1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 105
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9025

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-11, 14:01   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
DSS:

Różnice zdań, nawet zasadnice, nie są ani czymś specjalnie niezwykłym, ani niezdrowym. Skoro już musisz się kłocić z rakarem, znacznie starszym od ciebie pacjentem onkologicznym, to czy moglabyś to czynić w granicach zdrowego rozsądku?

Oryginalną wydaje mi się twoja teza, że zacytowanie w dyskusjach na forum DSS adresu forum, którym administruje rakar, to reklama, za którą w zasadzie powinny należeć się opłaty, a ewentualna rezygnacja z pobierania takich opłat to przywilej i znak szczególnej życzliwości administracji forum.

Czy to znaczy, że na przyklad <i>glejak.pl, chustka.blogspot.com </i> i in. powinni teraz płacić fundacji DSS za reklamę, albo składać suplikacje o zwolnienie z takich opłat?

Czy ja z kolei, za każdym razem kiedy na forum pacjentów raka prostaty ktoś pyta, gdzie można znaleźć najlepsze fora w języku polskim zajmujące się rakiem płuc, a ja mu zgodnie z prawdą odpowiadam, że bardzo dobre jest forum 'Dum Spiro, Spero' i podaję adres sieciowy, mam następnie wystawiać fundacji DSS fakturę za usługi reklamowe?

Oczywiście, w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zaczęli się odnosić do siebie nawzajem jak Ford do General Motors, czy inne śmiertelnie konkurujące ze sobą korporacje, ale inicjatywa społeczna forow oinkologicznych chyba nie na tym miala polegać.

Pozdrawiam i zdrowia życzę.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9025

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-10, 12:05   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
Cytat:
Panowie,
od Waszych wielokolorowych i pretensjonalnie wytłuszczonych czcionek można dostać oczopląsu ;/
A to jasnoniebieskie -wybaczcie proszę- ale tak 'wali po gałach', że ile razy się zabieram za wypowiedź w tym wątku, to przerywam i stąd uciekam [__] ; no nic, jakoś postaram się wytrwać chwilę z tą pstrokacizną.Serdecznie przepraszam, rzeczywiście taką mam idiosynkrazję, która prawdodobnie bierze się z mojej poważnej krótkowzroczności połączonej z astygmatyzmem i związanych z tymi wadami wzroku stale noszonych mocnych szkieł korekcyjnych. Po prostu wygodniej mi czytać na ekranach komputerów tłusty druk w kontrastowym kolorze, więc często sobie zmieniam na taki, tak w domu jak i w pracy. Ale to naturalnie nie jest rzecz piewszej wagi, więc się spolegliwie dostosuję, zwlaszcza że mogę sobie włączyć na swoim komputerze coś na kształ wirtualnej lupy dla ułatwienia sobie czytania.

Ponieważ nie chciałbym nikogo, z przeproszeniem, 'walić po gałach' (ani po niczym innym zresztą), czy też przyprawiać o oczopląs, powtarzam zdanie na temat Amazonek, które podobno straciło na znaczeniu z powodu niewłaściwego koloru.

Co by na to powiedziały, powiedzmy, Amazonki - gdyby, dajmy na to, PUO zaczęla rozpowszechniać doktrynę, w myśl której sama tylko palpacja piersi może potwierdzić lub wykluczyć raka piersi, a o mammografii rozmawiać się nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby?

Mam nadzieję, że kursywa nie dyskwalifikuje tego zdania?

DumSpiro-Spero napisał/a:

mam wrażenie, że tym razem zamieszanie powstało z niczego. Przyjrzałam się dokładnie wypowiedzi prezesa PTU i... szczerze mówiąc nie widzę w niej nic niestosownego (wypowiedź -o której, jak rozumiem, mowa- zaznaczyłam):
Z dokładnie taką właśnie myślą piszę, po to by zasięgnąć zdania Szan. Kolektywu na forum w sprawie stosowności lub niestosowności wypowiedzi prezesa PTU. Czy ta wypowiedż mogłaby być sformułowana lepiej lub inaczej? Nie jest to bowiem pierwsza gafa prezesa PTU w tej kwestii. Oryginalnej gafy prezesa dotyczył mój post nr #6420 z 20 kwietnia 2009 roku, pod tytułem "Świadomość zawodowa" http://www.forum-onkologi...-vt313.htm#6420 który z bliżej nieokreślonych powodów znikł z forum, razem z całą ówczesną dyskusją na jego temat. Mam nadzieję, że nie został usunięty?

W marcu 2009 roku, ten sam prezes tego samego PTU wyraził się w wywiadzie dla prasy następująco:

media krajowe w marcu 2009 roku napisał/a:


Z prof. [----], prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego i kierownikiem Kliniki [----] podczas spotkania "Rak to nie wyrok" w Urzędzie Marszałkowskim rozmawiała Agnieszka Grzelak, dziennikarka "Dziennika Łódzkiego". Rozmowa była przeprowadzona po konferencji "Rak to nie wyrok" w Łodzi, które odbyło się 5 marca br. o godzinie 12.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Redakcja "Dziennika Łódzkiego" objęła patronatem medialnym to spotkanie. Wywiad zamieszczono z dodatku "Zdrowie" Dziennika Łódzkiego (7 marca 2009, str. 4)

(...)

- Czy mężczyzna odczuwa jakieś objawy rozwijającego się raka prostaty?

