1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz tarczycy - podejrzenie raka brodawkowatego
Autor Wiadomość
wizytator 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2017-03-10, 20:27  Guz tarczycy - podejrzenie raka brodawkowatego


Dzień dobry.

Krótka piłka, w punktach aby było czytelniej:

1. Jakieś 1,5 roku temu z ciekawości zdecydowałem się na prywatne USG tarczycy, w badaniu wyszedł guzek hipoechogeniczny wymiary około 8x9mm. Polecił skonsultować ze specjalistą.

2. Z wynikiem udalem się do endokrynologa. Popatrzył na wynik USG, skrytykował wykonującego, mówiąc "oni się nie znają, lepiej niech konie podkuwają", powiedział, że skoro wyniki krwi są w normie to nie ma co się przejmować.

3. Jakiś czas później w czasie echa serca u kardiologa, wspomniałem o tarczycy, lekarka z ciekawości przejechała głowicą USG po tarczycy i potwierdziła, ze guzek jest...

4. Jako, że pierwszy endokrynolog nie popisał się, to zarejestrowałem się do innego. Pokazałem nowsze USG i wyniki krwi. Usłyszałem, że guzek mały, wyniki w normie, nie przejmować się itp. Za pół roku na wizytę.

5. Na kolejnej wizycie również endokrynolog nie wykonał nawet USG ani biopsji cienkoigłowej, popatrzył na wyniki i nowe USG które zrobiłem (na wszelki wypadek, gdyby znowu nie chciał wykonać na miejscu sam).

Kolejny raz już nie udałem się do lekarza, ale, ze coś mi po głowie chodziło to na własną prośbę udałem sie do centrum medycznego i w cenie 180zł wykonano biopsję guzka.
Lekarz dokonujący biopsji powiedział, że w sumie guzek wg poprzednich (pokazanych mu opisów USG) nie urósł, bo te 2mm w tę czy w tę to może być margines błedu oczytu.
Ale zwrócił uwagę, że na pojedyńcze małe guzki hipoechogeniczne warto zwracać uwagę.

Po tygodniu otrzymałem wyniki:

Cytat:
W rozmazach z biopsji pod kontrolą USG: obecne grupy tyreocytów o powiększonych jądrach z wypukłą chromatyna z obecnością pojedyńczych bruzd i inkluzji wewnątrzkomórkowych. W tle erytrocyty i koloid.
Obraz odpowiada rozpoznaniu podejrzenie raka brodawkowatego gr V wg Bethesda


Z wynikiem biopsji udałem się do rodzinnego.
Rodzinny wydał kartę DILO i udałem się do wojewódzkiego centrum onkologicznego.
Wizytę pierwszą u radiologa miałem po tygodniu.
W czasie pierwszej wizyty lekarz też był trochę zdziwiony zapisem "podejrzenie", w każdym razie stwierdziła, że będzie trzeba usunąc tarczycę.
Pani doktor zleciła krew (TSH T3 T4 itp), RTG klatki piersiowej, i USG szyi i jamy brzusznej.
Dwa pierwsze badania (krwe i RTG) zrobili od ręki tego samego dnia.
Wstępnie chirurg ustalił termin na kwiecień.

No i teraz kluczowe pytanie: czy taki wynik biopsji to wystarczająca podstawa by stwierdzić, że to rak?
W necie spotkałem się z opiniami, ze nawet połowa populacji ma jakieś guzki, i z połowy z nich możnaby wysnuć "podejrzenie" wykrycia raka.

Nie chciałbym aby kroili mnie bez potrzeby, przy mojej masie ciała wszystko może się zdarzyć na stole. Tarczyca też jest potrzebna.

W związku z tym mam pytanie: Co dalej?
Czy lekarz zbyt pochopnie nie podjął decyzji o operacji?
Czy powinny być wykonane jeszcze jakieś inne badania? Np. ponowna biopsja tarczycy?
Czy zlecone badania to normalna procedura?
Czy w takim wypadku podejrzenia zawsze się wycina cała tarczycę?
Czy te 1,5 roku z guzkiem (kto wie ile wczesniej tam był) to długi okres?
Czy jeżeli od około 2 miesięcy bolą mnie okolice bioder i nogi na odcinku pośladki- kolana (z obu stron, przód, boki i tył) to może być to powiązane z potencjalnym rakiem? (doktor powiedziała, że teoretycznie, ale nie koniecznie) Jakie badania wtedy?
Jak sprawdzają czy są przerzuty (bliskie i dalekie)?

Będę naprawdę bardzo wdzięczny za wasze opinie, zarówno osób z wykształceniem medycznym, jak i od osób które już przeszły różne terapie.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2017-03-11, 17:43  


Witaj na forum.
Cytat:
Wizytę pierwszą u radiologa

Dlaczego u radiologa?
Jaką wielkość w usg ma ten guzek?
 
ronnie 



Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 113
Skąd: Poznań
Pomógł: 8 razy

 #3  Wysłany: 2017-03-11, 19:00  


wizytator, z tego co ja wiem to:
1) ponowna biopsja może coś dać a w sumie nie musi. Poznałem osobe ktora miała 5 biopsji i wszystkie nie wskazywały na raka (pewnie błędnie wykonane) a ostatecznie po operacji diagnoza była taka a nie inna.
2) Zlecone badania to normalna procedura - miałem to samo
3) Zeby mieć 100% pewność konieczne jest usunięcie operacyjne guza i na podstawie wyniku histopatologicznego zostanie postawiona diagnoza. Usuwanie całej/części tarczycy zależy od wielkości guza i jego lokalizacji.

Na resztę pytań niech odpowiedzą osoby bardziej obeznane w temacie.

