1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4577
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
missy

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 23029

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-07-22, 15:11   Temat: Rak piersi potrójnie ujemny
berta3456,

Mam nadzieję, że fizycznie czujesz się już dobrze po operacji.
W wyniku nie ma nic groźnego w sensie onkologicznym. Ewidentnie miałaś jednak nieprawidłowo funkcjonującą błonę mięśniową macicy - była pogrubiona, poprzerastana mięśniakami. To właśnie oznacza termin gruczolistość macicy ( inaczej adenomioza).
Jednym słowem wiadomo teraz co było przyczyną Twoich nadmiernie długich i obfitych miesiączek.
Pozostałe zmiany opisane wyniku nie są niczym groźnym, większość to coś zupełnie normalnego - jak np.torbielki i ciałka białawe w jajnikach. Nadżerka w szyjce macicy to także nie nowotwór.
Czekaj spokojnie na wizytę w sierpniu.

Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.
  Temat: prośba o weryfikacje TK
missy

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 2134

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-07-13, 14:41   Temat: prośba o weryfikacje TK
byq84,

Bardzo mi przyko czytać takie wieści.

Co do własnego doświadczenia to takiego w kwestii raka (?) płuca nie posiadam. I nadal uważam, że przede wszystkim trzeba określić typ nowotworu.
Jeżeli to jakiś rodzaj raka płuca z przerzutami do tkanek miękkich to, wg dostępnych źródeł, rokowania są generalnie złe - przeżycie będzie zależeć od stopnia agresywności nowotworu, stanu ogónego chorego oraz efektów leczenia paliatywnego.
Z pewnością w tej ogólnie nieciekawej sytuacji dobrą wiadomością jest brak przerzutów w organach wewnętrznych.
Druga sprawa to rodzaj leczenia, który zostanie zastosowany i jego skuteczność. Na razie nie wiemy czym jest zmiana w płucu i dwa przerzuty w tkankach miękkich. Chemioterapia jest jakąś opcją, ale generalnie w raku płuca ( różnych jego typach) stosuje się w IV st. zaawansowania raczej tzw.leczenie celowane lub immunoterapię.

Poczytaj tutaj:
https://www.gov.pl/attach...6a-6bb3318c519a

Myślę serdecznie i pozdrawiam.
  Temat: Rak nierogowaciejący płaskonabłonkowy szyjki macicy G2 T4N1M
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 601

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-07-11, 19:00   Temat: Rak nierogowaciejący płaskonabłonkowy szyjki macicy G2 T4N1M
Daleka,

Zastosowane naświetlania są raczej po to aby zmniejszyć lub zatrzymać krwawienie. Co do leczenia zaawansowanych stadiów raka szyjki macicy to standardem jest radiochemioterapia. Jeżeli chcesz to poczytaj, proszę, tutaj: str.281-282
http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf

Chirurgia byłaby niezwykle okaleczająca - w zasadzie musiałaby oznaczać chyba prawie całkowite wytrzewienie miednicy (usunięcie macicy z przydatkami plus usunięcie części odbytnicy i wyłonienie stomii oraz szerokie usunięcie węzłów chłonnych w jamie miednicy). A i tak wiadomo, że nie byłby to zabieg radykalny bo komórki nowotworowe na pewno byłyby poza granicami cięć chirurgicznych i konieczne byłoby leczenie uzupełniające czyli chemia i naświetlania.
Z tego co wiem zabiegi wytrzewienia stosuje się czasem w sytuacji nawrotu choroby po leczeniu pierwotnym. I to też nie w każdym rodzaju nowotworu.

Zarówno do rozległej operacji jak i do kilkutygodniowej radiochemioterapii organizm musi być w odpowiednio dobrej kondycji. Ja nie umiem Ci napisać czy aktualna niedokrwistość pozwoli na radykalne leczenie czy też nie. Mam nadzieję, że lekarzom uda się tymczasowo opanować krwawienie, wyrównać poziom RBC i Hg i w ten sposób przygotować chorą do dalszych działań.
Pod jaką opieką lekarską jest teraz chora? Czy krwawienie się zmniejsza? Jak ogólnie się czuje? Jest mocno osłabiona?

