1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak płuca lewego T1N1M0 + obciążenia kardiologiczne |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 12958
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2009-05-12, 02:49 Temat: Rak płuca lewego T1N1M0 + obciążenia kardiologiczne |
Aniu
nie pocieszę Cię niestety, ani nie rozwieję Twoich wątpliwości czy zdecydować się na chemioterapię.
Z punktu widzenia onkologicznego chemioterapia byłaby niestety bardzo wskazana.
Można bowiem z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że mogło dojść do rozsiewu.
Pomimo, że guzek pierwotny posiadał niewielkie wymiary - jego rodzaj histologiczny jest źle rokujący. Gruczolakorak płuca potrafi wcześnie i szybko tworzyć przerzuty i szerzyć się drogą krwionośną. Do tego stopień złośliwości histologicznej jest najwyższy: G3 (skala trzystopniowa).
W świetle powyższego nie dziwi fakt, że doszło do przerzutu do węzła chłonnego. Niekorzystnymi rokowniczo są : b.mała odległość zmienionego przerzutowo węzła chłonnego od linii cięcia chirurgicznego, oraz (to b.istotne) obecność zatorów z komórek raka w naczyniach krwionośnych guza. To ostatnie w uproszczeniu oznacza, że komórki raka mogły się dostać do krwioobiegu i "powędrować dalej". Mogły też lub mogą stworzyć tzw. mikroprzerzuty (odległe), których na chwilę obecną nie sposób odkryć jakimkolwiek badaniem obrazowym (ze względu na ich "mikro"rozmiar).
Chemioterapia w takich przypadkach ma za zadanie potencjalne zniszczenie takich (ewentualnych) mikroprzerzutów, zanim urosną i nie będą już reagować na leczenie chemiczne.
Powyższe opisuje jedynie ewentualność tego, co mogło się stać - jednak biorąc pod uwagę przytoczone przez Ciebie wyniki/opisy pragnę Cię uświadomić, że ryzyko tego, że doszło do rozsiewu jest naprawdę duże.
Ryzyko związane z leczeniem chemicznym też na pewno jest spore. W takich sytuacjach decyzję o rodzaju/przebiegu dalszego leczenia powinien wspólnie podjąć zespół : kardiolog / internista / onkolog-chemioterapeuta / być może również neurolog. Taka decyzja nie powinna być podjęta przez tylko jednego lekarza którejś z w/w specjalizacji.
W szpitalach praktykuje się tzw. "kominki" np. onkologiczne, podczas których zapraszani są lekarze innych specjalizacji do omówienia szczególnych przypadków - po czym taki interdyscyplinarny zespół podejmuje decyzję jakie rozwiązanie będzie dla pacjenta optymalne.
Nie napisałaś, gdzie był operowany mąż (Centrum Onkologii? szpital chorób płuc?) i kto podjął pierwszą decyzję o nie podaniu chemioterapii uzupełniającej (lekarz jakiej specjalizacji? decyzję podjął samodzielnie czy była to decyzja zespołu?) plus czy i kto dodatkowo w tym szpitalu męża konsultował (również: lekarze jakich specjalizacji?).
Przyznaję, że sytuacja nie jest prosta - każde rozwiązanie łączy się z podjęciem sporego ryzyka. |
Temat: Rak płuca lewego T1N1M0 + obciążenia kardiologiczne |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 12958
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2009-05-08, 22:04 Temat: Rak płuca lewego T1N1M0 + obciążenia kardiologiczne |
Hej Ania
Trudno nam tu będzie oceniać stan Twojego męża z punktu widzenia np. kardiologicznego,
spróbujemy się jednak odnieść do sprawy biorąc pod uwagę standardy leczenia onkologicznego.
Musisz jednak uzupełnić dane, które tu przytoczyłaś o np. rozpoznanie histopatologiczne. Z czym mamy do czynienia? Rak płaskonabłonkowy? Gruczolakorak?
Jaki stopień złośliwości histologicznej?
T1N1M0 to stopień zaawansowania klinicznego (ocena przed operacją) czy już po zbadaniu materiału operacyjnego histopatologicznie- tj.mikroskopowo? (czyli pT1N1M0)
Ile węzłów chłonnych było zajętych?
Jaki schemat chemioterapii zaleciła obecnie pani onkolog?
Każda konkretna informacja będzie cenna.
pozdrawiam ciepło. |
|
|