Pozdrawiam!
 
wizytator 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 5

 #4  Wysłany: 2017-03-11, 21:49  


missy napisał/a:
Witaj na forum.
Cytat:
Wizytę pierwszą u radiologa

Dlaczego u radiologa?
Jaką wielkość w usg ma ten guzek?


Tak mnie skierowali i zarejestrowali w centrum onkologicznym; czyli do: specjalista radioterapii onkologicznej

[ Dodano: 2017-03-11, 21:51 ]
Guzek ma około 1cm.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2017-03-11, 21:59 ]
Ok, radioterapeuta to nie radiolog 😉

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2017-03-11, 22:00  


wizytator,
Możesz przytoczyć cały opis ostatniego usg?
 
wizytator 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2017-03-11, 22:06  


Opis z 23.11.2016
Praw płat 2,41/2,47/4,8
Lewy płat 2,57/2,31/6

Objętość 32,1ml
Echogenicznosc prawidłowa.
Tarczyca nie schodzi za mostek.
Norma dla płci i wieku 25ml
W prawym placie lity hipoechogeniczny guzek 1.06/1.05/1.08cm

[ Dodano: 2017-03-11, 22:09 ]
W sumie w ciągu 1,5 roku powiększył się około 2mm, ale to też może być błąd pomiaru, bo usg chyba tak dokładne nie jest.
 
wizytator 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2017-05-19, 20:41  Czy otyłość jest przewiskazaniem do terapii?


Cześć ponownie. Jestem już po operacji całkowitego usunięcia tarczycy.
Niestety hist-pat pokazał, że jest gorzej niż zakładano.
W BAC było podejrzenie raka brodawkowatego, a w hist-pat wyszło (w skrócie):


Rak brodawkowaty wieloogniskowy.
Wariant klasyczny 20%.
Wariant pęcherzykowy 80%.
Pojedyncze cewki rakowe rpzekraczają torebkę tarczycy.
Widoczny naciek pni nerwowych.
Podejrzenie angioinwazji.


Wiem, że ludzie na forum mają dużo bardziej przykre raki, ale ta diagnoza i tak mnie bardzo zasmuciła.

Już jestem umówiony na wizytę w Gliwicach aby podjąć leczenie pooperacyjne. W związku z tym mam kilka pytań; może ktoś zna odpowiedzi...




0. Ile się czeka na terapię jodem i scyntygrafię? Obecnie jestem umówiony na pierwszą wizytyę w Gliwicach i poinfromowano mnie, ze nie ma możliwości szybciej, ze każdy jest tak samo rejestrowany.
Termin wypada dokładnie 3 miesiące po operacj, czy to nie za późno na jod i scyntygrafię?

1. Co pierwsze wykonują, scyntygrafię czy terapię jodem? Słyszałem, że najpierw terapię jodem, czy to prawda?

2. Czy otyłość 3 stopnia (praiwie 150kg przy 179cm) jest przewiskazaniem do terapii radioaktywnym jodem?

3. Czy ww otyłośc jest problemem przy scyntygrafii lub innej metodzie obrazowania ewentualnych przerzutów? Czy urządzenie mnie udźwignie? Czy zmieszczę się do urządzenia?

4. Jak wygląda takie badanie scyntygraficzne czy jakieś nowsze (pozytronowe?)?

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie informacje.







Ps. czy ktoś z was po usunięciu tarczycy dostał w dobie po operacji tęzyczki? Ja dostałem i przez kilka dni dawali mi w kroplówce wapń, ale z czasem przytarzcyce chyba ruszyły, bo nie był wymagany wapń w kroplówce, a po kilku tygodniach wykluczyłem nawet te mocne leki z witaminą D i ograniczyłem wapń (endokrynolog powiedział, że słusznie zrobiłem, bo dłuższe zażywanie grozi kamicą nerkową).

Teraz mam podwyższone TSH, 4x ponad normę, ale endokrynolog powoli zwiększa mi Lewotyroksynę, obecnie to 150ug.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-05-19, 22:27 ]
Proszę nie zakładać nowych wątków bo to niezgodne z Regulaminem. Masz już swój watek i w nim kontynuuj dalszą swoją historię. Posty zostały scalone.

 
ronnie 



Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 113
Skąd: Poznań
Pomógł: 8 razy

 #8  Wysłany: 2017-05-20, 09:24  


Cześć :)
Jeśli chodzi o mnie to:
0. Operacje miałem w połowie marca a jod + scyntyrafie w lipcu. Podobno okres 3 miesięcy nie jest aż tak odległym terminem, więc ze spokojem.
1. Ja w szpitalu miałem początkowo scyntygrafie (tylko szyi) następnie podany jod a po tygodniu scyntygrafie całego ciała, aby ocenić czy leczenie jodem było skuteczne.
2. Podejrzewam że nie, ale jeśli ktoś ma taką wiedzę, to pewnie sprostuje.
3. Ze spokojem, nie powinno byc z tym problemu :)
4. Scyntygrafia ogólnie mówiąc wyglada tak: dostajesz kapsułke, lecisz pod aparaturę (mi w szpitalu kazali dokładnie sie umyć, przepłukać gardło, aby nie 'świeciły' pozostałości po jodzie. Cale badanie trwało ok 10-15 minut. Ja leczyłem się w Poznaniu - kladziemy się na 'łóżku' aparaturowym, następnie aparat nas prześwietla i to tyle. To dotyczy scyntygrafii całego ciała, scyntygrafia szyi jest mniej skomplikowana. Nie ma podstaw do obaw.

Pozdrawiam:)
 
wizytator 


Dołączył: 10 Mar 2017
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2017-05-20, 15:55  


ronnie napisał/a:
Cześć :)
Jeśli chodzi o mnie to:
...............


Dziękuję za informacje.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group