1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #16  Wysłany: 2012-08-11, 17:48  


W tej chwili będzie to gdybanie - mogło czy nie mogło. Lekarz opisujący był wówczas o tym poinformowany?
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #17  Wysłany: 2012-08-11, 19:37  


niestety nie był poinformowany gdyż wynik posiewu był do odbioru dopiero 2 dni po TK
_________________
Angela
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #18  Wysłany: 2012-08-18, 06:46  


Witam ponownie!
W końcu coś ruszyło do przodu, wczoraj byłam na konsultacji u torachochirurga z Płockiej, obejrzał moje wyniki i płytkę z ostatniego TK, stwierdził że mam już bardzo wyniszczony organizm i nie widać szansy na poprawę.
W związku z tym zaproponował mi operację usunięcia 2 segmentów płuca (tych gdzie są rozstrzenia) oraz guzka do badania histopatologicznego. Operacja ma być z dojścia bocznego, co to oznacza?
Lekarz zaplanował operację po 20 września.
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #19  Wysłany: 2012-08-18, 07:16  


Cytat:
Operacja ma być z dojścia bocznego, co to oznacza?


Cytat:
BOCZNE DOSTĘPY DO KLATKI PIERSIOWEJ

Anatomiczne granice bocznej powierzchni klatki piersiowej są wyznaczone przez linię środkowo-obojczykową z przodu i kąt dolny łopatki z tyłu. Cięcia wykonane w tych granicach nie umożliwiają wystarczającego dostępu do środkowego śródpiersia, za to zapewniają doskonałe dojście do dołu pachowego oraz płuca. Przygotowanie przedoperacyjne często wymaga zastosowania dwukanałowej rurki intubacyjnej (w resekcji płuca) oraz cewnika wprowadzanego do przestrzeni zewnątrzoponowej w celu kontroli bólu.
Torakotomia pachowa, dawniej wykonywana w zabiegach sympatektomii i wycięcia pęcherza rozedmowego szczytu płuca, obecnie jest rzadko wykorzystywana ze względu na rozpowszechnienie technik małoinwazyjnych, takich jak wideotorakoskopia (video assisted thoracic surgery; VATS). Cięcie to pozwala jednak na szybkie dotarcie do szczytu klatki piersiowej w przypadku wystąpienia trudności podczas VATS, jak również umożliwia resekcję pierwszego żebra. W trakcie zabiegu pacjenta układa się na boku (Ryc. 14). Kończyna górna po stronie operowanej ułożona jest w zgięciu i odwiedzeniu pod kątem 90 stopni, co umożliwia dostęp do dołu pachowego. W przypadku resekcji pierwszego żebra kończynę tę przygotowuje się na jałowo, tak by asysta mogła ją w razie potrzeby przemieszczać. Należy wykonać cięcie łukowate na granicy skóry owłosionej, rozpoczynając od przodu, od mięśnia piersiowego większego, a następnie kierując się do tyłu, w stronę mięśnia najszerszego grzbietu. Po przecięciu powięzi powierzchownej tłuszcz dołu pachowego odsuwany jest „na tępo” od ściany klatki piersiowej ku górze. Nerw piersiowy długi, który przebiega w tylnej części pola operacyjnego, powinien pozostać zachowany. W celu uzyskania dostępu do jamy opłucnowej przecina się mięśnie międzyżebrowe (zwykle na wysokości trzeciego międzyżebrza). Nerw międzyżebrowo-ramienny, unerwiający czuciowo przyśrodkową górną powierzchnię ramienia, opuszcza klatkę piersiową przez drugie międzyżebrze; stanowi on ważny anatomiczny punkt odniesienia. Aby uzyskać dostęp do pierwszego żebra, tkanki zawarte w dole pachowym w dużej mierze odpreparowuje się „na tępo” od ściany klatki piersiowej. Po ostrożnym przecięciu mięśni pochyłych środkowego oraz przedniego uwidocznione zostają struktury przebiegające po pierwszym żebrze, takie jak żyła podobojczykowa, tętnica podobojczykowa oraz splot ramienny. Rozszerzenie torakotomii pachowej jest trudne z powodu ograniczeń anatomicznych.
Torakotomia boczna jest powszechnie stosowanym dostępem, który umożliwia eksplorację wszystkich płatów płuca, osierdzia oraz ściany klatki piersiowej. Cięcie można w łatwy sposób poszerzyć ku przodowi, aby uzyskać dostęp do serca, oraz ku tyłowi, co wykorzystuje się w chirurgii przełyku. Duże znaczenie mają mięśnie ściany klatki piersiowej – najszerszy grzbietu oraz zębaty przedni. Istnieje kilka wariantów bocznej torakotomii oszczędzającej mięśnie, które różnią się przede wszystkim przebiegiem cięcia skórnego, mimo że wszystkie są wykonywane do przodu od łopatki i wymagają w tylnej części uruchomienia mięśnia najszerszego grzbietu (Ryc. 15). W celu uzyskania lepszego dostępu do górnej części klatki piersiowej mięsień zębaty przedni przecina się wzdłuż przebiegu jego włókien. W przypadku konieczności uzyskania dojścia do dolnej części klatki piersiowej mięsień ten należy odciągnąć do przodu bez przecinania. Mięsień zębaty przedni zawsze przecina się do tyłu od widocznego na nim nerwu piersiowego długiego. Po wykonaniu torakotomii zakładany jest rozwieracz do przodu od łopatki, tak aby zapobiec urazowi obręczy barkowej Należy monitorować napięcie żeber i odpowiednio regulować stopień ich rozwarcia. Aby ułatwić większe rozwarcie żeber, można uwolnić mięśnie międzyżebrowe znacznie poza cięcie skórne, zarówno do przodu, jak i do tyłu.
Zamknięcie torakotomii wykonywane jest warstwowo, ze zbliżeniem żeber stanowiących pierwszą warstwę. Wokół żeber przeprowadza się wchłanialne nici znacznej grubości, które dociąga się po założeniu wszystkich szwów. Dotychczas uważano, że przyczyną bólu pooperacyjnego jest uciśnięcie nerwu międzyżebrowego dolnego żebra, mimo że w przypadku torakotomii przednich pęczek nerwowo-naczyniowy przebiega znacznie poza brzegiem żebra i rzadko ulega uszkodzeniu. Anatomia klatki piersiowej po zbliżeniu żeber powinna przypominać tę sprzed operacji. Należy unikać nadmiernego napięcia i zbyt dużego ucisku zbliżonych elementów.
Mięśnie międzyżebrowe rzadko można zszyć, ale należy je do siebie zbliżyć po umocowaniu żeber. Jako pierwszy zszywany jest mięsień zębaty przedni, a następnie w położeniu anatomicznym miesień najszerszy grzbietu. Skórę i tkankę podskórną można zszyć wchłanialnym szwem ciągłym.