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie, missy.
  Temat: prośba o weryfikacje TK
missy

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 2134

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-07-10, 19:10   Temat: prośba o weryfikacje TK
byq84,

Wnioski z PET nie są optymistyczne jeśli chodzi o określenie zasięgu choroby. Niemniej przerzuty odległe w tkankach miękkich to nie jest typowy obraz rozsianego raka płuca.

Swoją drogą - czy w ogóle rodzaj nowotworu był ustalany? Wiadomo czym jest zmiana w płucu?

Nie mam pojęcia czy zmiana przy kręgu C3 nadaje się do biopsji, ale ta w mięśniu pośladkowym raczej tak. Zapytam tak tylko z ciekawości czy ostatnio w to miejsce akurat nie podawano żadnego zastrzyku?

Z pewnością lekarze powinni doprecyzować wynik PET w oparciu o inne badania bo to na prawdę nie wygląda jak rak płuca z przerzutami odległymi. Ale oczywiście medycyna nie jest prosta.
Na forum nie zdiagnozujemy tych dwóch podejrzanych ognisk, to zadanie wyłącznie dla lekarzy.

Przykro mi, że nie umiem Ci napisać nic jednoznacznego :-(
Bo dla mnie ten wynik jest po prostu zaskakujący.

Mam nadzieję, że uda się szybko wyjaśnić sytuację i podjąć próbę leczenia radykalnego.

Pozdrawiam serdecznie, missy.
  Temat: PMBCL brak możliwości brania winkrystyny
missy

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 1351

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2022-07-10, 18:49   Temat: PMBCL brak możliwości brania winkrystyny
Na pewno jest zdecydowanie za wcześnie na ocenianie efektów leczenia.
Jeszcze trochę kursów cth przed Tobą, dbaj o siebie, skupiaj się na chwilowych potrzebach, przyjemnościach, zachciankach smakowych itd.
Krok za krokiem, trzeba cierpliwie wytrzymać całe trudne leczenie. Mocno trzymam kciuki adibo!
  Temat: Rak nierogowaciejący płaskonabłonkowy szyjki macicy G2 T4N1M
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 601

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-07-10, 18:22   Temat: Rak nierogowaciejący płaskonabłonkowy szyjki macicy G2 T4N1M


[ Dodano: 2022-07-10, 18:44 ]
Wklejam na szybko, nie obrobiłam ładnie zdjęć, nadal mam kiepskie wifi.

Z badań wynika, że nowotwór z całą pewnością jest zaawansowany miejscowo i niestety poprzez krwawienie powoduje objawy już bardziej ogólne jak niedokrwistość - obniżony poziom czerwonych krwinek i wyraźnie niska hemoglobina. Pobyt w szpitalu i zastosowane leczenie nie spowodowało poprawy/wzrostu tych wartości.
Czy nie było propozycji przetaczania krwi ( tzn.koncentratu krwinek czerwonych)?

Domyślam się, że lekarze chcą ustalić czy choroba jest zaawansowana miejscowo czy może są też obecne przerzuty odległe w innych narządach. Stąd badanie PET.
Być może w sytuacji zaawansowania lokalnego a w zasadzie lokoregionalnego będą próbowali zastosować chemioradioterapię - chociaż jest to leczenie obciążające i nie wiem czy byłoby możliwe do przeprowadzenie u tej chorej z konkretnymi dolegliwościami.

Jeżeli zapadnie decyzja o niepodejmowaniu leczenia przyczynowego ( przeciwnowotworowego) to absolutnie trzeba się zatroszczyć o dobrą opiekę paliatywną. Może to być opieka poradni paliatywnej albo hospicjum domowego. Na pewno przyda się zorganizowane leczenie przeciwbólowe, przeciwkrwotoczne i inne wg potrzeb. Piszę o tym ponieważ gdy kończy się opieka onkologa to pacjent z wyraźnymi dolegliwościami powodowanymi przez chorobę nowotworową musi być inaczej „zaopiekowany”.

Jeżeli o czymś zapomniałam lub napisałam niejasno to pytaj, proszę. Postaram się lepiej wyjaśnić.

