1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 19
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Moja ukochana Mama! POMOCY!
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 10459

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-01-26, 22:49   Temat: Moja ukochana Mama! POMOCY!
Konwalio, nie mam dla Ciebie rad, na które czekasz. Nie jestem lekarzem, a doświadczenie z nowotworem na pewno masz większe ode mnie...

Chciałam Ci tylko napisać, że trzymam kciuki za Twoją mamę. W pełni Cię rozumiem - Twoją rozpacz i ból. I dziwi mnie chłód niektórych zabierających tu głos osób - w końcu akurat na forum takiego rodzaju oczekuje się fachowej pomocy i wsparcia...

Moja mama zmarła pół roku temu. Gdy pół roku wcześniej dowiedzieliśmy się o jej chorobie, było jak u Ciebie - rozpacz, panika, chęć działania - ale jak?, no i za wszelką cenę ochrona mamy... U Ciebie, jeśli potwierdzą się przypuszczenia, będzie to drugie zetknięcie z chorobą. Pewnie wtedy czuje sie już inaczej - chociaż sama nie wiem.

My całkowicie zdaliśmy się na lekarzy - nie mieliśmy nic innego do zaproponowania. Moja mama miała "zjedzony" przez nowotwór ukł. pokarmowy - dwunastnica, trzustka, wątroba, woreczek żółciowy, całą drogę żółciową praktycznie...
Dowiedzieliśmy się "przypadkiem" - w szpitalu miała robione liczne badania, w tym i TK - na wszystkich idealny obraz. Wypisana po 2 tg. z diagnozą - kamienie woreczka żółciowego. W międzyczasie przyszły wyniki z gastroskopii - nowotwór dwunastnicy (w czasie badania nie zauważono zmian na innych narządach) i wtedy się zaczęła bolesna walka. Okazało się, że wynik TK był źle opisany - w Centrum Onkologii oglądali płytkę i widzieli już tam wiele zmian. W podrzędnym szpitaliku nie widzieli nic... Bardzo ważne jest więc by konsultować wszelkie wyniki z onkologiem...

Strata mamy jest bardzo bolesna. Na początku jej choroby, nawet nie dopuszczałam do siebie takiej myśli, choć diagnoza była jednoznaczna. Nie wyobrażałam sobie jak mogłoby jej nie być - i nadal tego nie ogarniam! NA początku była załamana, potem silniejsza od nas - dla nas, byśmy tylko jakoś się trzymali. Opis Twojej mamy, jaki zamieściłaś na początku - to opis również mojej mamy. Na początku płakaliśmy razem z nią, później robiliśmy dobrą minę do złej gry - jakby nic złego sie nie działo. nie wiem co jest dobre, ale na pewno nie można pokazać mamie, że tak bardzo cierpimy. Nie można obarczać jej swoim cierpieniem - wiadomo, ona i tak wszystko wie, co sie z nami dzieje, ale gdy będzie widzieć waszą siłe, również będzie silniejsza.

Mam nadzieję, Ze odezwiesz się - i będą to dobre nowiny.

A jeśli jesteś wierząca, polecam modlić się, modlić... To naprawdę pomaga.
  Temat: Podwyższony poziom Ca 19-9
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 27409

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-01-01, 13:08   Temat: Podwyższony poziom Ca 19-9
Dziękuję za odpowiedzi.
paulag24 napisał/a:
a poziom markera CEA jaki Tobie wyszedł?

Nie pamiętam, ale w normie był.

U mojej mamy Ca wynosiło 57. Później już jej nie robiono tego markeru, nie było to potrzebne do chemioterapii.

Krakowianko! U mojej mamy też dopiero gastroskopia wykazała co sie dzieje (tzn. znaleziono tylko guz na dwunastnicy, przerzuty po 3 tyg. już w Centrum Onkologii...)

Aleksandro 1124, jak czuje się Twój mąż? jakie są rokowania? Mógł mieć przeprowadzoną operację? Życzę dużo siły dla Was obojga.

Życzę Wam wszystkim zdrowia i mam nadzieję, że ta choroba okropna nie będzie Was dotyczyć.

Ja mimo dobrych wyników (za tydz. powtórzę CA) nie czuje sie spokojna... Choć z drugiej strony to nie wierzę, że mogłabym być chora - wmówiłam sobie, że mam jeszcze przynajmniej 25 lat, jak moja mama... Mimo wszystko mam takei wrażenie, że mimo profilaktyki tak ciężko jest w odpowiednim momencie "złapać" nowotwór dróg żółciowych...
  Temat: Podwyższony poziom Ca 19-9
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 27409

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-12-28, 17:05   Temat: Podwyższony poziom Ca 19-9
Dzięki za odpowiedź. Jestem po TK - wszystko w porządku.

