1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #16  Wysłany: 2014-07-21, 14:23  


Agnieszka2013 napisał/a:
A czy mogłabym się dowiedzieć, co oznaczają wartości SUV w badaniu PET CT? Czy im większa jest jego wartość tym gorzej?

Można tak powiedzieć - im większa wartość SUVmax, tym zmiana bardziej aktywna metabolicznie.

Agnieszka2013 napisał/a:
No i czy zawsze zmiany aktywnie metabolicznie to zmiany nowotworowe?

Zależy od wartości SUVmax - takie w granicy 3-5 trzeba ostrożnie interpretować, wyższe niestety najczęściej oznaczają zmiany nowotworowe.
_________________
 
Agnieszka2013 


Dołączyła: 20 Sie 2013
Posty: 33

 #17  Wysłany: 2014-08-21, 07:34  Jest już wynik badania hist-pat


Moja mama miała ponowną bronchoskopię i tym razem udało się pobrać jakiś wycinek do badania.

I wynik brzmi : Naciek niskozróżnicowanego raka niedrobnokomórkowego.
A w wymazie szczoteczkowym pojawiły się komórki atypowe - wcześniej ich nie było.

Bardzo proszę o interpretację tego wyniku. Mama w poniedziałek idzie pierwszy raz na oddział onkologiczny, zacznie się jakieś leczenie - ale chciałabym wiedzieć, czy to leczenie daje mamie jakiekolwiek szanse na wyleczenie - przy takim rozpoznaniu hist-pat?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #18  Wysłany: 2014-08-21, 08:04  


Witaj,

Wynik histopatologiczny pozostaje nieprecyzyjny ale wskazuje jednoznacznie na nowotwór, prawdopodobnie o punkcie wyjścia w płucu. Nowotwór niskozróżnicowany to nowotwór prymitywny, agresywny, szerzący się szybko z dużą zdolnością do zajmowania okolicznych, zdrowych tkanek i tworzenia przerzutów.
Cytat:
zacznie się jakieś leczenie - ale chciałabym wiedzieć, czy to leczenie daje mamie jakiekolwiek szanse na wyleczenie - przy takim rozpoznaniu hist-pat?

Jeżeli to jest jakieś leczenie, to sam chciałbym wiedzieć, czy pomoże, czy nie. Jakieś leczenie ma to do siebie, że zwykle bywa bardzo nieprzewidywalne ;)

Pozdrawiam serdecznie
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Agnieszka2013 


Dołączyła: 20 Sie 2013
Posty: 33

 #19  Wysłany: 2014-08-21, 09:02  


Leczenie będzie jakieś, bo okaże się to dopiero w przyszłym tygodniu. Czy to będzie chemia czy radioterapia czy może jedno i drugie? A może jeszcze coś innego? :( Nie wiem ...

A czy to, że to jest rak niedrobnokomórkowy rokuje lepiej, niż gdyby był to rak drobnokomórkowy? Podczas moich smutnych doświadczeń z tatą, który walczył i niestety przegrał z rakiem w kwietniu tego roku, trochę czytałam i z tego co wyczytałam wydawało mi się, że drobnokomórkowy to ten bardziej agresywny i szybszy w działaniu ... . Ale to tylko taka moja ... chyba nadzieja? - że może rak nie zabierze mi mamy tak szybko jak zabrał mi tatę ... :(

[ Dodano: 2014-08-21, 20:51 ]
Zauważyłam jeszcze przed chwilą pewna rzecz.
Do tej pory lekarze wpisywali kod rozpoznania D38.1, a onkolog, która skierowała mamę na leczenie onkologiczne, wpisała na skierowaniu D 34.9. Co oznacza ten zapis?

Widzę też, że na wyniku hist-pat. pod rozpoznaniem wpisano
Badania dodatkowe:
8973 - CK7 Zlecone
8973 - Białko P63 Zlecone

Czy to oznacza, że może być jeszcze jakiś dodatkowy opis do badania hist-pat? Po co wykonuje się takie badania dodatkowe?

[ Dodano: 2014-08-21, 20:54 ]
Wpis pani onkolog do C34.9 , nie D34.9. przepraszam za pomyłkę
 
Agnieszka2013 


Dołączyła: 20 Sie 2013
Posty: 33

 #20  Wysłany: 2014-08-24, 10:17  


Bardzo prosze o odpowiedź na moje pytania. Moja mama jutro idzie na onkologię pierwszy raz i chciałabym miec jak najwięcej informacji.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #21  Wysłany: 2014-08-24, 10:53  


Agnieszka2013 napisał/a:
Do tej pory lekarze wpisywali kod rozpoznania D38.1, a onkolog, która skierowała mamę na leczenie onkologiczne, wpisała na skierowaniu C 34.9. Co oznacza ten zapis?

C34.9 oznacza nowotwór złośliwy oskrzela lub płuca.

Agnieszka2013 napisał/a:
A czy to, że to jest rak niedrobnokomórkowy rokuje lepiej, niż gdyby był to rak drobnokomórkowy?

Można bardzo ogólnie stwierdzić, że teoretyczne rokowania są lepsze w przypadku raka niedrobnokomórkowego. Choć nie ma takiej zasady, że mając pacjenta A chorującego na DRP i pacjenta B z NDRP na pewno dłużej przeżyje pacjent B - wszystko zależy od zaawansowania choroby, odpowiedzi na leczenie, stanu pacjenta.

Agnieszka2013 napisał/a:
Czy to oznacza, że może być jeszcze jakiś dodatkowy opis do badania hist-pat? Po co wykonuje się takie badania dodatkowe?