Pozdrawiam najserdeczniej, n.
  Temat: Rak nierogowaciejący płaskonabłonkowy szyjki macicy G2 T4N1M
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 601

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-07-07, 19:18   Temat: Rak nierogowaciejący płaskonabłonkowy szyjki macicy G2 T4N1M
Witaj na forum Daleka,

Dodawanie załączników niestety aktualnie nie działa. Możesz je przesłać na mój mail forumowy a ja je wkleję do wątku.
Albo spróbuj sama: napisz kolejny post, kliknij „Podgląd”, przewiń w dół aż zobaczysz zielone „Kliknij aby dodać zdjęcie do wiadomości” i w ten sposób dodaj zdjęcie załącznika/ów ( zaznacz przy tym opcję „500 pikseli” aby zdjęcie bylo czytelne).

Rozumiem, że póki co lekarze zlecili typową radioterapię paliatywną ze względu na dolegliwości bólowe. Czy oprócz tego chora ma zapewnioną opiekę paliatywną, farmakologiczne leczenie przeciwbólowe?
Mogę sie tylko domyślać, że skoro jest zaplanowane badanie PET to lekarze mają jakiś pomysł na ewentualne dalsze postępowanie - nikt nie zlecałby tego badania tak „po prostu”, bez wyraźnej przyczyny. Oczywiście dalsze postępowanie

Poczekam na załączniki i postaram się napisać coś więcej.

Pozdrawiam serdecznie, missy.
  Temat: PMBCL brak możliwości brania winkrystyny
missy

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 1351

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2022-07-05, 11:47   Temat: PMBCL brak możliwości brania winkrystyny
adibo,

Dobrze sobie radzisz :)

Ustąpienie potów to super sprawa. Co do auto HSCT to, z tego co wiem, nie jest ono z automatu zalecane w przypadku całkowitej remisji po zakończeniu chemioterapii. Czyli zapewne odczekasz standardowe ok.6 tygodni po ostatnim cyklu i wtedy PET powie co i jak. I może ewentualnie radioterapia konsolidująca na śródpiersie.

Trzymam kciuki za kolejne dni i tygodnie, powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie, m.
  Temat: AML kontra RCC
missy

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 508

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2022-07-05, 11:34   Temat: AML kontra RCC
Dziewczynka85,

Masz prawo się bać, kilka śmierci w rodzinie ( w tym również z powodów onkologicznych) zawsze wywołuje zamęt i lęk w psychice i w ciele.

Nie ma w tym nic dziwnego, że stałaś się przewrażliwiona i nieufna - grunt to uświadomić sobie, że tak właśnie jest, nie obwiniać się o nic, nie zwalczać swojego strachu na siłę postawą pod tytułem „ jestem super dzielna i nic mnie nie rusza” tylko zacząć działać według określonego planu.
Czyli badać się regularnie - ginekolog, cytologia, usg piersi, morfologia.
Do tego usg brzucha i wizyty u urologa wg jego wskazań.

Bardzo często wejście w pewien rytm, rutynę, regularność daje efekt w postaci uspokojenia i lepszego samopoczucia - bez względu na to czego ta rutyna dotyczy.
Mocno trzymam kciuki i życzę Ci abyś absolutnie nie musiała wracać na nasze forum

Pozdrawiam serdecznie, missy.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 313
Wyświetleń: 130234

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2022-07-05, 11:23   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
meteor,
Nie rozwalaj żadnego auta bo będziesz musiał kupić kolejne skoro tak lubisz jeździć :)
Skoro dajesz radę powoli i ostrożnie to tego się trzymaj. W ogóle trzeba się trzymać tego co dla nas dobre.
Pozdrawiam!
  Temat: AML kontra RCC
missy

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 508

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2022-07-04, 12:41   Temat: AML kontra RCC
Witaj na forum Dziewczynka85,

Na forum Cię nie zdiagnozujemy, nie odpowiemy Ci też na pytanie co widać na płytkach z TK lub fotkach z usg bo na forum radiologa nie ma.

