1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak płuc mojej mamy
Autor Wiadomość
mirelka
Gość

Posty: 0

 #1  Wysłany: 2009-01-25, 09:33  rak płuc mojej mamy


U mojej mamy wykryto raka płuc -calluae adeno carcinomatias były tez jakieś symbole T4 N2 M0. Nigdy wcześniej nie miałam kontaktu z chorymi na raka, nikt w mojej rodzinie nie chorował i zupełnie nie wiem jak pomóc mamusi. Mama teraz jst szpitalu na trzydniowej chemii. Lekarze nic w sumie mi nie powiedzieli i nawet nie wiem jak poważny jest stan mojej mamusi (chociaż wydaje mi sie ze nie jest dobrze ;( Bardzo prosze o informacje
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2009-01-25, 11:31  gruczolakorak płuca, IIIB


edit: przepraszam Mirelko, coś niechcący kliknęłam - oczywiście nie zmieniłam treści Twojego postu.
_____________________________

mirelka
Symbole, które przytoczyłaś oznaczają stan zaawansowania choroby, spójrz TUTAJ.
Oznacza to, że stopień zaawansowania to IIIB (w skali I-IV) i nie można już leczyć operacyjnie.
Rozpoznanie to: komórki raka gruczołowego (wykonano badanie cytologiczne a nie histopatologiczne) -> całość przemawia za zaawansowanym miejscowo rakiem płuca gruczołowym, niedrobnokomórkowym, z przerzutami do węzłów chłonnych śródpiersia lub wnęki płuca po przeciwnej stronie niż ta, po której znajduje się guz pierwotny.
Najwłaściwszym postępowaniem faktycznie będzie chemioterapia.

Taki stan zaawansowania niestety nie wróży możliwości wyleczenia - jednak można leczeniem zachowawczym (tzn. bez operacji) osiągnąć nieraz znaczący czas remisji.
Standardem powinna być chemioterapia I rzutu (kilka cykli), ewentualnie radioterapia paliatywna (o ile nie ma płynu w jamie opłucnej), a w razie późniejszej progresji chemioterapia II rzutu. Ostatecznie możnaby się postarać jeszcze o leczenie tarcevą (gruczolakorak płuca, szczególnie u chorej płci żeńskiej dobrze reaguje na to leczenie), ale to już po wyczerpaniu możliwości leczenia chemicznego.

Postępowanie lecznicze jest więc słuszne, zaufaj decyzjom onkologów.

pozdrawiam serdecznie i w razie kolejnych pytań pisz.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Mila 


Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 75
Skąd: Gręzówka
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2010-12-11, 15:37  


DumSpiro-Spero
na czym właściwie polega leczenie tarcevą?
Nie ma już żadnych szans na operacje nawet po chemii??
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2010-12-11, 15:48  


Leczenie Tarcevą polega na doustnym podawaniu leku. Jest zwykle stosowane w momencie, kiedy inne sposoby terapii NDRP nie przyniosły oczekiwanego skutku (gdy min. jeden ze stosowanych schematów chemii nie dał rezultatów). Tarceva jest stosowana tylko w przypadku NDRP EGFR dodatnich, czyli posiadających receptor naskórkowego czynnika wzrostu na powierzchni komórek.

Jeśli nowotwór klasyfikowany jest jako nieoperacyjny z powodu np. przerzutów odległych bądź do węzłów chłonnych, guzków satelitarnych, naciekania istotnych struktur zwykle operacja nie jest możliwa nawet po chemii. W przypadku miejscowego zaawansowania (guz znacznych rozmiarów, ale pojedynczy) można rozważać taką opcję zależnie od reakcji nowotworu na chemioterapię.

Swoją drogą, ale wygrzebałaś stary temat ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group