Dziś przeglądałam dokumentację medyczną mamy. Równo rok temu miała marker Ca 19.9 57. Wcale nie taki duży... TK wyszło wyśmienicie... 4 stycznia wypisana do domu - to stan zapalny. 3 tyg. później okazało się, że operacja już nie może być wykonana, pozostała opieka paliatywna... Wiem, że sobie wkręcam, ale to wszystko jest takie świeże i bolesne, że ciężko myśli skierować na inny tor.
Cały czas zastanawiam się czy choroba mogła tak szybko postępować, że rzeczywiście na zrobionym TK nie było jeszcze jej widać, czy po prostu zawinił człowiek (którego jednak nie obwiniam o nic)...
  Temat: Podwyższony poziom Ca 19-9
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 27409

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-12-02, 15:59   Temat: Podwyższony poziom Ca 19-9
Witam, 4 miesiące temu zmarła moja mama - rak przewodu pokarmowego (dwunastnica, trzustka, woreczek żółciowy, wątroba). Wszystko szło b. szybko... Zrobiłam sobie profilaktycznie badanie na markery Ca 19.9 i CEA. Ten drugi wyszedł ok. Niestety Ca 19,9 wyszedł mi 51 przy normie 37, powtórzony po kilku dniach 41. Miałam robione USg - na wątrobie torbiel i nic więcej. Czy powinnam się niepokoić tym markerem? Chirurg uważa, ze to zapewne jakiś stan zapalny, ale na wszelki wypadek dał mi skierowanie na TK. Termin mam za miesiąc lub prywatnie za 2 dni. Nie wiem czy powinnam czekać aż miesiąc... Co może oznaczać taki poziom markeru? Czy powinnam również wykonać gastroskopię? Czy jeśli juz będę mieć TK to już i tak wszystko będzie widać?

Nie mam żadnych objawów - jedynie cały czas boli mnie (nieznacznie, ale cały czas) w dole pleców.
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-07-22, 07:33   Temat: Chemioterapia
Moja mama wczoraj odeszła... Nie spodziewaliśmy się, że to już... udusiła się - zator płucny...Bardzo się męczyła...A ja nie byłam przy niej...
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-07-19, 14:20   Temat: Chemioterapia
JZ0509 i Asiu 1975 - dopiero teraz przeczytałam Wasze wiadomości - dziękuję za słowa otuchy...

Moja mama nie dostaje już chemii, ponieważ ma płyn w osierdziu - czy rzeczywiście jest to przeciwwskazaniem do chemii, czy powód naprawdę mógł być inny - np. rozpad guza wątroby?

Mama słabo się czuje - psychicznie jest podłamana, do tego słaba jest fizycznie - cały czas by leżała i spała, nie ma apetytu, nawet Nutridrinka nie można w nią "wlać". Poza tym widać, ze ma większy brzuch...

Nie skarży się na ból, ale widać, ze jak sie kładzie, to jakby ją bolało...


Co w takiej sytuacji trzeba robic??? czy mozna jej jakoś pomóc? Wizytę w Centrum Onkologii ma dopiero 8 sierpnia.
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-06-19, 12:02   Temat: Chemioterapia
Dziękuję za odpowiedź, niestety u mnie z angielskim nijak:(. Informacje z wikipedii czytałam już, ale właśnie chciałam coś więcej wiedzieć. Ale juz czytam kolejne teksty... zastanawiałam się, czy nie mozna mamie jakoś pomóc, jakoś ja ochronic.... Nie dostała żadnych lekarstw na tę neutropenię. Za 2 tyg. ma zrobić badanie krwi tylko...

Jezu, chce mi się wyć! Mama jest teraz u mnie, ponieważ ze względu na płyn w osierdziu musi przebywać blisko szpitala...
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-06-19, 08:11   Temat: Chemioterapia
Moja mama wczoraj nie otrzymała kwalifikacji na chemię, ponieważ zebrał się płyn w osierdziu - czy to oznacza, ze już nigdy nie dostanie chemii? Kardiolog powiedziała, że są marne szanse, zeby ten płyn "zleciał" całkowicie. Mama na razie dostała Spironol.

Druga sprawa to neutropenia. Co to w ogóle jest? Znalazłam niewielkie informacje w necie - ale nie wiem i tak czy to minie i czym grozi? Czy w przypadku mojej mamy neutropenia jest wysoka, skoro ma takie wyniki:
D-dimer - 2,42
gran.obojętnochłonne - 0,7 G/l

Trzecia sprawa to, co to oznacza "w centrach pojawiły się silniej hipodensyjne obszary - mozliwe cechy rozpadu" (to odnośnie zmian w wątrobie).

4. poza tym wolny płyn jest wokół innych narządów - wokół wątroby, nad przepona, Czy to tez jest groźne?