- Nie. Na początku nie czuje nic. Dlatego powinien regularnie się badać.

- Badanie prostaty jest tak proste jak sprawdzenie oleju w samochodzie" - to hasło użyte w akcji, której patronuje PTU. Naprawdę jest to takie proste?

- Badanie specyficznego antygenu, czyli PSA, jest najlepszym sposobem na wykluczenie nowotworu. Test jest faktycznie bardzo prosty - pobiera się krew i jeśli jego wynik jest prawidłowy, wiemy, że jesteśmy poza podejrzeniami. Im niższy wynik, tym mniejsze ryzyko raka.

- Ale wysokie PSA wcale nie jest równoznaczne ze zdiagnozowaniem nowotworu?

Dopiero badanie prostaty per rectum, wykonane przez urologa, może potwierdzić lub wykluczyć raka. Bo podwyższone PSA może oznaczać także stan zapalny gruczołu krokowego. Chociaż do pełnego zdiagnozowania choroby niezbędna jest biopsja (czyli pobranie komórek i poddanie ich analizie w warunkach laboratoryjnych - przyp. red.)

(...)


Jednym słowem, prezes uważa, że jeśli ktoś ma poziom PSA ponad normę dla grupy wiekowej, to DRE może POTWIERDZIĆ lub WYKLUCZYĆ nowotwór? Doprawdy... Starm się podchodzić do tej wypowiedzi z całym szacunkiem dla stopnia naukowego prezesa oraz autorytetu towarzystwa naukowego, któremu przewodniczy, ale to są niebezpieczne brednie. Mam gorącą nadzieję, że to było przejęzyczenie, które preses sprostuje przy pierwszej nadarzającej się okazji - chociaż przez ponad rok tego nie zrobił...

DumSpioSpero napisał/a:
Nikt tu nie wspomina, że DRE jest jedynym badaniem w diagnostyce raka stercza i nikt nie kwestionuje wartości innych badań. W moim odczuciu tak artykuł jak i wypowiedź prezesa zachęcają przede wszystkim do odwiedzenia urologa i podkreślają wagę problemu jakim jest rak prostaty. Faktycznie podstawowym badaniem urologicznym jest DRE. Oznaczenie stężenia PSA w surowicy to badanie laboratoryjne - przypuszczam, że gdy już, pod wpływem kampanii PTU, panowie odwiedzą lekarza urologa wyrażając zgodę na DRE - wyrażą ją również na 'ukłucie' i pobranie krwi.
Mam bowiem gorącą nadzieję, że kampania i darmowe badania obejmują również oznaczenie PSA ( :?ale?: ) ; jeśli tak jest - to jak dla mnie wszystko jest ok.


Ja też mam gorącą nadzieję, ale wypowiedzi prezesa (zwłaszcza ta z 2009 roku) trochę mi obniżają temperaturę tej nadziei i zaczynam się zastanawiać, czy w Polsce ktoś po prostu nie chce oszczędzić na kosztach włączenia badań poziomu PSA do zakresu badań przesiewowych.

A podnoszę ten temat dlatego, że być może właśnie w przypadkach tego rodzaju niejednoznacznych wypowiedzi luminarzy medycyny takie ciała jak nasze, czyli forum i fundacja, mogłyby się zwracać do luminarza z suplikacją o doprecyzowanie wypowiedzi. Oświata społeczna w przedmiocie diagnostyki raka prostaty to nie jest moim zdaniem dobre miejsce na dwuznaczności.

DumSpiroSpero napisał/a:

Zauważ kangurze, że ta kampania skierowana jest do wszystkich, a nie do tych, którzy mają wolę zgłębiania tajników wiedzy medycznej.


No właśnie. Ci,którzy mają wolę zgłębiania tajników wiedzy medycznej, doczytają sami, że DRE nie może ani potwierdzić, ani wykluczyć nowotworu. Mnie raczej chodzi o tych innnych, którzy bezkrytycznie uwierzą w zapewnienie, że skoro DRE jest negatywne, to nier ma zadnych powodów do obaw.

DumSpiroSpero napisał/a:
Podsumowując - podejrzewam, że akcja ta to taki trochę 'szum medialny' i skierowany do innych odbiorców niż my tutaj (wyedukowani) obecni.


Istotnie. Ale czy nie należy w jakimś stopnu do naszych powinności próbować przedzierać się przez szum medialny?

Serdecznie pozdrawiam i jak zwykle zdrowia wszystkim życzę.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9025

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-09, 11:57   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
Zadziwiające.

Przez trzy dni ani jednej osoby z opinią na temat czy prominentny członek polskiego establishmentu urologicznego może i powinien w ramach onkologicznych kampanii edukacyjnych swobodnie opowiadać brednie, lub manipulować informacją w sposób potencjalnie zagrażający zdrowiu lub nawet życiu pacjentów?

Powtarzam poprzednio zadane pytanie:


Co by na to powiedziały, powiedzmy, Amazonki - gdyby, dajmy na to, PUO zaczęla rozpowszechniać doktrynę, w myśl której sama tylko palpacja piersi może potwierdzić lub wykluczyć raka piersi, a o mammografii rozmawiać się nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby?
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9025

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-06, 13:01   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
madziorek napisał/a:
Jesteś osobą, która nie raz podzieliła się swą wiedzą. Nie niszcz tego kontrowersyjną i obraźliwą dyskusją.


