1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
wynik badania histopatologicznego
Autor Wiadomość
Zibi74 


Dołączył: 13 Cze 2019
Posty: 3
Skąd: Poznań

 #1  Wysłany: 2019-06-13, 21:15  wynik badania histopatologicznego


Dzień dobry

Mam jasny fenotyp skóry i liczne znamiona, podlegam okresowym badaniom dermatologicznym. Ostatnio po kolejnym zabiegu w CO otrzymałem taki wynik histo-patu:
"znamię melanocytarne dysplastyczne złożone". Wykonano także badanie immunohistochemiczne POX10 (+). Właśnie to pozytywne barwienie jest źródłem mojego dylematu. Niby wynik jest dobry (zmiana niezłośliwa, dysplazja) ale POX10 jest podobno czułym markerem wykorzystywanym do różnicowania m.im czerniaka desmoplastycznego - tak się dowiedziałem we własnym zakresie. Jestem po wizycie w CO podczas której powiedziano tylko, że zmiana została w porę usunięta i nie jest to czerniak. Na temat relacji pacjent-lekarz nie mam zamiaru pisać bo wiemy jak zwykle to wygląda. Czytając to forum oraz korzystając z innych mediów znalazłem pewną ilość przypadków błędnych diagnoz histopatologicznych prowadzących do wielu dramatów.
Zastanawiam się nad ponownym zbadaniem preparatu aby wykluczyć wszelkie niejasności i potwierdzić wynik.
Zwracam się do Was: co sądzicie o tym przypadku i czy warto jeszcze raz powtórzyć badanie histopatologiczne w innym ośrodku ?

[ Dodano: 2019-06-13, 22:35 ]
marker SOX10 (+) tak jak w załączniku. Przez pomyłkę napisałem wcześniej POX.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2019-06-16, 14:51 ]
Ponieważ założyłeś dwa wątki o tej samej tematyce, jeden został usunięty. W tym watku prosze opsywać swoją historię.



f1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 300 raz(y) 52,42 KB

 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2019-06-14, 14:47  


raczej nie ma błędnych diagnoz czerniaka w pracowniach instytutu onkologii. Jeżeli Ci się trafi następna taka to spróbuj w COI W-wa oni są na bieżąco z nowinkami i może będą mieli jakąś propozycję poza zwykłą kontrolą bo to jednak za każdym razem nerwy ; Uchwycone na czas czy nie.
_________________
sprzątnięta
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #3  Wysłany: 2019-06-17, 07:45  


Zibi74 napisał/a:
Zastanawiam się nad ponownym zbadaniem preparatu aby wykluczyć wszelkie niejasności i potwierdzić wynik.
Zawsze to możesz zrobić - zapewne teraz odpłatnie - jeżeli nie daje ci ta sprawa spokoju. Ale w końcu jakimś badaniom trzeba zaufać nie ma rady. Inaczej będziesz się dręczył przy każdym badanym znamieniu, a przy jasnej skórze wycięcie kolejnego może się jeszcze niejednokrotnie powtórzyć.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Zibi74 


Dołączył: 13 Cze 2019
Posty: 3
Skąd: Poznań

 #4  Wysłany: 2019-06-17, 19:20  


Tak. Tylko skąd ta dwuznaczność. Dotąd byłem przekonany że markery barwią (wykrywają) tylko komórki nowotworowe. U mnie jest pozytywny (SOX10) w tkance nienowotworowej, aczkolwiek atypowej.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2019-06-17, 20:44  


marker zwykle wykrywa nie nowotwór ale charakterystyczne dla niego białko lub inny związek, i to może być już obecne w komórce atypowej która jeszcze nie osiągnęła wszystkich cech nowotworu złośliwego.
_________________
sprzątnięta
 
Zibi74 


Dołączył: 13 Cze 2019
Posty: 3
Skąd: Poznań

 #6  Wysłany: 2019-06-17, 22:14  


Dzięki Gaba. Trafiłaś w sedno sprawy :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group