źródło: Dostępy operacyjne w chirurgii klatki piersiowej
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #20  Wysłany: 2012-08-18, 11:01  


Operować mnie będzie dr Kupis w Instytucie Gruźlicy na Płockiej w Warszawie.
Mam nadzieję że dobrze zrobiłam decydując się na tą operację w moim przypadku ,chociaż niewątpliwie bardzo się boję ,co będzie potem?
_________________
Angela
 
homer366 


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 183
Pomógł: 28 razy

 #21  Wysłany: 2012-08-18, 12:13  


Dobry lekarz :) Mnie też operował :)
Tylko bardzo zalatany i na dluższe rozmowy nie ma co liczyć .
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #22  Wysłany: 2012-08-18, 12:55  


Mnie poświęcił całe 0.5 godz ,ma wspaniałe podejście do pacjenta,tak ja to przynajmniej odczułam.A ciebie też operował?
_________________
Angela
 
homer366 


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 183
Pomógł: 28 razy

 #23  Wysłany: 2012-08-18, 13:11  


Tak :) przed zabiegiem też miał dużo czasu .Po zabiegu trudno go było zlapać (:
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #24  Wysłany: 2012-08-18, 14:58  


A dawno miałeś operacje?
_________________
Angela
 
homer366 


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 183
Pomógł: 28 razy

 #25  Wysłany: 2012-08-18, 16:53  


W styczniu 2011.
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #26  Wysłany: 2012-08-18, 17:37  


A mógłbyś mi powiedzieć jaka tam jest opieka ,czego dotyczyła twoja operacja?
_________________
Angela
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #27  Wysłany: 2012-10-07, 18:27  


Witam wszystkich cieplutko!
Jestem 9 dni po lobektomii środkowej i resekcji klinowej seg. 6 płuca prawego.
Nie wiem czy to jest naturalne że pomimo środków przeciw bólowych odczuwam intensywny ból pod prawą łopatką i kuliste zgrubienie pod pachą , nad szwem.
Na końcu szwu , pod piersią jest delikatny wyciek ropny , ta część szwu cały czas jest wilgotna i kleista.
Proszę o poradę jak mam postępować w takiej sytuacji, czy może takie objawy są naturalne po takiej operacji?
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #28  Wysłany: 2012-10-07, 18:32  


Jesteś w kontakcie z lekarzem, pokazywałaś mu ten wyciek i zgrubienie? Kiedy zostałaś wypisana ze szpitala?
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #29  Wysłany: 2012-10-07, 18:42  


Wyszłam 2 października , a to zgrubienie zauważyłam dopiero w domu , nie kontaktowałam się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym mnie w szpitalu ,bo nie wiedziałam do kogo mam się z tym zgłosić.
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #30  Wysłany: 2012-10-07, 18:43  


Nie wiem, czy masz zaleconą jakąś kontrolę w poradni torakochirurgicznej bądź innej, ale najlepiej byłoby się zgłosić właśnie tam.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group