Tak, to są dodatkowe badania celem uszczegółowienia histopatologii.
_________________
 
Agnieszka2013 


Dołączyła: 20 Sie 2013
Posty: 33

 #22  Wysłany: 2014-09-08, 20:25  Nowotwór złośliwy płuca lewego - ile czasu nam zostało?


Mamy już chyba komplet badań, pełną diagnozę, sytuacja beznadziejna ... :(

Naciek niskozróznicowanego raka niedrokomórkowego - rak gruczołowy.
Nowotwór złosliwy płuca lewego IV (rozsiew do płuca prawego) C 34:9

U mamy rozpoczeła się chemioterapia paliatywna Pemetreksed+Cisplastyna.

I chciałam zapytać Was o jedna rzecz - ile czasu nam zostało? Czy moge liczyc na rok, dwa czy to raczej miesiace? Mama czuje sie dobrze, teraz po 1-szej chemii troszke słabiej, ale generalnie czasem przeskoczyłaby mnie ... Jak długo moze byc w takiej dobrej kondycji? Czy można sie spodziewać, że choroba bedzie przebiegać bezbolesnie czy to raczej kwestia czasu? W badaniach nie stwierdzono żadnych innych przerzutów.
Czy zastosowane leki mogą jakos znaczaco przedłuzyć czas życia mojej mamy?

Nie oczekuje precyzyjnej informacji, bo wiem, że nikt mi jej nie udzieli. Chciałabym tylko zrobić z mamą jeszcze troche rzeczy ... z tatą nie wszystko zdążyłam ... i chociaz teraz chciałabym dobrze wykorzystać czas, który nam pozostał ...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #23  Wysłany: 2014-09-08, 20:36  


Jeśli chodzi o rokowania, statystycznie przeciętny czas przeżycia u pacjenta z nieoperacyjnym, niedrobnokomórkowym rakiem płuca leczonym paliatywną chemioterapią wynosi ok. 8 miesięcy od rozpoczęcia leczenia.
Niemniej u każdego pacjenta może się to różnić, trzeba pamiętać, że to zawsze statystyka.
_________________
 
Agnieszka2013 


Dołączyła: 20 Sie 2013
Posty: 33

 #24  Wysłany: 2014-09-09, 07:45  


Poprosze jeszcze o odpowiedź na to pytanie
Jak długo moze byc w takiej dobrej kondycji? Czy można sie spodziewać, że choroba bedzie przebiegać bezbolesnie czy to raczej kwestia czasu? W badaniach nie stwierdzono żadnych innych przerzutów.

Czy ból na pewno się pojawi? Mój tata cierpiał bardzo z powodu bólu w zmianach przerzutowych do tkanki podskórnej. A mama przynajmniej na razie ma tylko zmiany na płucach. Więc może chociaż ona nie będzie cierpiała z powodu bólu? Czy w ogóle może tak być?

Pytam o takie rzeczy nie z czystej ciekawości. Pytam, bo jeżeli bóle pojawią się na pewno, to będę się starać zapisać mamę jak najszybciej do poradni paliatywnej, gdzie bedzie mogła otrzymać fachową pomoc-jeżeli będzie jej potrzebna.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #25  Wysłany: 2014-09-09, 11:02  


Agnieszko,
W medycynie, zwłaszcza paliatywnej nie ma "na pewno". Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że miałam pod opieką chorych z rakiem płuca, którzy w ogóle nie brali leków przeciwbólowych. Wszystko zależy od rozwoju nowotworu (jeśli nacieknie, lub choćby dotknie opłucnej - ból będzie na pewno) i od tego, czy i dokąd da przerzuty.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Agnieszka2013 


Dołączyła: 20 Sie 2013
Posty: 33

 #26  Wysłany: 2014-09-09, 11:37  


Dziękuję Madziu70, może chociaż mamie oszczędzony będzie ból :(
 
Joanna7 


Dołączyła: 07 Mar 2013
Posty: 13
Skąd: Paczków

 #27  Wysłany: 2014-09-09, 11:47  


Madzia70 ma racje moja mama nie brała zadnych leków przeciwbólowych, zmarła świadomie
 
Agnieszka2013 


Dołączyła: 20 Sie 2013
Posty: 33

 #28  Wysłany: 2014-09-09, 12:06  


Joanna7, nie wiem, czy chcesz w ogóle o tym pisać, ale jeśli tak - czy Twoja mama miała takiego samego guza jak moja mama?
 
Agnieszka2013 


Dołączyła: 20 Sie 2013
Posty: 33

 #29  Wysłany: 2014-12-01, 09:03  Chemioterapia zakończona . I co teraz? Co dalej?


W listopadzie mama zakończyła chemioterapię. To były 4 serie Pemetreksed + Ciplastyna. Korzystała z programu lekowego NFZ. Zrobiono jej wyniki i poinformowano, że rak został uśpiony, że kontrola za 1,5 miesiąca w poradni onkologicznej, że ma brać kwas foliowy ...

I co teraz? Teraz mamy czekać na co? Aż ten rak się uaktywni, będzie dawał przerzuty, mama będzie się czuła gorzej? Przeraża mnie to, że wiedząc o tym raku, że on tam jest i się czai - ja mam siedzieć z założonymi rękami. Naprawdę nic więcej nie można zrobić? Mama czuje się nie najgorzej. Ma duszności, ma napady mocnego kaszlu, ale generalnie daje radę.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #30  Wysłany: 2014-12-01, 22:30  


Co to znaczy "uśpiony"? Jakie są aktualne wyniki badań obrazowych?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group