Czy wiedza może znikać z powodu udziału jej posiadacza w kontrowersjach?
Czy jakiekolwiek kontrowersje są obecnie na forum zakazane?
Szkoda by było, ponieważ wiele spośród naszych schorzeń jest przedmiotem istotnych kontrowersji naukowych jeśli idzie o metody ich leczenia.

Do rzeczy wszakże. Nie dyskutujemy tu, na szczęście, na temat jaki jest najbardziej naczelny ze ssaków naczelnych, więc temat szympansa pozwolę sobie pominąć.

Natomiast miałem nadzieję na rzeczową dyskusję, co należy zrobić z takim fantem:

Oto wybitny polski urolog wypowiada się publicznie, mając za sobą autorytet swego tytułu naukowego i swego stowarzyszenia zawodowego specjalistów-urologów, wypowiada się jasno, konsekwentnie, porzez dwa lata z rzędu, przekazując mediom swoją opinię eksperta na temat badań profilaktycznych prostaty - w taki sposób, że postąpienie zgodnie z tą opinią może się skończyć tragicznie.

Co z tym począć?    2009 - stwierdzenie, że DRE może "potwierdzić lub wykluczyć" raka prostaty;

    2010 - ponowne określenie DRE jako podstawowej metody diagnostycznej raka prostaty, tym razem z zupełnym pominięciem kwestii badania poziomu PSA.

Co by na to powiedziały, powiedzmy, Amazonki - gdyby, dajmy na to, PUO zaczęla rozpowszechniać doktrynę, w myśl której sama tylko palpacja piersi może potwierdzić lub wykluczyć raka piersi, a o mammografii rozmawiać się nie będzie, bo nie ma takiej potrzeby?

Wiara w palec może źle się skończyć dla mężczyny, który podda się DRE, wynik będzie negatywny, nie dostanie skierowania na badanie PSA, nie wyłoży też z wlasnej kieszeni 30 zł na to badanie, bo nigdy o nim nie słyszał, a na podstawie tego DRE, bez innych badań, urolog zapewni go, że nie jest chory na raka prostaty.

W rzeczywistości, pozytywne DRE niczego nie potwierdza, a jedynie stanowi wskazanie do dalszych badań (TRUS, biopsja).

Negatywne DRE niczego nie wyklucza - nowotwór prostaty może być histologicznie agresywny, ale za mały, zbyt rozproszony wewnątrz gruczołu, lub za daleko od powierzchni gruczołu by ognisko nowotworowe wyczuć palcem. Albo może się ono znajdować poza zasięgiem palca - po drugiej stronie gruczołu lub w strefie przejściowej prostaty.

Badania profilaktyczne dla mężczyn po 50-ce bez dodatkowych czynników ryzyka (ojciec lub brat z CaP) w innych krajach to zawsze DRE + PSA. Skąd w Polsce ta niechęć do propagowania badań PSA? Koszty? Trzydzieści złotych?

Łagodnie i z wlasnego doświadczenia pacjenta chciałbym przypomnieć, że ja żyję głównie dzięki takim badaniom, które dały mi wczesne wykrycie nowotworu prostaty i natychmiastową interwencję.

Chciałbym nieśmiało zapytać: - czy forum i fundacja powinny zajmować się takimi sprawami, czy też przyjąć założenie nadrzędne, że one nie istnieją? Pytam poważnie.

Zdrowia wszystkim życzę.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9025

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-05, 23:06   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
vioom napisał/a:
Kangur, śmiem twierdzić, że 60% Polaków wciąż mentalnie jest na poziomie średnio rozgarniętego szympansa, który nie pójdzie na badania bo "po co mu to", "boje się, że wyjdzie coś źle", "lekarz konował", "trzeba czekać", "będzie bolało" itd, itd. Widać to choćby po preferencjach wyborczych (jakich nie ujawnię, 40% się domyśli), dlatego uświadamianie "autorytetom", często "autorytetom tylko nieco bardziej wykształconym, ale wciąż będącym tymi 60%" błędów wciąż jest niedostępne dla przeciętnego śmiertelnika.

Widzę tutaj szansę dla Fundacji, która jako instytucja mająca na celu pomoc chorym onkologicznie powinna wystosować odpowiednie pismo i walczyć o prawidłowe leczenie i diagnostykę w Polsce. Tylko jako instytucja może osiągnąć jakiś cel a dodatkowo niewątpliwie wraz z "szumem medialnym" zamanifestować swoją obecność na arenie ogólnopolskiej.


No dobrze, ale w takim razie ja spodziewałbym się, że lekarskie stowarzyszenia profesjonalne, posiadające odpowiedni autorytet, będą iść w awangardzie raczej niż w ariergardzie postępu i propagować rzeczywistą oświatę medyczną, za co ngarodą mógłby im być statystyczny wzrost wczesnej wykrywalności nowotworów.

Tymczasem opisany przypadek jest urologicznym odpowiednikiem sytuacji, kiedy to np. luminarz onkologii specjalizujący siię w raku piersi odnosiłby się do badań profilaktycznych mowiąc, że badabnie palpacyjne piersi może wykluczyć raka, natomiast ani słowem nie wspominałby o istnieniu mammografii oraz sensie jej profilaktycznego wykonywania w grupach podwyższonego ryzyka.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9025

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-05, 15:47   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
Znalazlem w swoim archiwum backup oryginalnego postu z 2009r.
Nadal nie rozumiem jak mógł zniknąć z forum, razem z całą dyskusją?
MNiejsza z tym, grunt że nie zginął

To jest dosyć głupia sprawa, bo w 2009 roku poszło o publiczne oświadczenie dla prasy prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego, że DRE (badanie prostaty palcem przez odbyt) może POTWIERDZIĆ lub WYKLUCZYĆ raka, co zwlaszcza w części dotyczącej wykluczenia jest rekomendacją potencjalnie zabójczą. DRE może (choć nie musi) potwierdzić nowotwór prostaty, ale negatywne DRE w żadnej mierze nie jest wyklucza obecności nowotworu.

