1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 17
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-05-03, 11:26   Temat: Rak trzonu macicy
Jestem po kolejnej wizycie kontrolnej w poradni brachyterapii. Lekarz stwierdził, że wszystko jest dobrze i nie widzi potrzeby kolejnych wizyt. Wystarczą kontrolne wizyty u lekarza ginekologa, który mnie prowadzi.

Byłam też u lekarza ginekologa - na poprzedniej wizycie miałam pobraną cytologię
- rozpoznanie; nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego. Atrofia.
- Zalecenia; postępowanie wg wskazań lekarza prowadzącego.
Poza tym wszystko dobrze i następna wizyta kontrolna za 4m-ce.
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-19, 19:08   Temat: Rak trzonu macicy
http://www.forum-onkologi...rofiles/154.htm dziękuje za odpowiedź wobec tego czekam do sierpnia do następnej wizyty kontrolnej i badań.
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-04-18, 22:28   Temat: Rak trzonu macicy
Jestem po kolejnej wizycie kontrolnej w poradni brachyterapii. Lekarz stwierdził, że wszystko jest ok. mammografia i usg piersi też b/zmian. Następna wizyta za rok.
Byłam też u lekarza ginekologa - wykonał mi usg i stwierdził, że wszystko po operacji, brachyterapii i radioterapii wygląda prawidłowo. Mam wykonać USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej i zgłosić się do poradni za 4 m-ce i dopiero wtedy zrobi mi cytologię. Powiedział, że po radioterapii powinno się odczekać ok. roku gdyż wcześniej wykona nie daje prawidłowych wyników.
Czy rzeczywiście tak długo trzeba czekać na I cytologię po radioterapii??
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-11-07, 15:45   Temat: Rak trzonu macicy
Witam
Jestem już po wizycie kontrolnej w poradni brachyterapii. Lekarz stwierdził, że wszystko jest dobrze. Mam wykonać mammografię i usg piersi i z wynikami tych badań za pół roku do kontroli.
Dalsze leczenie u swojego lekarza ginekologa do którego mam sie zgłosić za 1,5-2m-ce.
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-09-30, 17:41   Temat: Rak trzonu macicy
Witam
Po miesiącu radioterapii wróciłam do domu.
Rozpoznanie: Rak trzonu macicy. Stan po zabiegu operacyjnym pT1N0. Stan po brachyterapii dopochwowej, hist pat: adenocarcinoma corporis uteri.
Zastosowano leczenie: radioterapia radykalna pooperacyjna na obszar miednicy, fotonami X15MeV, techniką konformalną wg planu 3D, dawkę 46Gy/t, w dawkach frakcyjnych a2Gy/t.
- chora z rozpoznaniem jw. została zakwalifikowana do uzupełniającego napromieniania na obszar miednicy (na zajęcie szyjki macicy, średnica guza powyżej 2cm). Otrzymała dawkę 46Gy.

Napromienianie zniosłam dobrze. W ciągu miesiąca miałam 2x biegunkę i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie miałam oprócz ciągłego burczenia w brzuchu. Przez czas leczenia miałam dietę bez mleczną i nie jadłam surowych owoców ani warzyw. Ta dieta jest zalecana jeszcze przez 2-3 tygodnie po zakończonym leczeniu.

Lekarz prowadzący mówił, że po radioterapii nie jest konieczna kontrola w poradni, ale zlecił kontynuację leczenia w dziale BRT/brachyterapii/. Wizytę mam umówioną na 28.10.

Kiedy będzie można stwierdzić czy zastosowane leczenie przyniosło spodziewane skutki?
Czy wg Was leczenie prowadzone jest prawidłowo?
Pozdrawiam
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-29, 21:46   Temat: Rak trzonu macicy
Witam
Dziś zakończyłam brachyterapię.
Leczenie:
Planowanie 3D na podstawie CT. Podano II-a frakcję konformalnej dojamowej brachyterapii HDR Ir-192 z planowaniem jednoczasowym.
Dawki II-ej frakcji:
PTV - 7.5Gy
D90 - 7,50Gy
V100 - 90,12%
Pęcherz 2cc - 5,24Gy
Rectum 2cc - 2,59Gy
Esica 2cc - 3,56Gy
Jelita 2cc - 3,14Gy
Czas naświetlania 4,5min.
Dawki całkowite:
PTV -15Gy
D90 - 15,04Gy
Pęcherz 2cc - 9,83Gy
Rectum 2cc - 5,09Gy
Jelita 2cc - 5,72Gy
EQD2
PTV - 21,9Gy
D90 - 21,9Gy
Pęcherz 2cc - 15,6Gy
Rectum 2cc - 5,6Gy
Jelita 2cc - 6,7Gy
BED
PTV - 26,3Gy
D90 - 26,3Gy
Pęcherz 2cc - 26Gy
Rectum 2cc - 9,4Gy
Jelita 2cc - 11,2Gy