Jedno jest jasne - masz w lewej nerce zmianę określoną kilka lat temu jako AML, zmiana ta powiększa się bardzo powolutku, nie powoduje żadnych dolegliwości ze strony ukł.moczowego. Postępowanie oparte o regularną kontrolę i opiekę JEDNEGO lekarza radiologa i JEDNEGO urologa byłoby najwłaściwszym wyborem. Chodzi o to aby być pod obserwacją specjalistów, którzy już znają Ciebie i tę zmianę w nerce i będą mogli wnikliwiej zaobserwować wszelkie istotne zmiany w jej wyglądzie.
Niemniej jeśli masz podejście typu

Dziewczynka85 napisał/a:
Każdy mi mówi, słuchaj się lekarzy, a ja im nie wierzę.

to pewnie i ja Cię nie przekonam.

Chodzenie od lekarza do lekarza nie przyniesie Ci spokoju. Rozumiem, że Ty już masz swoją diagnozę i właściwie szukasz jej potwierdzenia u kolejnego lekarza. To droga donikąd.
Przemyśl wszystko i podejmij decyzję, która będzie oczywiście w Twojej opinii najlepsza dla Twojego zdrowia i samopoczucia psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Nowotwór (sutka?) u mężczyzny
missy

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 1105

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-07-04, 09:51   Temat: Nowotwór (sutka?) u mężczyzny
Wyniki mówią o wysoce hormonozależnym raku piersi z niejednoznacznym statusem receptora HER2 - stąd konieczność dokładniejszego badania FISH:

Cytat:
Ekspresja 2+ (słabe lub średnie całkowite wybarwienie błonowe w ≥ 10% komórek raka naciekającego) ma wartość graniczną (niejednoznaczną) i wymaga oceny liczby kopii genu HER2 metodą hybry- dyzacji in situ (np. FISH, fluorescent in situ hybridization lub CISH, chromogenic in situ hybridization)

http://onkologia.zaleceni...si_20201014.pdf str.307

Ten wynik ma znaczenie dla określenia konkretnego typu raka - albo będzie to tzw.luminalny A albo B HER2- lub B HER2+. Typ raka determinuje dalsze postępowanie tzn. rodzaj leczenia systemowego ( hormonoterapia, chemioterapia, leczenie celowane).

Oczywiście podstawą leczenia wczesnego lub miejscowo zaawansowanego raka piersi jest chirurgia natomiast trzeba ustalić typ raka, żeby jasne było jak ma wyglądać leczenie uzupełniające. Czasem stosuje sie także leczenie systemowe przed operacją.
O wszystkim możesz poczytać w zalinkowanych przeze mnie wyżej Zaleceniach.

Szybki termin kolejnych badań nie oznacza szybkiego postępu choroby tylko sprawną diagnostykę. Mam nadzieję, że rozpoczęcie leczenia również będzie szybko możliwe.

Pozdrawiam najserdeczniej, missy.
  Temat: Rak pęcherza moczowego
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 5317

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2022-07-04, 09:20   Temat: Rak pęcherza moczowego
Agnieszka43,

Oby tak dalej 👍💪😄
  Temat: PMBCL brak możliwości brania winkrystyny
missy

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 1351

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2022-07-04, 09:18   Temat: PMBCL brak możliwości brania winkrystyny
adibo,

Czy leczenie sie już zaczęło? Jak sie czujesz?

Chłoniaki tzw.agresywne rosną szybko czyli komórki nowotworowe dzielą się bardzo szybko i to oznacza także ich ogromną wrażliwość na chemioterapię. Bo chemia działa właśnie szczególnie ostro/intensywnie na komórki szybko dzielace się.
Więc mocno trzymam kciuki i czekam na wieści!

Pozdrawiam, missy.
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
missy

Odpowiedzi: 522
Wyświetleń: 166612

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2022-07-04, 09:13   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
basik78,

Tutaj neurolog mógłby coś podpowiedzieć.
Jest taki lek Sirdalud, może to byłoby wskazane - ale tylko lek.specjalista będzie wiedział czy można to włączyć czy coś innego.
Pozdrawiam Was bardzo, bardzo ciepło. M.
 
Strona 1 z 306
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group