1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii
gontcha

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5638

PostDział: 'NEWS' - co nowego w onkologii?   Wysłany: 2010-04-12, 21:42   Temat: Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii
Przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej – jak skuteczniej leczyć?

Przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej występują u około 20% chorych z tym typem nowotworu. Są one klasyfikowane jako przerzuty odległe (cecha M1 w klasyfikacji TNM), tak samo, jak przerzuty drogą krwi np. do płuc i w związku z tym są kwalifikowane do chemioterapii systemowej.

Jednak penetracja leków przeciwnowotworowych do wnętrza jamy brzusznej podawanych dożylnie jest słaba i efekt leczniczy jest też niewielki. Rokowanie u chorych z przerzutami do otrzewnej, u których nie ma przerzutów droga krwi (do płuc, wątroby itp.) jest zdecydowanie lepsze i w związku z tym powinno się ich kwalifikować do odpowiedniego procesu leczenia.

Takim leczeniem jest podawanie leków przeciwnowotworowych w sposób ciągły, w podgrzanym do temperatury 42 stopni C płynie, który podawany jest do jamy brzusznej i „obmywa” ogniska przerzutowe. Zabieg ten nosi nazwę Dootrzewnowej Chemioterapii Perfuzyjnej w Hipertermii – DCPH (ang. HIPEC – Hyperthermic Intraperitoneal Perfusional Chemotherapy).

Polega on na skojarzonym działaniu leków przeciwnowotworowych i podwyższonej temperatury, przez co oddziaływanie na komórki nowotworowe jest silniejsze. Przy zastosowaniu wcześniej, przed zabiegiem DCPH, cytoredukcji chirurgicznej w celu zmniejszenia ilości tkanki nowotworowej, osiąga się lepsze wyniki leczenia. Po wykonaniu całkowitej cytoredukcji przerzutów raka jelita grubego do otrzewnej i zastosowaniu zabiegu DCPH jest możliwe uzyskanie przeżycia 5-letniego nawet u ponad 50% chorych.

Zabieg DCPH jest wykonywany w Polsce w Klinice Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku, ale w najbliższym czasie będzie możliwe jej zastosowanie w ośrodkach chirurgii onkologicznej w Lublinie, Łodzi, Krakowie i Bydgoszczy. Procedura jest wpisana do katalogu NFZ, aczkolwiek nie ma jeszcze określonej odpłatności za jej wykonanie.

żródło:
http://www.onkonet.pl/n_nowoscimed.html
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group