Ogólnie czuję się dobrze i od poniedziałku rozpoczynam radioterapię przez 4,5 tygodnia.
Proszę o wyjaśnienie mi co to jest: EQD2 i BED?
Proszę również o wypowiedzi pań które przechodziły leczenie: brachyterapię i radioterapię, jak ją znosiły i czy miały powikłania.
pozdrawiam
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-23, 07:10   Temat: Rak trzonu macicy
W wypisie ze szpitala nie wpisano czasu naświetlania a trwało 3,5 minuty.
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-22, 09:47   Temat: Rak trzonu macicy
19.08. byłam na konsultacji w przychodni brachyterapii. Lekarz onkolog - radioterapeuta stwierdził, że powinnam wziąć brachyterapię przed radioterapią, bo takie jest właściwe leczenie. Dostałam skierowanie na 20.08.
Już jestem po pierwszej brachyterapii. Następna 28.08.
W karcie z leczenia napisano:
Rozpoznanie histopatologiczne: adenocarcinoma G1
Rozpoznanie kliniczne: nowotwór złośliwy trzonu macicy (Rak trzonu macicy po histerektomii z usunięciem przydatków i węzłów chłonnych miednicy małej).
Leczenie kliniczne: Założono walec dopochwowy. Planowanie 3D na podstawie CT.
Podano I-ą frakcję konformalnej dojamowej brachyterapii HDR Ir-192 z planowaniem jednoczasowym.
PTV - 7.5Gy
D90 - 7,54Gy
V100 - 90,94%
Pęcherz 2cc - 4,59Gy
Rectum 2cc - 2,50Gy
Jelita 2cc - 2,58Gy
Epikryza- chora 56l z rozpoznaniem: rak trzonu macicy II, stan po histeroktomii z usunięciem przydatków i węzłów chłonnych miednicy małej, przyjęta do Działu Brachyterapii celem przeprowadzenia konformalnej dojamowej brachyterapii HDR Ir-192 szczytu pochwy z planowaniem jednoczasowym. Plan leczenia 2 frakcje a 7,5Gy/PTV w odstępie tygodnia. Podano I-ą frakcję napromieniania. Techniki i dawki leczenia jak wyżej. Tolerancja leczenia dobra.
Wiele osób piszących przedstawiało ten zabieg jako bardzo bolesny. Być może przy innych schorzeniach tak jest. W moim przypadku nic takiego nie było, był tylko strach po tym co czytałam. Na skutki późniejsze muszę czekać.
Proszę o przetłumaczenie mi leczenia klinicznego.
Pozdrawiam
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-31, 22:07   Temat: Rak trzonu macicy
DumSpiro-Spero, Richelieu Dziękuję bardzo za wyjaśnienie.
Zdziwiło mnie właśnie wpisanie przez lekarza onkologa - radioterapeutę: rak trzony macicy II.
We wtorek będę na CT i jeśli będę miała taką możliwość to zapytam lekarza o rozpoznanie.
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-31, 15:14   Temat: Rak trzonu macicy
Witam
Wczoraj byłam na konsultacji u onkologa radioterapeuty. Lekarka stwierdziła, że muszę przejść radioterapię i wyznaczyła termin od 01.09. przez 4,5 tygodnia. Wystawiła mi też kolejne skierowanie na konsultację brachyterapeutyczną
- rozpoznanie: Rak trzonu macicy II. Stan po operacji,
- powód konsultacji: Wcześniejsze leczenie BRT.
Z dokumentacji medycznej mam tylko wypis ze szpitala i wynik badania patomorfologicznego, które przepisałam wyżej. W Twojej odpowiedzi Richelieu przeczytałam

Cytat:
"W nowotworach ograniczonych jedynie do macicy z naciekiem w mięśniówkę mniejszym niż 50%, z cechą G1 lub G2 oraz przy wielkości zmiany poniżej 2 cm (IA) zabieg operacyjny obejmuje proste usunięcie macicy i przydatków oraz cytologię otrzewnową. Nie jest wymagane leczenie uzupełniające."

i zrozumiałam, że pozostaje obserwacja.

Po wczorajszej konsultacji mam wątpliwość czy w dokumentacji która jest w CO a do której nie mam obecnie dostępu może być moja choroba opisana inaczej niż ja otrzymałam?
I następne pytanie czy w tym stadium choroby powinnam mieć radioterapię i brachyterapię?
Pozdrawiam i proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-25, 22:29   Temat: Rak trzonu macicy
Wielkie dzięki Richelieu
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-25, 18:23   Temat: Rak trzonu macicy
Bardzo dziękuję Richelieu za dobre wiadomości
Jestem trochę spokojniejsza, choć ciągle wystraszona. W czerwcu minęło 3 lata jak MĄŻ przegrał walkę też z gruczolakorakiem.

