej.

Asymetryczne, linijne wzmocnienie gruczołu w obwodowej części piersi prawej w segmencie zewnętrznym górnym. Innych zmian ogniskowych nie uwidoczniono.

W obu pachach widoczne pojedyncze, niepowiększone węzły chłonne.

Węzłów chłonnych przymostkowych nieuwidoczniono. Skóra obu piersi niepogrubiała.

WNIOSKI:
Obraz MR gruczołów piersiowych porównywalny z badaniem poprzednim - z drobnymi obszarami wzmocnienia - tzw. non-mass enhancement
BIRADS 3
 
Strona 1 z 3
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group