Teraz, podczas wrześniowego Tygodnia Urologii, ten sam prezes tego samego PTU udzielił PAP wywiadu, który powtórzyło wiele gazet. Otóż w tym wywiadzie mówi się o konieczności profilaktycznych badań DRE mężczyzn po ukończeniu 50 roku życia, ale nigdzie ani słowem nie wspomina się o konieczności przeprowadzenia badania poziomu PSA, i to przed DRE, ponieważ DRE wywołuje dodatkowy wyrzut PSA porzez podatną na mechaniczne podrażnienie prostatę, i zawyża odczyt PSA.

Sprawa jest dziwna, ponieważ wynika z tego, że PTU konsekwentnie doradza jako badania przesiewowe mające wykrywać wczesnego raka prostaty wyłącznie wysoce zawodne DRE, bez określania poziomu PSA. Taka polkityka edukacyjna może mieć opłakane skutki.

Mój wlasny dobry wynik kliniczny leczenia raka prostaty i dobre rokowanie są pośrednio skutkiem włączenia badania poziomu PSA do badań profilaktycznych wykonywanych co roku, przy dorocznych badaniach okresowych po ukońceniu 49 lat. Coroczne PSA =- wczesne wykrycie = wczesna interwencja.

Przez cztery kolejne lata PSA było w normie. Za piątym razem skoczyło na 6,0ng/ml, dwa tygodnie później biopsja, diagnoza CaP, 10 tygodni póżniej radykalna prostatektomia, wynik histopatologii T2aN0Mx. Gdyby nie te profilaktyczne badania PSA, walczyłbym dziś w z góry przegranej bitwie o miesiące lub tygodnie przeżycia, w sytuacji klinicznie beznadziejnej.

Obawiam się, że opublikowane wywiady prezesa PTU mogą sprawić, że komuś w kraju zostanie odebrana taka sama jak moja szansa wczesnego wykrycia i leczenia nowotworu prostaty. Czy możemy to przedyskutować? Treść wywiadów jest bezsporna, mam teksty.
  Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9025

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2010-10-04, 10:56   Temat: Kłopot techniczny z wyszukiwaniem
Próbuję znaleźć jeden ze swoich starych postów z kwietnia 2009 roku i dyskusję po nim, które chyba gdzieś wcięło przy którymś kolejnym doskonaleniu technicznym forum. Czy któryś z moderatorów mógłby pomóc?

http://www.forum-onkologi...-vt313.htm#6420

Mam zarchiwizowany zarówno sam ten stary post jak i źródła, na jakich był oparty, i chyba dyskusję też, więc teoretycznie mógłbym go po prostu odtworzyć i wysłać ponownie, ale po pierwsze to stara sprawa, więc mógłbym się nasłuchać od administracji za spamowanie, a po drugie mam ten post zarchiwizowany gdzieś, cholera wie dokładnie gdzie, w kiludziesięciu gigabajtach bałaganu na ogromnym twardym dysku z backupami. Wyszukanie zajęłoby kupę czasu, więc wolę z czapką w ręku do moderatorów.

Przypomnialem sobie o tym, bo właśnie znalazłem (z opóźnieniem) doniesienia PAP na temat Tygodnia Urologii (13-18 września 2010), akcji edukacyjnej na temat m.in. raka prostaty, temat bliski moim zainteresowaniom.

http://www.rynekzdrowia.p...n,101562,8.html

http://wiadomosci.gazeta....a_Urologii.html

Sęk tym, że nigdzie w tych doniesieniach nie ma ani pół słowa o badaniach PSA, czy nawet wspomnienia że coś takiego jak PSA w ogóle istnieje. Przypominam sobie piąte przez dziesiąte, że temat tego postu, którego teraz nie mogę znaleźć, był podobny, więc chciałbym porównać, czy krajowe programy edukacyjne nt. raka prostaty poczyniły w ciągu tego półtora roku postępy i jakie.
  Temat: rozpoznanie czerniaka - zdjęcia - artykuł
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 29041

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2010-09-30, 14:01   Temat: rozpoznanie czerniaka - zdjęcia - artykuł
oleander79 napisał/a:
I am not a member.

Oglądałam wykład z poasco i pewnie nie przytoczę dokładnie, bo musiałabym jeszcze raz.... ale tam podawał wyniki jakichś badań nad tym lekiem, z których 20% osób po bodajże 2 latach nie miało wznowy. I wtedy powiedział coś w stylu: Czyżbyśmy mieli lek, który leczy czerniaka?

I teraz ten link Łysego, w którym stoi, że 3,5 miesiąca.... Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

Chyba, że to jest tak, że mediana przeżyć wynosi 3,5 miesiąca, co nie wyklucza 20% bez wznowy...Artykul in extenso:

Cytat:
Medscape Medical News from the:
American Society of Clinical Oncology (ASCOŸ) 2010 Annual Meeting

This coverage is not sanctioned by, nor a part of, the American Society of Clinical Oncology.

