1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pytanie dotyczace diagnostyki
Autor Wiadomość
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #1  Wysłany: 2017-07-07, 14:33  pytanie dotyczace diagnostyki


dzień dobry, chciałam się zapytać czy istnieje cien szansy na zdiagnozwaniemiesniak/ mięsak macicy bez badan histopatologicznych zmiany? mam miesnaka bądź mięsaka na tylnej scianie macicy, srodscienny 2 cm. Pojawil się nagle, tzn. dwa i pol roku temu na usg go nie było. Czytam i zamiast wiedzieć więcej wiem coraz mniej. W polskich zrodlach czytałam o tym, ze szybki wzrost może być wyznacznikiem charakteru złośliwego guza, ale dokopałam się wielu raportow amerykańskich, gdzie tempo wzrostu wcale nie było wyznacznikiem zlosliwosci nowotworu. Nie mam wielkich dolegliwości, skape miesiączki, jedyne co mi przeszkadza to parcie na mocz. W nocy biegam kilka razy do toalety. Nie bałabym się tak, gdyby nie fakt, ze znalazłam tu watki Pan, które miały male mięśniaki, które po badaniu hist.pat. okazaly się miesakami. Posluze się choćby przykładem Monci 16. mam nadzieje, ze nie przekrecilam nazwy użytkownika.
Czy istniej szansa na jakies mniej inwazyjne metody weryfikacji niż operacyjne usuwanie guza? pet?mri? czytam i mnie mrozi, bo wszystkie cechy, które wystepuja w mięśniakach mogą mieć również miejsce w mięsakach...martwica, unaczynienie, wapnienie....czy ktoś może mi cos napisac w temacie jak wyżej?
_________________
Aneta
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #2  Wysłany: 2017-07-07, 15:59  


Jedynie badanie histopatoligiczne da 100% odpowiedz na pytanie co to jest. Nie da się inaczej. Oczywiście pewny wgląd mogą dać badania obrazowe z kontrastem ale tylko badanie hp będzie jednoznaczne. Zastanawiam się tylko czy "Pojawil się nagle, tzn. dwa i pol roku temu na usg go nie było." można uznać za nagle. 2.5 roku to sporo czasu i nie wiesz tak naprawdę czy zmiana pojawiła się tydzień temu czy 2.5 roku temu skoro przez ten czas nie robiłaś badań obrazowych tej części ciała. Przynajmniej tak wynika z tego co napisałaś.
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #3  Wysłany: 2017-07-07, 16:28  


Tak...nagle to niefortunne okreslenie...dla mnie to nagle, bo lata cale badalam sie ginekologicznie, tj.cytologia i usg co roku, w sierpniu, przed urodzinami. Taka mialam tradycje. Ostatnie 3 lata byly dla mnie ciezkie i zaniedbalam sie. Dlatego chyba uzylam slowa nagle...nie mam pojecia i juz sie nigdy nie dowiem czy urosl mi w ciagu miesiecy, czy tych 2.5 roku...od trzech miesiecy wiem, ze go mam i od tamtej pory urosl 0.8 mm. Choc moj ginekolog mowi, ze to zaden wzrost tylko blad pomiaru. W opisie od poczatku wpisuje 2 cm. Obawialam sie, ze nic tylko hist.pat da odpowiedz. Zastanawiam sie czy fitoestrogeny, a dokladnie ligniany mogly stymulowac rozrostr tkanki miesniowej. W ulotkach tylko achy i ochy, ja gbezmyslna, przed menopauza postanowilam sie posuplementowac...nie wiem czy mial to wplyw na to cos w mojej macicy.

[ Dodano: 2017-07-07, 22:15 ]
Mam jeszcze pytanie...czy ktos wie cos na temat hormonozaleznisci miesaka macicy? Czytalam, ze miesak podscieliska jest hormonozalezny, ale czy lms tez?
_________________
Aneta
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #4  Wysłany: 2017-07-08, 22:32  


Jeszcze jedno pytanie chodzi mi po głowie...czy unaczynienie guza koreluje z jego wzrostem? Logicznie rzecz biorac wydaje mi się , że tak...guz, żeby rosnąć musi być karmiony krwia, ale gdzies przeczytałam, ze guz słabo ukrwiony, a szybko rosnący ulega martwicy. Czyli, że nie można wykluczyć szybkiego wzrostu mimo słabego unaczynieniem guza? W przypadku miesakow macicy to zjawisko bardzo czeste, martwica. Czytałam w niektórych zrodlach, ze na podstawie obrazu mri i określonego ldh probuje się nawet roznicowac mięśniaka od mięsaka. Co zatem powoduje wzrost guza? Liczba mitoz? Im wyższa tym rozrost większy i szybszy? Czy może istnieć sytuacja, ze guz jest słabo unaczyniony, a szybko rośnie? Próbuje to zrozumieć, bo mimo że jednoznaczna odpowiedz na temat charakteru zmiany może dac tylko wynik hist.pat to może badanie usg doppler, które określi unaczynienie guza, mri, które moze wskazac martwice guza, poziom dehydrogenezy mleczanowej (ldh) i obserwacja tempa wzrostu guza może w jakiś sposób pomoc okreslic charakter zmiany.
_________________
Aneta
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #5  Wysłany: 2017-07-21, 21:15  


Badanie histopatologiczne jest jedynym które może takie zmiany zdiagnozować, zróżnicować.
_________________
patolog
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #6  Wysłany: 2017-07-21, 21:21  


na dobra sprawę wychodzi, ze trzeba wycinac wszystko co się pojawi w macicy jako tumor...bo nigdy nie wiemy co to jest...skoro nie ma zadnych możliwości weryfikacji za wyjątkiem badania hist. pat....przerazaja mnie wypowiedzi ginekologow....ze o zlosliwosci zmiany swiadczy jej szybki wzrost...i tak sobie powoli rosnie zmiana do 6 cm..i jak się ja usuwa...to już sa meta na wątrobie...
_________________
Aneta
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #7  Wysłany: 2017-07-29, 13:41  


czy ktoswie jak to się odbywa organizacyjnie. usuwam zmiane w klinice prywatnej, ona zleca badanie patamorfologiczne na zewnątrz do laboratorium w szpitalu. czy ja jako osoba, którj dotyczy badanie mogę pomijając prywatnaklinike odebrać wyniki bezpośrednio w zakładzie patologii w szpitalu, do którego trafily materialy? będę wdziczna za informacje
_________________
Aneta
 
Alicja1 


Dołączyła: 22 Lip 2016
Posty: 46
Pomogła: 2 razy

 #8  Wysłany: 2017-08-06, 22:01  


Witaj, ja otrzymałam wynik hist.-pat. w klinice prywatnej, odebrałam go na recepcji, bo tak sobie zażyczyłam. Potem była rozmowa z lekarzem, za którą oczywiście zapłaciłam. Kilka dni później osobiście odebrałam preparaty z laboratorium i dałam do ponownego przebadania w Centrum Onkologii we Wrocławiu i tam odebrałam wynik bez pośrednictwa lekarzy. Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group