Jak piszesz brak jest wskazań do leczenia uzupełniającego. Zobaczymy co powie radioterapeuta w środę.
Proszę Cie jeszcze o wyjaśnienie mi tego zapisu z wyniku:
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: W wycinkach z cieśni macicy obecny naciek adenocarcinoma
endometrioidale G-1. Rak powierzchownie nacieka podścielisko.
Pozdrawiam :)
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-24, 14:49   Temat: Rak trzonu macicy
Dziś odebrałam wynik badania patomorfologicznego:
Rodzaj materiału: Narząd cały
Rozpoznanie kliniczne: Ca corporis uteri.St.post adenectomian sin.

01. Miejsce pobrania materiału: Macica-szyjka
Opis makroskopowy:Preparat chirurgiczny o masie całkowitej 60g obejmujący macicę z
prawymi przydatkami. Trzon z szyjką o wym. 75x50x30mm, prawy jajnik o wym.
30x15x25mm, jajowód dł. 70mm, śr. 6mm. Na przekroju w jamie macicy białawy
naciek o wym. 25x24x25mm, makroskopowo przekraczający połowę grubości warstwy
mięśniowej. (2 bloczki )
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Norma. Bez nacieku raka.

02. Miejsce pobrania materiału: Cieśń
Opis makroskopowy: (1 bloczek)
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: W wycinkach z cieśni macicy obecny naciek
adenocarcinoma endometrioidale G-1.
Rak powierzchownie nacieka podścielisko.

03. Miejsce pobrania materiału: Trzon
Opis makroskopowy: ( 3 bloczki)
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Adenocarcinoma endometrioidale G-1 infiltrans
corporis.
Średnica guza 26mm. Nie stwierdzono cech
angioinwazji. Naciek raka nie przekracza
połowy grubości warstwy mięśniowej i jest
ograniczony do trzonu. pT1aNo

04. Miejsce pobrania materiału: Przymacicze prawe
Opis makroskopowy: ( 1 bloczek)
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Norma.

05. Miejsce pobrania materiału: Przymacicze lewe.
Opis makroskopowy: (1 bloczek)
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Norma.

06. Miejsce pobrania materiału: Przydatki prawe.
Opis makroskopowy: ( 2 bloczki)
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Jajnik i jajowód o typowej budowie histologicznej.

07. Miejsce pobrania materiału: Węzły chłonne strona lewa.
Opis makroskopowy: Dwa fragmenty tkankowe śr. od 20 do 25mm. (1 bloczek).
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Wypreparowano jeden węzeł chłonny bez
przerzutu raka (0/1)

08. Miejsce pobrania materiału: Węzły chłonne zasłonowe strona lewa.
Opis makroskopowy: Liczne fragmenty tkanki tłuszczowej, zawierające węzły chłonne.
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Wypreparowano pięć węzłów chłonnych bez
przerzutów raka (0/5).

09. Miejsce pobrania materiału: Węzły chłonne biodrowe strona prawa.
Opis makroskopowy: Trzy fragmenty tkankowe zawierające węzły chłonne. (1 bloczek)
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: wypreparowano dwa węzły chłonne bez
przerzutów raka (0/2)

10. Miejsce pobrania materiału: Węzły chłonne zasłonowe strona prawa
Opis makroskopowy: Liczne fragmenty tkankowe.
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Wypreparowano cztery węzły chłonne bez
przerzutów raka (0/4).

Lekarz ginekolog onkolog wydał mi skierowanie na konsultację radioterapeutyczną i będę ja miała 30.07.2014r.

Proszę o wypowiedzi jakie mam szanse na wyleczenie i jak wg Was leczenie powinno przebiegać.
Będę bardzo wdzięczna za każdy wpis.
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-29, 20:46   Temat: Rak trzonu macicy
Witam
Jestem już po laparoskopii: poszerzone wycięcie macicy z przydatkami prawymi, obustronne wycięcie węzłów chłonnych biodrowo - zasłonowych.
Teraz najtrudniejszy okres ok 3-4 tygodni czekania na wynik histopatologiczny.
  Temat: Rak trzonu macicy
Edvige

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 17887

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-13, 15:12   Temat: Rak trzonu macicy
Już jestem po wszystkich badaniach i konsultacjach. Termin operacji 27.06. Wyniku z badania CT nadal nie znam. Lekarz wypisujący skierowanie do szpitala powiedział, że wynik jest na oddziale gdzie będę operowana i tam dopiero mi powiedzą.
Ponieważ jestem po 2 cesarskich cięciach i laparotomii adnexectomia sin (lekarz powiedział, że nie może zrobić tego zabiegu laparoskopem) a teraz przy kwalifikacji do operacji jest napisane: pacjentka zakwalifikowana do laparoskopowego usunięcia macicy z przydatkami z powodu CA papillare.
Wobec tego mam pytanie czy teraz jest możliwe wykonanie zabiegu laparoskopęm?
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group