Ipilimumab Improves Survival in Advanced Melanoma; Immediate Patient Demand Anticipated
Nick Mulcahy


June 6, 2010 ( UPDATED June 8, 2010 ) (Chicago, Illinois) — An experimental therapy for advanced melanoma has been shown to improve overall survival in patients, and is "on the road" to becoming the "new standard of care," said one of its investigators here at the American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2010 Annual Meeting.

Patients receiving ipilimumab (Bristol-Myers Squibb) plus a peptide vaccine had a median survival of 10 months, compared with 6.4 months for patients receiving the vaccine alone (P < .001).

Ipilimumab also showed, compared with the peptide vaccine, a near doubling of the rates of survival at 12 months (46% vs 25%) and 24 months (24% vs 14%).


Everyone in the 676-patient study had undergone previous treatment for the disease.


Dr. Steven O'Day
It is the first time that a therapy has been shown to improve survival in a phase 3 randomized controlled trial in this setting, said investigator Steven O'Day, MD, from the University of Southern California Keck School of Medicine in Los Angeles.

Dr. O'Day spoke at a press conference at the meeting.

"This is a really significant finding," said Lynn Schuchter, MD, from the Abramson Cancer Center at the University of Pennsylvania in Philadelphia, who moderated the press conference. "When melanoma is advanced, we have very little in the way of effective therapies."

Dr. Schuchter expects a big response from patients to this news about ipilimumab.

Our advanced melanoma patients are all going to be asking to go on this drug.
"Our advanced melanoma patients are all going to be asking to go on this drug," she said. The drug is not approved yet, but is being made available in a compassionate-use clinical trial.

Treatment with ipilimumab, which is administered intravenously, included some severe adverse events, including 14 deaths, half of which were immune related, according to study data presented here and published simultaneously online June 5 in the New England Journal of Medicine.

This is a powerful drug.
"This is a powerful drug," said Dr. O'Day, who noted that 10% to 15% of immune-related adverse effects were grade 3 or 4 and required immunosuppressive therapy with steroids.

"Steroids were quite successful in the vast majority of patients," said Dr. O'Day, "and they did not affect efficacy."

The "serious potentially life-threatening complications" with ipilimumab require a committed multidisciplinary team to manage them
, explained Vernon Sondak, MD, from the H. Lee Moffitt Cancer Center in Tampa, Florida, who acted as a discussant of the study at the meeting's plenary session where the new data were presented.

Ipilimumab is a targeted T-cell antibody, a new class of drugs, said Dr. O'Day. It is directed against an antigen on the surface of T cells. The antigen, cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 4 (CTLA-4), acts as a brake on the T cell, explained Dr. O'Day. By blocking the brake, the T cell goes into attack mode and kills cancer cells.

Ipilimumab can also overstimulate the immune system and produce a T-cell attack on normal tissue, usually the skin and colon and less commonly the liver and pituitary gland,
Dr. O'Day noted. "These are different side effects than what we are used to," he said.

Ipilimumab is not the first immunotherapy for advanced melanoma.

However, interleukin (IL)-2, which is approved by the US Food and Drug Administration, does not produce any response in most patients and has not been proven to improve survival, said Dr. Schuchter.

"Finally melanoma doctors are able to manipulate the immune system in a meaningful way for the treatment of advanced melanoma," said Douglas Blayney, MD, about ipilimumab, to Medscape Oncology. Dr. Blayney is outgoing president of ASCO and professor of internal medicine at the University of Michigan Medical School in Ann Arbor.

This is not the first news of ipilimumab's effectiveness in the treatment of melanoma at ASCO; excitement was generated when data from several phase 2 clinical trials were presented at ASCO 2008, as reported at the time by Medscape Oncology.

Since then, the drug has shown activity in prostate cancer that was described as "dramatic," but the report was based on only 2 patients.

Compassionate-Use Study Is Only in the United States.

"Patients are going to have a lot of hope about going on this drug," said Dr. Schuchter.

Patients are going to have a lot of hope about going on this drug.
Bristol-Myers Squibb has adequate supplies of the drug available for patients who are eligible for its compassionate-use trial, reported Dr. O'Day.

Bristol-Myers Squibb is marketing ipilimumab and cosponsored the new study, along with Medarex, the company that developed the agent and that was eventually bought by Bristol-Myers Squibb.

The compassionate-use study of ipilimumab is ongoing but is limited to 75 centers in the United States. The phase 3 trial reported on by Dr. O'Day at ASCO was a multicenter international trial.

In Need of Improvements?


Approximately 20% to 30% of advanced melanoma patients will receive a benefit from ipilimumab, said Dr. O'Day.

However, Dr. Sondak highlighted the fact that only 10.9% of patients in the trial receiving ipilimumab alone had responses to therapy based on RECIST criteria, calling them "surprisingly few . . ., given the magnitude of the survival benefit."

Dr. Sondak said that "improvements" will be needed "if this drug is going to be a success."

"We think they'll come from combinations," he continued, saying that potential agents for combinations include chemotherapy, vaccines, other immunotherapies, and investigational agents.

Dr. Schuchter said that the "next step" in improving treatment outcomes in the setting might be found by combining ipilimumab, a targeted T-cell antibody, with the investigational PLX4032 (Plexxicon Inc), which is a molecularly targeted therapy and was first reported on at ASCO in 2009. PLX4032 is an oral agent that targets the oncogenic BRAF gene mutation known as V600E, which occurs in about 40% of malignant melanoma patients, Dr. Schuchter explained.

