1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Hamartoma czy rak? --> rakowiak atypowy
Autor Wiadomość
Marianna1979 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 12

 #16  Wysłany: 2013-09-19, 17:15  


Jestem po wizycie u onkologa i jestem zdegustowana. Lekarz przemiły, spytał mnie czy wiem dlaczego trafiłam do onkologa? :roll:
No ja mu na to, że wiem czytałam czym jest rakowiak ale nie wiem co dalej. A on na to, że też nie wie i życzy mi szczęścia, bo rokowania są dobre, ponieważ jestem młoda. Nie było mowy o schemacie obserwacji guza, na moje pytanie o takowy odesłał mnie do poradni torakochirurgicznej. Sama nie wiem czy szukać innego onkologa?
Mam jeszcze jedno pytanie czy w przypadku wystąpienia rakowiaka na płucach ewentualna wznowa może pojawić się w obrębie układu pokarmowego? :?ale?:
Z tego co czytałam 80% przypadków wystepowania tego typu guzów to układ pokarmowy, 20% oddechowy.
 
nati88 


Dołączyła: 21 Wrz 2013
Posty: 9
Pomogła: 1 raz

 #17  Wysłany: 2013-09-23, 16:51  


Nie rozumiem, w tytule jest hamartoma a w treści rakowiak- to dwie inne choroby.
Możesz umieścic wynik?
 
Marianna1979 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 12

 #18  Wysłany: 2013-09-24, 12:34  


Pierwotnie diagnozowano mnie pod kątem hamartomy, tak wskazywały badania tk i pulmonolog, w badaniu hp po operacji stwierdzono carcinoid atypicum czyli rakowiaka atypowego.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #19  Wysłany: 2013-09-24, 17:31  


Marianna1979 napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanie czy w przypadku wystąpienia rakowiaka na płucach ewentualna wznowa może pojawić się w obrębie układu pokarmowego?

Raczej wątpliwe.

Marianna1979 napisał/a:
Sama nie wiem czy szukać innego onkologa?

Jeśli Twój onkolog mówi:
Marianna1979 napisał/a:
nie wiem co dalej. A on na to, że też nie wie

to szukałabym jak najszybciej.

Generalnie leczenie rakowiaka to doszczętne jego wycięcie - najlepiej lobektomia. U Ciebie takowa była zastosowana. Rakowiaki są generalnie mało wrażliwe na chemioterapię, radioterapia nie ma tu zastosowania. Jeśli więc resekcja była doszczętna, to w tej chwili pozostaje ścisła kontrola i obserwacja.
_________________
 
Marianna1979 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 12

 #20  Wysłany: 2013-09-24, 19:26  


Dzięki,
dowiedziałam się, że właściwie jeżeli chodzi o rakowiaki to właściwszym specjalistą jest endokrynolog, niestety w Poznaniu jest to dr Gut najbliższy termin prywatnej wizyty koniec listopada. Gdyby miał ktoś namiary na onkologa lub endokrynologa zajmującego się rakowiakami będę wdzięczna.

Proszę o wyjaśnienie następujących zapisów z badania hp:
TTF- 1(+)
CD X2 (-)
CHROMOGRANINA (+)
CD 56(+)
Ki -67 (6-8/10HPF)
Dzięki
 
Marianna1979 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 12

 #21  Wysłany: 2013-11-28, 16:25  


Witam, dawno nie pisałam bo trochę latałam po szpitalach :cry: Znalazłam wreszcie lekarza, któremu się chciało zająć atypowcem ;) . W szpitalu klinicznym zrobiono mi szereg badań biochemicznych, które wyszły ok, lub trochę przekraczając normę.
Zaskoczeniem jest jednak dla mnie wynik TK klatki piersiowej:
"Stan po usunięciu płata środkowego płuca prawego z powodu rakowiaka atypowego-przywnękowo oraz wzdłuż szczeliny skośnej po stronie prawej widoczne zmiany włóknisto-nieodmowe. Przy śródpiersiu, na poziomie lewego przedsionka, pomiędzy spływem żył górno i dolnopłatowej ognisko lite (10mm średnicy ok 16 mm wysokości) leżące bezpośrednio poniżej i do przodu od szwu pooperacyjnego- niewielka masa resztkowa lub wznowa miejscowa, nietypowy obraz zmian włóknistych jest mniej prawdopodobny."

W wykonanej tydzień temu scyntygrafii guzów neurohormonalnych z zastosowaniem Ga68:
"bez ognisk nadekspresji receptorów somatostatynowych mogących odpowiadać nowotworom neuroendokrynnym niższej złośliwości."

Badanie potwierdziło obecność zgrubienia w miąższu płuca prawego wzdłuż szceliny skośnej, najmasywniejsze przy śródpiersiu na poziomie uszka prawego przedsionka.

Nie wiem co dalej, leczyć analogami somatostatyny nie mogą bo brak jest receptorów, mogę być jeszcze raz operowana?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #22  Wysłany: 2013-11-28, 16:38  


A rozmawiałaś z chirurgiem o ewent. reoperacji?
_________________
 
Marianna1979 


Dołączyła: 04 Sie 2013
Posty: 12

 #23  Wysłany: 2013-12-01, 20:08  


Chirurg stwierdził, że zmiana wygląda na stan zapalny lub krwiak. Kazał mi czekać na kolejny tomograf w styczniu sugerując, że minęło zbyt mało czasu od operacji(27.08.2013)
Jak się leczy krwiaki i czy są one groźne dla zdrowia?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #24  Wysłany: 2013-12-01, 20:12  


Można krwiaka ewakuować, można poczekać na jego wchłonięcie. Czy są groźne - różnie, zależy od wielkości, umiejsowienia itp itd.
_________________
 
ewajanka 


Dołączyła: 02 Cze 2011
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #25  Wysłany: 2013-12-04, 18:44  


Ja miałam operacje ususnięcia hamartomy z płuca w lipcu i mam nadal krwiaka dokładnie w miejscu wycięcia zmiany. Chirurg, który mnie operował powiedział, żeby zrobić rtg klp conajmniej poł roku po operacji, bo po takim mniej więcej czasie krwiaki się wchłaniają.
 
hania2 


Dołączyła: 08 Mar 2013
Posty: 18
Pomogła: 1 raz

 #26  Wysłany: 2014-02-20, 19:08  


Witam nareszcie znalazlam bratnią duszę .U mnie tez najpierw mowiono ,ze to hamartoma ,odwleczono 1 rok operację ale zdecydowalam,ze chcę się operowac i okazalo się ze to guzek dwuogniskowy -rakowiak atypowy i typowyz przerzutami do osiedzia a węzly czyste.Trafilam do onkologa i juz jestem rok po operacji.Ciągle tk lub scyntygrafia lub PET.Teraz tez będę miala TK w Warszaie a pozniej PET.Zadnego leczenia do tej pory nie mialam tylko obserwacja.Bylam tez na konsultacji w Katowicach u Pani prof,Kos-Kudla. Lezalam na jej oddziale endo /mam wysoką prolaktynę od 20 lat i tak jakby byl microgruczolak/Tam tez zajmują się rakowiakami.Mam tez sporo latek jestem dobrze po 60.Moze sobie pomozemy w spostrzezeniach.
 
ANNA CH 


Dołączyła: 05 Wrz 2014
Posty: 3

 #27  Wysłany: 2014-11-28, 14:41  


Marianna1979, Marianna1979, '

[ Dodano: 2014-11-28, 14:42 ]
Marianna1979 odezwij się proszę do mnie. Pozostawiam mojego maila: andzia200000@poczta.onet.pl.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group