1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 21010

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2014-01-28, 09:02   Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
Dyskusja na temat badań klinicznych z udziałem ipilimumabu została wydzielona do nowego "przyklejonego" wątku:
» Badania kliniczne: czerniak bez mutacji BRAF (ipi,niv,inne) «
  Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 21010

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-10-31, 00:07   Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
Informacja dot. możliwości leczenia wemurafenibem czerniaków błon śluzowych (w tym czerniaka sromu) oraz czerniaka gałki ocznej.

Czerniaki błon śluzowych są bardzo rzadkie - to 1-2% wszystkich czerniaków.
Mutacja genu BRAF występuje w nich o wiele rzadziej niż w czerniakach skóry - tj. (na równi z mutacją i amplifikacją KIT) u ok. 25% chorych.

Ze względu na powyższe większość badań klinicznych będących ostatecznie podstawą do rejestracji wemurafenibu objęła wyłącznie chorych na czerniaki złośliwe skóry.

W Unii Europejskiej wemurafenib zarejestrowano jednak do leczenia nieoperacyjnego czerniaka z mutacją BRAF (może być to zatem I linia leczenia). Nie zaznaczono, że chodzi wyłącznie o czerniaki skóry. Można zatem domniemywać, że rejestracja obejmuje również i inne czerniaki (np. błon śluzowych).

Jak wiemy leczenie wemurafenibem w Polsce nie jest dziś w ogóle możliwe (jako lekiem refundowanym). Nie ma bowiem decyzji refundacyjnej, sprawa się przeciąga (Ministerstwo Zdrowia, Agencja Oceny Technologii Medycznych).
Niestety najprawdopodobniej decyzja refundacyjna (jeśli w końcu zostanie podjęta) obejmie wyłącznie leczenie czerniaków skóry. Zostanie tu użyty argument, że nie ma odpowiednich badań klinicznych świadczących o tym, że leczenie wemurafenibem czerniaków innych niż skóry w ogóle może być skuteczne.
Nie jest to sprawa przesądzona jednak delikatnie mówiąc wysoce prawdopodobna.

W tej sytuacji należy się liczyć z tym, że w Polsce nie będzie możliwości leczenia wemurafenibem chorych na czerniaki błon śluzowych.
Sytuacja chorych z czerniakiem gałki ocznej jest taka sama. Z tym, że w tym typie czerniaka mutacja BRAF jest jeszcze rzadsza i prawdopodobieństwo, że wemurafenib mógłby być skuteczny w leczeniu tych chorych jest niestety bardzo małe. Generalnie uważa się, że lek ten nie jest dedykowany dla tej grupy pacjentów.

Ewentualne badania kliniczne z udziałem inhibitorów BRAF (wemurafenib i nie zarejestrowany jeszcze dabrafenib) prowadzone w Europie oraz w Polsce obejmują wyłącznie chorych z czerniakiem złośliwym skóry. Nie ma zatem możliwości kwalifikacji do tych badań chorych z innymi czerniakami.
  Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 21010

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-10-23, 17:08   Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
agah2o napisał/a:
czy można zbadać wcześniej czy ma się mutację genu BRAF czy dopiero gdy są już stwierdzone przerzuty do organów wewnętrzynych?

Nie. Badanie pod kątem mutacji BRAF wykonuje się dopiero w sytuacji gdy mamy do czynienia z rozsiewem czerniaka lub czerniakiem miejscowo zaawansowanym i nieoperacyjnym.

Wykonanie takiego badania jest kosztowne i wymaga specjalistycznych odczynników - w naszym kraju jest zaledwie kilka placówek, które od niedawna mogą to badanie wykonać.

U większości chorych leczenie chirurgiczne wystarczy i nie będzie u nich potrzeby stosowania leczenia systemowego. W tej sytuacji nie ma sensu badać całej populacji chorych.
To badanie dedykowane jest tylko tym chorym, u których leczenie chirurgiczne się nie powiodło lub w ogóle nie można było go podjąć.

Dodatkowa informacja: do badania (oznaczenie mutacji BRAF) nie potrzeba pobierania "nowego" wycinka. Jeśli wcześniej chory był leczony chirurgicznie można wykorzystać materiał (szkiełka, kostka parafinowa) z tamtego okresu.
  Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 21010

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-10-23, 14:06   Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
Dziś wieczorem, w głównym wydaniu Wiadomości TVP1, będzie materiał o ograniczeniach w dostępie do leczenia dla chorych na czerniaki.


Nadal czekamy na Wasze zgłoszenia.
Pozdrawiam ciepło.
  Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 21010

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-10-19, 12:17   Temat: Wemurafenib (Zelboraf) - dostęp do leczenia - PISZCIE
Prośba / apel do chorych na czerniaki


Drodzy.

Jeśli stwierdzono u Was mutację genu BRAF, wiecie, że powinniście być leczeni wemurafenibem (Zelborafem) i ograniczono Wam dostęp do tego leczenia (Wasz lekarz nie jest w stanie Wam go zapewnić pomimo, że stwierdza wskazania do zastosowania tego leku) - proszę o kontakt.

Nasza Fundacja od dawna jest zaangażowana w staraniach o jak najszybszą refundację leczenia przełomowymi lekami na czerniaka: wemurafenibem oraz ipilimumabem.
Nasze starania trwają.
Przyłączcie się do nas, prosimy o kontakt w tym wątku lub na adres email: czerniak@fundacja-onkologiczna.pl


Przy okazji - poniżej - film prezentujący historię choroby i leczenia pana Konrada :) :




pozdrawiam ciepło -

Magdalena Kręczkowska
Prezes Fundacji Onkologicznej DUM SPIRO-SPERO
.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group