Overall survival data are not yet available for PLX4032, but will likely be published soon in the New England Journal of Medicine.

PLX4032 has "unbelievably dramatic responses in terms of tumor shrinkage," said Dr. Schuchter.

Dr. Schuchter said that the Melanoma Research Foundation is in the planning stages of a study that combines ipilimumab and PLX4032 in patients with metastatic melanoma.

She also said that there will be other possible combinations as more agents are evaluated, including the investigative agent tremelimumab (Pfizer); like PLX4032, it targets BRAF mutations.

Study Details

The new study involved centers from 13 countries in North America, South America, Europe, Asia, and Africa, and enrolled patients between 2004 and 2008.

Patients with unresectable advanced (stage 3/4) melanoma were randomized to 3 treatment groups in a 1:3:1 ratio: ipilimumab plus placebo (n = 137), ipilimumab plus the gp100 vaccine (n = 403), and the gp100 vaccine plus placebo (n = 136). The gp100 vaccine, an experimental melanoma peptide vaccine also designed to stimulate T cells to attack melanoma cells, was used as a comparison group after previous studies showed that it has modest anticancer activity and is superior to IL-2.

To be eligible, patients had to be HLA-A0201-positive because only those patient types are responsive to the gp100 vaccine.
Dr. O'Day said that the study results with ipilimumab potentially apply to all patients with melanoma and are not restricted to HLA-A0201-positive patients. Dr. Sondak seemed to agree, saying there was "no evidence this is a more or less favorable patient subset."

Ipilimumab, at a dose of 3 mg/kg of body weight, was administered with or without gp100 every 3 weeks for up to 4 treatments (induction).

Dr. O'Day said that no difference was detected in survival between the 2 ipilimumab treatment groups — both were about 10 months.

In addition to providing better survival than the vaccine, ipilimumab provided better disease control; after 6 months, the melanoma did not progress in nearly 30% of those receiving ipilimumab, compared with 11% with the vaccine alone.

Ipilimumab was generally well tolerated, but the study authors noted that the "side effects can be life-threatening and may be treatment limiting."

The most common immune-related adverse event was diarrhea (any grade; 27% to 31% of the 2 ipilimumab groups). The problem resolved in about 2 weeks after the administration of corticosteroids, reported the authors.

Dr. Sondak said that this adverse effect was "not your basic 5-FU/leucovorin diarrhea," and suggested that it might limit who can administer the drug. "Still, a trained oncologist with an experienced team can manage the toxicity," he added.

Reinduction Works Too

Reinduction with ipilimumab at the time of disease progression can also lead to clinical benefit, report the study authors.

Reinduction was allowed within 28 days of documented progression. A total of 32 patients were reinduced per protocol: 8 with ipilimumab, 23 with combination therapy, and 1 with gp100 (6.1%, 7.3%, and 0.8%, respectively, of the total who received initial therapy with each).

Upon reinduction, a partial or complete response or stable disease was achieved by 65% to 75% of patients in the ipilimumab groups and 0% in the gp100 group, according to the investigators.

Dr. O'Day reports playing a consultant or advisory role for and receiving honoraria and research funding from Bristol-Meyers Squibb, and receiving research funding from Medarex. Dr. Blayney reports uncompensated consulting relationships with Allos, Cephalon, and BMS; and receiving research funding from Blue Cross Blue Shield of Michigan and the National Comprehensive Cancer Network. Dr. Sondak reports being a speakers bureau member and providing consulting and expert testimony for Merck/Schering-Plough; he is also on advisory panels for Bristol-Myers Squibb, Genzyme, GlaxoSmithKline, Pfizer, and Provectus.

American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2010 Annual Meeting: Abstract 4, presented June 6, 2010; abstract 8509, presented June 5, 2010.

  Temat: rozpoznanie czerniaka - zdjęcia - artykuł
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 29041

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2010-09-30, 12:26   Temat: rozpoznanie czerniaka - zdjęcia - artykuł
oleander79 napisał/a:
Czy rzeczywiście Ipilimumam nie działa (tj. przedłuża życie pacjentom o 3,5 miesiąca)? Na POASCO dr Rutkowski mówił, że to być może lek, który leczy tę chorobę....


Rzeczywiscie tak mowil?

Ipilimumab Improves Survival in Advanced Melanoma
http://www.medscape.com/viewarticle/723052
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
kangur_2007

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42310

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2010-09-29, 00:43   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
madziorek napisał/a:
kangur_2007 napisał/a:
PS Goncha, o ile wiem nie jest specjalista zajmujacym sie melanoma tylko pacjentem z pewna wiedza na temat tego typu raka.
Ale drogi Kangurze to gontcha, uczestniczy w renomowanych kongresach typu PO ASCO 2010 skąd przekazuje najnowsze doniesienia z dziedziny onkologii. Proszę nie podważaj jej wiedzy, doniesieniami sprzed kilkunastu lat, bo to nieuczciwe. Tu znajdziesz certyfikaty :) http://www.fundacja-onkol...d=56&Itemid=132
Pozdrawiam M.AU/NZ guidelines sa z 2009 roku


Ponizej brytyjskie guidelines z 2010 roku, ktore moga zainteresowac pacjentke z Irlandii.

