1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak prostaty z przerzutami do kości - PSA 163 - co dalej?
Autor Wiadomość
gosiek_k 


Dołączyła: 10 Lip 2017
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2017-07-10, 12:51  Rak prostaty z przerzutami do kości - PSA 163 - co dalej?


Dzień dobry,
piszę w imieniu wujka - 63 lata. Opis choroby:
24.03.2017 - RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa: Objawem dominującym w badaniu jest nasilona osteosklerotyczna przebudowa rusztowania kostnego objętego skanowaniem (kręgi lędźwiowe, kości obręczy miednicznej) o cechach przebudowy metastatycznej (propter Ca prostata / vesicae urinarie).

5.04.2017 - wynik badania histopatologicznego:

GRUCZOŁ KROKOWY/PŁAT LEWY: Gleason score 9 (4+5) - Grade group 5. Naciek raka o największym rozmiarze do 12 mm, widoczny w trzech wałeczkach (3/5), stanowi ok. 60% zbadanego materiału tkankowego. Nie stwierdzono inwazji nowotworowej przestrzeni okołonerwowych ani cech zajęcia tkanek okołosterczowych. Składowa Gleason 5 stanowi około 10% raka widocznego w ocenionym materiale.
GRUCZOŁ KROKOWY/PŁAT PRAWY: Gleason score 9 (4+5) - Grade group 5. Naciek raka o największym wymiarze do 12 mm widoczny w pięciu wałeczkach (5/5), stanowi ok. 90% zbadanego materiału tkankowego. Widać inwazję nowotworową przestrzeni okołonerwowych. Nie stwierdzono cech zajęcia tkanek okołosterczowych. Składowa Gleason 5 stanowi około 10% raka widocznego w ocenionym materiale. Dominuje składowa Gleason 4.

22.06.2017 - morfologia: RBC - 3,2 (norma: 4,2 - 6,00); HGB - 9,9 (norma: 14-18); HCT - 30 (norma: 40-54). PSA - 163,685 (norma: 0-4). Reszta wyników w normie (podstawowa morfologia tylko była).

Na 12.07.2017 wujek ma skierowanie do poradni onkologicznej celem terapii izotopowej.

Dotąd "leczyła" go lekarz-internista. Dostał mocne przeciwbólowe. Na jednej wizycie u urologa dostał jakiś zastrzyk płatny w brzuch, który miał działać 8 tygodni (nie wiem jaki, bo wujek nie pamięta - ma się dowiedzieć). Wujek ma bóle częste i mocne - głównie w okolicy miednicy, nóg i ramion, często sika w nocy.

Wydaje mi się, że to "leczenie" i "diagnostyka" w jego stanie ciut za wolno idzie.

Proszę o poradę gdzie się zgłosić, jak postępować, na co zwrócić uwagę, jakie badania dodatkowe zrobić. Jesteśmy z Dolnego Śląska - Legnica. Nasza służba zdrowia mnie poraża, więc jestem gotowa sfinansować diagnostykę i leczenie wujka w miarę moich możliwości, ale nie znam tematu i nie wiem od czego zacząć. Proszę o pomoc i serdecznie dziękuję!

Małgorzata K.

[ Dodano: 2017-07-10, 13:36 ]
Dziś otrzymałam dodatkowe informacje - wynik PSA z 28.03.2017 r. to 480,600. Od końca maja wujek bierze APO-FLUTAM 3 x dziennie.

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
Gosia
 
Goldfinger 


Dołączył: 11 Lip 2017
Posty: 2
Skąd: Trzebnica
Pomógł: 1 raz

 #2  Wysłany: 2017-07-11, 19:54  


Dzień dobry,
Pani Wójek musi mieć zrobioną scyntygrafie kości i rezonans m. mniejszej i RTG kl. piersiowejcele ustalenia stopnia zaawansowania choroby. W poradni onkologicznej w Legnicy zlecą te badania. Sądząc z wyniku RTG potwierdzą się przerzuty kostne i być może odległe. Nie ma szans na radykalne wyleczenie. Jeśli Pani Wójek ma braci, synów, bratanków czy siostrzeńców to powinni robić regularnie (co roku) PSA po 45 roku życia. W ten sposób mogą wychwycić raka prostaty we wszczesnych, wyleczalnych fazach.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group