1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Dla mnie wyrok
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 53620

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-05, 16:34   Temat: Dla mnie wyrok
stefanek napisał/a:
Zgadzam sie z tymi zaleceniami...

Zatem musi się Pan zgodzić stefanku, że biopsja węzła wartowniczego była u autorki wątku wartościowa.
Wystarczy spojrzeć na wskazania, z którymi się Pan zgodził.
Pozdrawiam.
  Temat: Dla mnie wyrok
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 53620

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-05, 13:32   Temat: Dla mnie wyrok
No dobrze, jak zwał tak zwał. Tak w literaturze polskiej jak i anglojęzycznej znajdziemy czerniaki cienkie zarówno ≤ jak i < 1 mm.

Zastanawia mnie jednakże cel tej dyskusji skoro:





Czy może zna Pan inne, poparte dowodami w postaci odpowiednich badań klinicznych zalecenia?

  Temat: Dla mnie wyrok
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 53620

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-05, 11:56   Temat: Dla mnie wyrok
Cytat:
Cienkie czerniaki (< 1 mm grubości wg Breslowa) są przeważnie wykrywane przypadkowo w czasie badania lekarskiego, natomiast bardzo rzadko przez chorego czy przez najbliższych członków rodziny.

Źródło: Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych — 2013 r. , Aktualizacja na dzień 06.10.2014| Czerniaki skóry
  Temat: Dla mnie wyrok
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 53620

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-05, 11:40   Temat: Dla mnie wyrok
stefanek napisał/a:
W przypadku cienkich czerniakow do 1mm wyciecie wezlow bedzie mialo nikly jesli jakikolwiek wplyw na przezywalnosc bo tylko 5-10% bedzie mialo przerzut do wezla w momencie wyciecia czerniaka.

Cienkie czerniaki to czerniaki < 1 mm grubości wg skali Breslow. Autorka wątku nie ma cienkiego czerniaka, jeśli już mamy się trzymać konkretów.

A w zaleceniach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych nie dostrzegłam niczego, co by sobie zaprzeczało. Staram się jak mogę czytać ze zrozumieniem.
Wytłumaczę jednak: u chorych na czerniaka ze wskazaniem do oznaczenia węzła wartowniczego nie ma żadnej pewności czy jest on zajęty czy nie. To się okazuje dopiero po badaniu. Na kogo wypadnie na tego bęc - ci chorzy, u których węzeł okazał się zajęty i zostaną następnie poddani limfadenektomii mają o ok. 20% większe szanse, że nawrót nie nastąpi. 20% - właśnie dzięki pobraniu do badania węzła wartowniczego. To sporo.
Dyskusję na ten temat uważam za zakończoną.
  Temat: Dla mnie wyrok
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 53620

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-04, 23:09   Temat: Dla mnie wyrok
stefanek napisał/a:
indeks mitotyczny ponizej 1/1mm2

Rzeczywiście, przyznaję i przepraszam, nie dostrzegłam słowa "poniżej". Czyli indeks mitotyczny nie jest podwyższony. To dobrze.

stefanek napisał/a:
Powiedzialbym ze jest 90% szans na to ze nie bedzie nawrotu w ciagu kolejnych 10 lat.

Nie ma się co sprzeczać - jest to granica 80-90%.

stefanek napisał/a:
Nie ma do dzisiaj dowodow na to ze oznaczanie wartownika wydluza zycie w przypadku cienkich czerniakow do 1mm.

To nie całkiem tak:

Cytat:
W badaniu MSLT-1 nie wykazano poprawy czasu przeżycia do wystąpienia nawrotu choroby i czasu przeżycia całkowitego w całej analizowanej grupie chorych poddanych biopsji węzłów wartowniczych w porównaniu z grupą poddaną obserwacji. Jednak w podgrupie chorych z obecnymi przerzutami do węzłów chłonnych przeżycia 5-letnie były znamiennie większe wśród chorych, którzy zostali poddani natychmiastowej limfadenektomii w przypadku stwierdzanego przerzutu do węzła wartowniczego w porównaniu z chorymi poddanymi takiemu leczeniu później, z powodu wykrycia klinicznie jawnych przerzutów (72,3% wobec 52,4%).

Natomiast co do kwalifikacji Chorej do biopsji węzła wartowniczego - była ona niewątpliwa.

Podsumowując: na podstawie czynników obecnie znanych i wpływających na rokowanie - jest ono dobre. Wiadomo jednak, iż istnieją inne, nie opisane i nie przebadane jeszcze czynniki (stąd nazwa "czerniaki skóry" a nie "czerniak skóry) i z tego względu czerniaki mogą się biologicznie bardzo różnić. Trwają badania, które w przyszłości zapewne zmienią system TNM.