Revised U.K. Guidelines for the Management of Cutaneous Melanoma 2010: Follow U
p

Cytat:

[u]Follow Up

There are three main reasons for follow up after treatment of primary cutaneous melanoma. The first is to detect recurrence when further treatment can improve the prognosis, the second is to detect further primary melanomas and the third is to provide support, information and education. The proportion of patients with melanoma who have impaired health-related quality of life is comparable with other cancers, and their needs for psychosocial support are likely to be similar.[137] Provision of this is an important part of MDT management.[138] There are no RCTs which have formally evaluated follow up. Numerous follow-up regimens have been reviewed but few are evidence based.[139–141] Sixty-two per cent of all recurrences were detected by patients themselves in one review, but definition of patient or doctor detection is unclear and other series emphasize the importance of physician-detected recurrence.[134] Patient opinion was equally divided as to whether follow-up visits were reassuring or provoked further anxiety. There is little evidence of survival advantage following self-detection of metastases.[139–141] Most first relapses occur in the 5 years following diagnosis, but there is a significant risk of later first relapse; both patients and their doctors should be aware of this.

A primary melanoma follow-up clinic should be provided by an MDT of dermatologists and surgeons with clinical nurse specialist support, and there should be continuity of care. Patients should be taught to self-examine to detect locoregional recurrence and new primary melanoma. Photography can be useful for follow up of patients who also have atypical moles. Patients should routinely be examined for locoregional and distant metastases, and the whole skin should be checked for new primary melanomas. A defined rapid-access pathway must be provided to all patients and general practitioners for suspected recurrence. Suspected new primary melanoma should be referred as normal through the 2-week wait system. For Scotland this needs to be compliant with the 62-day rule. Follow up of patients with AJCC stage III and IV disease should be led by melanoma SSMDTs.

Follow-up intervals and duration should be tailored to the stage group of the primary melanoma and therefore to the risk of recurrence. The follow-up plan should be agreed between the patient and the responsible doctors.

Care can be shared with primary care, but only if the secondary care team have defined and explained to the primary care team what is required, and only if the primary care team are prepared to accept responsibility for this. In the event of suspected recurrence, even after discharge from follow up, it is recommended that the patient contact the secondary care team directly to avoid possible delay in diagnosis.

Screening asymptomatic clinically normal patients with lymph node ultrasound is sensitive and can detect nodal disease, but this has not been shown to be useful in primary melanoma follow up.[142] The same applies to CT and PET imaging. These investigations should not be used outside a clinical trial.

In situ Melanoma

Patients with a surgically treated single in situ melanoma do not require follow up, as there is no risk of metastasis. They require a return visit after complete excision to explain the diagnosis, check the whole skin for further primary melanoma/s, and to teach self-examination for a new primary melanoma. Clinical nurse specialist support may be required despite the absence of metastatic risk.


Stage IA Melanoma


Patients with invasive primary cutaneous melanoma < 1·0 mm have a 5-year disease-free survival of over 90% or better. A recent review of 430 patients with melanomas < 0·5 mm showed no recurrences at 5–15 years follow up but 4% of patients developed a second primary melanoma over this period.[143] Patients with invasive, nonulcerated primary tumours 0·5–1·0 mm thick have only slightly worse 5-year disease-free survival, and are in the same stage group. Therefore, for stage IA patients a series of two to four visits over up to 12 months is suggested to teach self-examination, and then they may be discharged from regular follow up (Level III, Grade B).

http://www.medscape.com/viewarticle/727613_13
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
kangur_2007

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42310

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2010-09-28, 17:27   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
recma napisał/a:
Zapoznałam się oczywiście z linkiem i przeczytałam ale wiadomości z tego linku są sprzeczne z tym co odpisała mi Gontcha bo napisała że musze zrobić te badania więc myślałam że uda mi się załatwić te badania tutaj na miejscu w Irlandii w ramach mojego ubezpieczenia a wychodzi na to że bede musiała jednak pojechać do Polski i zrobić sobie te badania dla mojego świętego spokoju.W każdym razie dzięki śliczne za odpowiedź i za zainteresowanie tematem.Pozdrawiam.
Moze to Cie zainteresuje:

Individualized Melanoma Patient Outcome Prediction Tools

I. Introduction: We are pleased to offer you in this website the following prediction tools for predicting the clinical outcome of an individual patient with localized or regional cutaneous melanoma. The prediction tools can be used to predict the 5 and 10-year survival rates from initial diagnosis (with a 95% confidence interval) for an individual patient based on his/her relevant clinical and pathologic information. The predictive models were developed and validated using a combined database (n=28,047) from 11 major institutions and study groups participating in the development of the 7th edition of the American Joint Committee on Cancer (AJCC) Melanoma Staging System. This database includes 25,734 patients with localized melanoma and 2,313 patients with regional melanoma with relevant information available for model development.

http://www.melanomaprognosis.org/

PS Goncha, o ile wiem nie jest specjalista zajmujacym sie melanoma tylko pacjentem z pewna wiedza na temat tego typu raka.
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
kangur_2007

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42310

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2010-09-28, 14:01   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
Cytat:
Powiedzieli mi też że żadnych badań robić nie będą chyba że wyniki wyciętego marginesu będą złe.


recma napisał/a:
Witam. Niestety Polska klinika w Dublinie ani żadna inna nie wykonuje w/w badań głównie chodzi o krew,bo usg jamy brzusznej owszem ale dopiero za miesiąc a RTG w ogóle nie wykonują ,więc tu moje pytanie.Czy mógłby ktoś mi wyszukać w internecie (szukałam ale nie jestem w tym dobra) w języku oczywiście angielskim wytyczne dotyczące standardowego leczenia Czerniaka w takim stopniu jak mój na całym świecie jakie powinny być procedury itp.domyślam się że standardy dotyczące leczenia są przyjęte mniej więcej na całym świecie takie same.Pomyślałam sobie że wydrukuje sobie takie coś i pokaże mojemu GP i poproszę o takie badania jeszcze raz,mam nadzieje że poskutkuje.Z góry ślicznie dziękuję.Poza tym pozdrawiam serdecznie wszystkich walczących i pomagających. ;)


Widze, ze nie zapoznalas sie zawartoscia linka umieszczonego w moim poprzednim poscie. A szkoda.