Bardzo dziekuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc.
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-21, 16:20   Temat: Chemioterapia
TK 21 grudnia 2012:
Wątroba niepowiekszona, normodensyjna, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, o pogrubiałych do 4 mm ścianach, ze złogami. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka niepowiększona o nieco nierównych zarysach. Miąższ trzustki ulega prawidłowemu jednorodnemu wzmocnieniu po podaniu CM iv. Śledziona bez zmian ogniskowych. Nadnercze prawe pogrubiałe, lewe niepowiększone. Powiekszonych ww. chłonnych nie wykazano. Aorta nieposzerzona. Wolnego płynu w jamie brzusznej nie wykazano.

O ile opis był dobrze wykonany, to czy to możliwe, żeby od końca grudnia do marca tak wszystko się zmieniło?
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-20, 22:42   Temat: Chemioterapia
A te powiększone węzły chłonne mogą oznaczać przerzuty?

Mam poprzednią TK, ale lekarka powiedziała, ze nie można jej porównać z nową, ponieważ były wykonywane inną metodą - wcześniejsza była robiona pod kątem operacji, z której zrezygnowano:(
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-20, 22:09   Temat: Chemioterapia
Moja mama jest po 4. serii chemii, jak również po TK. Bardzo proszę Was o interpretacje:

TK JB:
Wątroba o niejednorodnej gęstości z wyodrębniającymi się obszarami hipodensyjnymi o nieostrych zarysach: w płacie lewym wlk. do 25 mm, w s. 8 wlk. do 34 mm, przy pęcherzyku żółciowym największy obszar wlk. ok. 32x50 mm - meta?
Pęcherzyk żółciowy o pogrubiałych do 10 mm ścianach, w jego swietle złogi - zmiany zapalne?naciekowe neo? Infiltr. car. duodeni - w TK w części zstępujacej ściana dwunastnicy do 12 mm.
Miedzy dwunastnicą a pecherzykiem węzeł chłonny wlk 16 mm.
Podwyzszenie gęstości tkanki tłuszczowej trzewnej okolicy dwunastnicy, wnęki wątroby i głowy trzustki - infiltr. neo?
w s. 4 i 4 obu płuc zageszczenia - raczej włókniste.

Z tego opisu wynika, że gdzie jest umiejscowiony nowotwór?
Gdy jest podany jakiś obszar, to oznacza, ze takiej wielkości jest guz?
Jeśli czyta to jakis lekarz: czy mamę mozna operować jeszcze?

I nieśmiało jeszcze zapytam: a jakie są rokowania?

Z góry dziekuję za odpowiedzi, na które bardzo liczę.
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-13, 19:01   Temat: Chemioterapia
Justyno, dziękuję za odpowiedzi....

Kurczę, nie wiem o co wam chodzi z tymi pytajnikami... Ale w sumie juz nieważne - będę już ogarniać:)

Chodzi o to, że nie trzeba pisać "???????????????" - wystarczy tylko "?", też będziemy wiedzieć, że to pytanie :) / absenteeism
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-13, 12:11   Temat: Chemioterapia
Moja mama dostała drugą chemię. Czuje sie po niej jak nowo narodzona. Cieszymy sie z tego, ale z drugiej strony, czy to rzeczywiście dobrze, ze nie ma zadnych skutków ubocznych?

Drugie pytanie: czy adenocarcinoma to jest rak? Mama miała biopsje wątroby, która to wykazała. gdy pytalam lekarke, to powiedziała, ze to nie rak - że to nic groźnego. A teraz szukam w Internecie i sie okazuje, ze to rak.... Jak jest w końcu naprawdę?

Pytanie 3. czy C17.0 przed rozpoznaniem nowotworu złośliwego jelita cienkiego, to oznaczenie rodzaju nowotworu?

Pytanie 4: jak w badaniach są oznaczane markery, bo nie mogę ich znależć na wypisie z oddziału?

Będę wdzięczna za pomoc

[ Dodano: 2013-03-13, 12:12 ]
Aha, jeszcze jedno: nie mogę się odnaleźć w wynikach badań, jakie są oznaczenia jakiś parametrów wątrobowych?

Naprawdę pojedynczy pytajnik (?) wystarczy - nie trzeba stawiać kilkunastu. / absenteeism
  Temat: Chemioterapia
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 13897

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-14, 21:51   Temat: Chemioterapia
Moja mama dostaje chemię fluorouracil 5-FU 140,0 mg (folfox). Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi coś wiecej na jej temat? Jakie ma działanie? Czy ma na celu zmniejszyć guz?
  Temat: Guz kątnicy. Przerzuty do wątroby
Agnieszka2000

Odpowiedzi: 58
Wyświetleń: 21607

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-13, 10:12   Temat: Guz kątnicy. Przerzuty do wątroby
Dzięki Brmba za pozdrowienia. Moja mama też dzis dostanie chemię. Życzę dużo sił!
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group