1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
IPMN trzustki i co dalej?prośba o pomoc
Autor Wiadomość
misia79x 


Dołączyła: 30 Lis 2020
Posty: 14

 #1  Wysłany: 2022-01-04, 22:48  IPMN trzustki i co dalej?prośba o pomoc


Oto wynik rezonansu z opcja MRCP mojego taty.Ma on 83 lata I nielegalną prawdopodobnie niewydolność serca (Nie chce isc do kardiologa) a obecnie ma delikatny paraliz obustronny,ktory powstał w wyniku pojawienia sie jamy synergicznej w kregoslupie szyjnym.Caly c,as drza mu rece i ma zawroty glowy a mimo to niezmiennie odmawia pojscia do lekarzy.Kilka razy udalo mi sie go zmusic i ze wzgledu na poddwyzszona bilirubine zrobic tomograf i twraz to badanie.Plyta opisana przez Sankowskiego radiologa wspolpracujacego z Prof.Durlikiem specem od trzustki.Doradzcie mi co zrobic.Operacji ojciec moze nie przezyc ze wzgledu na serce a nie chce biernie czekac bo kocham go calym sercem (jest najlepszym czlowiekiem jakiego znam).Jestem 4 tygodnie przed porodem i przezywam ogromny stres a ojciec ma tylko mnie.Durlik nie chce konsultować juz online A ja nie mogę teraz jechać z tata 200 km.Przepraszam za chaos.Prosze Was o pporade co robic.Oto wyniki rezonansu z opcja MRCP
"Wątroba niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny nieco powiększony, bez złogów. Drogi żółciowe nieco poszerzone. Przewód żółciowy wspólny umiarkowanie poszerzony o szerokości do 7,5mm. Przewód widoczny jest do okolicy brodawki większej dwunastnicy. Bez widocznej ewidentnej przeszkody do okolicy brodawki Vatera.
Trzustka niepowiększona. Przewód Wirsunga nie jest poszerzony. Badanie MRCP uwidoczniło obecność zmiany torbielowatej w głowie trzustki o wielkości 6,5mm. Zmiana najpewniej komunikuje się z przewodem Wirsunga. W proksymalnej części ogona trzustki widoczne są dwie zmiany torbielowate o wielkości 6x5x6mm i 6x6x11mm. Obraz najpewniej odpowiada zmianom o typie IPMN o niewielkim nasileniu. Drogi żółciowe nieco poszerzone do poziomu brodawki Vatera.
Guzek nadnercza lewego o wielkości 14x17mm. Guzek zawiera dużą ilość tkanki tłuszczowej. Obraz odpowiada łagodnemu gruczolakowi. Nadnercze prawe prawidłowe.
Nerki bez podejrzanych zmian ogniskowych. W nerkach widoczne są zmiany ogniskowe o charakterze torbielowatym. Największa zmiana o wielkości 24mm w nerce lewej. Cech zastoju moczu nie stwierdza się. Moczowody nieposzerzone.
Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych.
Węzły chłonne jamy brzusznej niepowiększone.
Bez cech wodobrzusza."
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2022-01-05, 14:41  


misia79x oto co znalazłam w internecie:
Cytat ze źródła: https://www.mp.pl/gastrol...rbiela-trzustki
IPMN jest nowotworem, który może ulegać przemianie złośliwej: od dysplazji małego stopnia, przez dysplazję dużego stopnia, do gruczolakoraka. Taka przemiana zajmuje wiele lat i nie dotyczy każdego przypadku. Zagrożenie jest większe w IPMN z przewodu głównego, który przebiega jako poszerzenie odcinka lub całego przewodu Wirsunga >5 mm. IPMN z gałęzi bocznej, który manifestuje się jako torbiel, wiąże się z mniejszym, ale nadal istotnym ryzykiem. Dlatego stwierdzenie IPMN z przewodu głównego (lub typu mieszanego, w którym poszerzenie przewodu głównego współistnieje z torbielami gałęzi bocznych) jest wskazaniem do operacji. Rozpoznanie IPMN z gałęzi bocznej w większości przypadków nie oznacza, że zmiana musi zostać usunięta.

Jak to rozumiem nie zawsze jest tu konieczna operacja ale to już faktycznie musi lekarz zadecydować.
misia79x napisał/a:
Durlik nie chce konsultować juz online A ja nie mogę teraz jechać z tata 200 km.Przepraszam za chaos.Prosze Was o pporade co robic.
Może zabrać wszystkie wyniki taty i pojechać na wizytę bez niego? Jeżeli uda ci się to czasowo oczywiście.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
misia79x 


Dołączyła: 30 Lis 2020
Posty: 14

 #3  Wysłany: 2022-01-05, 20:03  


Dzięki za odpowiedź
Nie mogę jechać sama bo mam ciążę wysokiego ryzyka i nie wiadomo Czy pozostane w dwupaku jeszcze kilka tygodni czy dni zwłaszcza że z powodu stresu związanego z chorobą ojca już mam dolegliwości

Ale czy tata ma ta formę IPMN z przewodu głównego czy bocznego?może ktoś wie jak to rozpoznać?
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 142
Skąd: Lublin
Pomógł: 16 razy

 #4  Wysłany: 2022-01-06, 10:42  


misia79x napisał/a:
Przewód Wirsunga nie jest poszerzony.

Witaj badanie MR pokazuje że raczej jest to IPMN boczne, ale o tym musi zdecydować lekarz jeżeli chodzi o operacje to nie wiem czy stan ogólny taty pozwoli na ciężki zabieg. Decyzja należy do lekarzy. Pozdrawiam
 
misia79x 


Dołączyła: 30 Lis 2020
Posty: 14

 #5  Wysłany: 2022-01-06, 11:01  


Dzieki

[ Dodano: 2022-01-06, 11:11 ]
Ja też tak wnioskuje Ale czy jest ktoś kto ma pewność???Czy to z gałęzi bocznych czy przewodu głównego.
Przejrzałam tematy dot. Lekarzy i tak specjalisci1.Durlik 2 Lampe 3.Cichocki 4.Piotr Wysocki
Czy kogoś jeszcze macie do polecenia?

[ Dodano: 2022-01-06, 12:55 ]
Poza tym przewod nie jest poszerzony Ale zmiana komunikuje się z przewodem Wirsunga.Czy to nie typ centralny?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group