1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o pomoc
Autor Wiadomość
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 170
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #211  Wysłany: 2014-06-05, 11:59  


...ważne że pomogło , powiedzcie mi proszę jakich powikłań trzeba się zpodziewać po naświetlaniu głowy.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #212  Wysłany: 2014-06-05, 13:54  


- ból głowy;

- nudności;

- wymioty;

- senność;

- gorączka

- pogorszenie stanu neurologicznego.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #213  Wysłany: 2014-06-05, 14:47  


Dodam, że w przypadku części zamieszczonych powyżej, możliwych skutków ubocznych, pomocne jest stosowanie sterydów, które zapewne żona przyjmuje. Dawkę można modyfikować w przypadku nasilenia niepożądanych objawów radio.
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 170
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #214  Wysłany: 2014-06-06, 11:21  


Dzisjaj przeczytałem w gazecie że przy Centrum Onkologii w Szczecinie zostanie zlikwidowane hospicium domowe , w pierwszej chwili myślałem że żona moja właśnie tam należy , ale nie . Strasznie mnie to zbulwersowało ,pacjęci jak czytam praktycznie z dnia na dzień pozbawieni zostaną opieki. Z oględnych wypowiedzi rzecznika NFZ wynika że chodzi o pieniądze a mówią że zdrowie iżycie jest bezcenne.
 
dokryma 



Dołączyła: 20 Mar 2014
Posty: 206
Skąd: Toruń
Pomogła: 82 razy

 #215  Wysłany: 2014-06-06, 21:41  


Trzeba mieć nadzieję, że nie sprawdzi się "zły" scenariusz i że pacjenci nie zostaną pozbawieni opieki. Przykra to rzeczywistość, w której żyjemy, że takie placówki jak hospicja domowe "nie są opłacalne" dla NFZ ?! Nie da się tego przecież zmierzyć miarą opłacalności, nie taka jest idea ich funkcjonowania.

Trzeba być dobrej myśli. Nawet jeśli hospicjum domowe przestałoby funkcjonować, na pewno nie będzie oznaczało to tego, że pacjenci pozostaną bez pomocy.
_________________
Mamcia NDRP V 2013 do V 2014
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 170
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #216  Wysłany: 2014-07-06, 09:21  


Żona jest już po profilaktycznym naświetlaniu mózgowia , promieniami X 6 MeV podano 25 Gy po 2 , 5 Gy / frakcję , przed tym była chemioterapia 4 x PE oraz radioterapia rejonu śródpiersia 54 / 60 Gy .
Ostatnio miała takie załamanie prawie nic nie jadła bardzo schudła ale teraz nadrabia apetyt doskonały.
Po tym ostatnim naświetlaniu ma przykurcze dłoni , bardzo słabe nogi , jak ukucnie to sama wstać nie może no i puchną jej nogi w kostkach zwłaszcza lewa . Czy jest na to jakaś rada ?
 
magdal 



Dołączyła: 05 Lut 2013
Posty: 500
Skąd: łódzkie
Pomogła: 105 razy

 #217  Wysłany: 2014-07-06, 13:53  


Andrzeju, dobrze że apetyt wrócił. A na słabe nogi skarżą się chorzy w trakcie brania sterydów, ale może to być skutek uboczny po naświetlaniach.
Piszesz o opuchniętych kostkach. Pamiętaj, by żona czy siedzi czy w pozycji leżącej trzymała nogi wyżej, można coś pod te nogi po prostu podłożyć. Pamiętam, że moja mama gdy zaczęły się takie problemy z puchnięciem miała robione badania enzymów nerkowych. Okazało się że ich poziom był podwyższony. Może jednak powinieneś skonsultować się z lekarzem, bo ten objaw może miec różne przyczyny. Być może zleci jakieś badania.
Panują upały, dopilnuj, by żona piła odpowiednią ilość płynów.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Tata NDRP, Mama DRP
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 170
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #218  Wysłany: 2014-07-06, 16:28  


Bardzo dziękuję za radę , wszystko węzmę pod uwagę.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #219  Wysłany: 2014-07-07, 05:20  


Witam serdecznie!
Przykurcze mięśni mogą być spowodowane również zaburzoną gospodarką wodno-elektrolitową, szczególnie w przypadku osoby, która przeszła ostatnio przez tak wiele (dobrze byłoby sprawdzić morfologie i jony). Co więcej do objawów może przyczynić się stosowanie cisplatyny jak również radioterapia, zatem równocześnie watro zadbać o poprawę krążenia (np przez delikatne ćwiczenia, być może jest to wskazanie do skierowania do rehabilitanta). Jeśli osłabienie mięśni spowodowane jest także przez zmiany w metabolizmie spowodowane chorobą nowotworową, to warto pomyśleć o suplementacji, np preparatami białkowymi.
Pozdrawiam serdecznie!
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 170
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #220  Wysłany: 2014-07-26, 08:27  


Witam,
żona w dalszym ciągu ma problem z nogami nie dość że słabe to jeszcze ta opuchliizna ,lekarz przepisał Verospiron ale nie bardzo pomaga , prosiłbym o jakieś sugiestie w tym temacie.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #221  Wysłany: 2014-07-26, 08:41  


andrzejf13,
Można zastosować silniejsze leki moczopędne, ale trzeba się liczyć z tym, że one pozbawiają organizm wielu potrzebnych jonów. Verospiron wydaje się niezłym rozwiązaniem, nawet jeśli nie usuwa obrzęku całkowicie. Trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie objawy uda się całkiem zlikwidować - niekiedy zniesienie objawów wiąże się z większym obciążeniem dla organizmu niż sam objaw.
Może pomóc rehabilitacja i masaże, jak pisał majkelek powyżej.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 170
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #222  Wysłany: 2014-08-01, 13:15  


W dalszym ciągu utrzymuje się opuchlizna i to spora ,żadnych butów już żona nie może założyć w poniedziałek będzie lekarz ale może Wy macie jeszcze jakieś rady, z góry dziękuję.
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #223  Wysłany: 2014-08-01, 13:34  


Może należałoby zrobić odpowiednie badania krwi, aby sprawdzić jaka jest tego dokładna przyczyna.
 
 
andrzejf13 


Dołączył: 28 Mar 2011
Posty: 170
Skąd: szczecin
Pomógł: 2 razy

 #224  Wysłany: 2014-08-01, 14:24  


ileene napisał/a:
Może należałoby zrobić odpowiednie badania krwi


... odpowiednie to znaczy jakie ?
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #225  Wysłany: 2014-08-01, 16:02  


Andrzej,
przyczyn obrzęków może być wiele - niewydolność krążenia, nerek, wątroby, zakrzepica. To jest problem do konsultacji z lekarzem, i to najlepiej z HD.

Jak często się da, przekonuj żonę do układania nóg wyżej(ew. bardzo delikatny masaż w tej pozycji), to tyle, co możesz zrobić sam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group