Na tę chwilę jednak nie wygląda to Moniko źle.
Podtrzymuję jednak to co napisałam wcześniej odnośnie konkretnych badań kontrolnych.
  Temat: Dla mnie wyrok
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 53620

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-04, 12:58   Temat: Dla mnie wyrok
Moniko, pamiętaj, że:

Cytat:
częstotliwość i rodzaj badań oraz długość obserwacji należy uzależnić od indywidualnego ryzyka nawrotu choroby.

Ryzyko w Twoim wypadku uznałabym za niskie/średnie (to pierwsze ze względu na Breslow, to drugie ze względu na podwyższony indeks mitotyczny).

Najkorzystniejszym czynnikiem rokowniczym w Twym przypadku jest fakt braku przerzutów do węzłów chłonnych. Zmiana nie miała też owrzodzenia, co rokowniczo jest naprawdę ważne.

Nie zaniechałabym co 3 miesiące USG regionalnych węzłów chłonnych, ewentualnie (ale niekoniecznie) RTG klatki piersiowej, natomiast badanie LDH uważam tu za całkowicie zbędne.
Najistotniejsze jest dokładne badanie palpacyjne blizny pooperacyjnej i ogólnie - obserwacja skóry.
pozdrawiam ciepło.


[ Dodano: 2015-02-04, 13:07 ]
Monika84 napisał/a:
A aaaa dodał,że mam 80 % na całkowite wyleczenie.

A propo tego wartownika-ze względu na moja dość skomplikowana sytuacje rodzinna chciałam aby mój lekarz poszerzył mi margines w moim mieście bez oznaczania wartownioka i bez kursowania po wawie.Nie zgodził się,mało tego ostro się wkurzył .Powiedział,że jak się uprę to zrobi tak jak chce,ale będę musiała mu podpisać jakiś tam dokument żeby go rodzina po mojej śmierci nie sądziła.Dodał,że rezygnując z oznaczenia wartownika świadomie skracam sobie życie.

No muszę bo się uduszę... skomentować 8-)
Cierpimy tu na nadmiar fachowców, którzy rzadko mając do czynienia z czerniakiem sami zabierają się za "krawiectwo" i niezwykle często popełniają kardynalne błędy.
Pan dr, o którym wspominasz, to człowiek, któremu postawiłabym dobrą kawę :) Spisał się na piątkę... :) _littleflower_
  Temat: Dla mnie wyrok
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 114
Wyświetleń: 53620

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-02-03, 21:54   Temat: Dla mnie wyrok
Monika84 napisał/a:
Zalecenie z CO to wykonanie badań kontrolnych w swoim regionie co 3 msc-niestety ze stresu nie zapytałam jakie to maja być badania.

Cytat:

Obserwacja po leczeniu

Nie opracowano standardowych zaleceń prowadzenia obserwacji po leczeniu czerniaka skóry — częstotliwość i rodzaj badań oraz długość obserwacji należy uzależnić od indywidualnego ryzyka nawrotu choroby (w zależności od wyjściowego stopnia zaawansowania choroby), przy czym należy pamiętać o możliwości wystąpienia nawrotu po okresie ponad 10 lat
od pierwotnego leczenia.

Rutynowo w ośrodkach onkologicznych stosuje się badania kontrolne co 3–4 miesiące w ciągu pierwszych 2 lat po leczeniu, co 6 miesięcy przez następne 3 lata i później raz w roku. Ryzyko nawrotu jest największe w ciągu pierwszych 3 lat po leczeniu i dlatego rekomendowane schematy badań kontrolnych zalecają intensyfikację kontroli w tym okresie, głównie w celu wykrycia ewentualnego nawrotu lokoregionalnego, który wiąże się z możliwością wyleczenia metodami chirurgicznymi. Podstawą obserwacji po leczeniu jest ocena blizn po wycięciu ogniska pierwotnego i limfadenektomii. Szczególnej staranności wymaga ocena regionalnego spływu chłonnego (ewentualny rozsiew in
transit). Do oceny regionalnych węzłów chłonnych — oprócz palpacji — można stosować badanie USG. Badanie kliniczne można uzupełnić wykonaniem konwencjonalnej RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.

Badania krwi — z wyjątkiem oznaczenia aktywności LDH — nie są zalecane. Badania obrazowe (np. KT lub MR) wykonuje się jedynie w przypadku stwierdzenia podejrzanych objawów, a biorąc pod uwagę coraz skuteczniejsze leczenie choroby przerzutowej, należy rozważać intensywniejsze badania kontrolne u chorych z grupy wysokiego ryzyka.

Podczas badań kontrolnych obowiązuje badanie całej skóry chorego (w związku ze statystycznie większą szansą rozwoju drugiego niezależnego ogniska czerniaka lub innego nowotworu skóry).

Źródło: Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych — 2013 r. | Czerniaki skóry
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group