W stadium TI (zmiana mniejsza/rowna 1mm) follow up nie przewiduje ani badania poziomu LDH (ktore jest niemiarodajne) ani RTG, ani USG brzucha. Istotne natomiast jest dokladne badanie kliniczne - na ogol co 6 miesiecy (przez 3 lata), potem co rok.


Tutaj sa AU/NZ melanoma guidelines
Przeczytaj

Undertaking follow up page 121

http://www.cancer.org.au/...tofMelanoma.pdf
  Temat: rozpoznanie czerniaka - zdjęcia - artykuł
kangur_2007

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 29041

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2010-09-24, 23:44   Temat: rozpoznanie czerniaka - zdjęcia - artykuł
Dalej w tym duchu:

Dying for a tan
http://www.youtube.com/watch?v=dQSJNbiH480
  Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
kangur_2007

Odpowiedzi: 92
Wyświetleń: 42310

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2010-09-24, 22:40   Temat: Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
Polecam lekture (ze szczegolnym uwzglednieniem fragmentow dot. rtg oraz badania poziomu LDH):Prospective Evaluation of a Follow-Up Schedule in Cutaneous Melanoma Patients: Recommendations for an Effective Follow-Up Strategy — JCO

http://jco.ascopubs.org/content/21/3/520.full
  Temat: Rak prostaty
kangur_2007

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 20023

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2010-09-20, 14:02   Temat: Rak prostaty
avanti napisał/a:
Dziękuj ebardzo za odpowiedź postaram sie zdobyć ten wynik PSA, ale najgorsze jest to, że ani moj mąż ani sam chory czyli mouj teść nie bardzo są zainteresowani tematem, w tym znaczeniu, że się boją i nie pytają o nic lekarza. Odnosze wrażenie, że wychodą z założenia, że jeżeli nie będą mówićani drążyć sprawy choroby to ona sama zniknie. Mam tylko nadzieje, ze jk zapytam o te badania to coś mi powiedzą!

[ Dodano: 2010-09-14, 08:57 ]
Nie widziałąm niestety wyników, ale rozmawiałam z teściem i powiedział mi, że wynik PSA na podstawie którgo dostał skierowanie na biopsje to 4,19. Wczoraj był u lekarza gdzie dostał zastrzyk w brzuch i za 11 tygodni ma znowu zrobić badanie PSA, i potem kolejny zastrzyk i potem znów czekanie 11 tygodni, a potem albo koplejny zastrzyk albo naświetlania, wszystko będzie zależałood spadku PSA. Lekarz nadal nie proponował zabiegu, jak rozumiem naświetlania mają się odbyć zamiast wycięcia prostaty? Czy brak propozycji zbiegu oznacza, że choroba jest już zbyt zaawansowana?? Czy można naciskać lekarza na zabieg czy nie ma sensu? Niestety narazie nie mam dostępu do badań o których pisał Kangur, może później uda mi się je zdobyć!
Na razie teść dostał środki hormonalne dla spowolnienia progresji choroby przed podjęciem dalszego leczenia (hormonoterapia neoadjuwantowa), a po wykonaniu badań obrazowych pod kątem obecności lub nieobecności ewentualnych przerzutów lekarz powinien zdecydować czy należy podjąć leczenie radykalne i w jaki sposób (chirurgia czy radioterapia).

Nie widzę sensu badania PSA za trzy miesiące, po pierwszej turze HT, skoro jest już diagnoza, a wyjściowe PSA było umiarkowane (4,19ng/ml). Spadek PSA nie jest warunkiem podjęcia leczenia radykalnego. Teraz jest pora na decyzję, co dalej.

Decyzja - chirurgia czy radioterapia - bedzie w dużej mierze zależeć od ogólnej kondycji pacjenta i ewentualnych innych schorzeń. Gleason jest wysoki (4+4), więc nowotwór jest agresywny. Chociaż podjęta HT spowolni postęp choroby, to doprawdy nie ma na co czekać. Jeżeli lekarz uważa, że może czekać (nie bardzo wiadomo na co), zmieńcie lekarza albo zgłoście się do Centrum Onkologii.

W tej chorobie nic samo nie zniknie, a zaklinanie rzeczywistości nic nie pomoże. Bezsensowne wyczekiwanie i ociąganie się może doprowadzić tylko do tego, że rak z czasem uzyska hormonoodporność, a chory znajdzie się wtedy w sytuacji praktycznie beznadziejnej. Niskie wyjściowe PSA pozwala mieć nadzieję na podjęcie leczenia radykalnego. Nie marnujcie czasu, nie macie go do zbytku - działajcie![/color][/b]
 
Strona 1 z 7
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group